V šestém díle se budeme zabývat opět zpracováním obrazu, jehož výstupem je opět obraz. Dvourozměrná data vstupního obrazu jsou transformována do dvourozměrných dat výstupního obrazu. Obraz upravujeme, abychom potlačili jeho nedostatky a vady, a naopak abychom v obraze zdůraznili ty informace, které budeme v dalších krocích strojového vidění využívat.

Přítomnost osoby, která se vyskytuje v nebezpečné oblasti nebo do ní vstupuje, může detekovat mnoho alternativních zařízení. Výběr nejlepší možnosti v daném konkrétním případě závisí na mnoha faktorech, k nimž patří: četnost výskytu, doba zastavení rizika, důležitost dokončení strojního cyklu, zadržení vymrštěných částí, kapalin, mlhy, výparů apod.

Čtení registračních značek automobilů je poměrně častou úlohou, řešenou různými obecnými i jednoúčelovými kamerovými systémy. V prostředí systému strojového vidění VisionLab jsou všechny mechanismy čtení soustředěny do jednoho kroku. Krok lokalizuje registrační značku v zadaném regionu vstupního obrazu a následně ji přečte.

Ve čtvrtém dílu se budeme zabývat analýzou obrazu, kde máme na mysli zjištění globálních vlastností obrazu, který poskytuje kamera a který je obvykle na vstupu řetězce kroků systému strojového vidění. Budeme se tedy zajímat o statistické metody hodnocení jasů množin pixelů a nikoliv o další porozumění obsahu obrazu ve smyslu hledání objektů a vztahů mezi nimi.

O úspěšnosti řešení úloh strojového vidění a vizuální inspekce do znační míry rozhoduje volba správného způsobu osvětlení scény. Osvětlovací jednotky DataLight DF15 nám mohou pomoci vyřešit překvapivě mnoho problémů s osvětlením průhledných, lesklých a reliéfně nevýrazných objektů.

Třetí díl je zaměřen na kalibraci obrazového pole, čímž se rozumí zavedení takových geometrických transformací do obrazu, které nám eliminují lineární i nelineární chyby projekce obrazu objektivem do roviny snímacího senzoru. Geometrickými transformacemi obrazu jsme schopni odstranit převážně chyby objektivů, nikoliv zkreslení a ztrátu informace plynoucí ze samých principů projekcí.

Malý a plně integrovaný kamerový systém Vision MINI je velmi kompaktní a je určen pro spolehlivé strojové vidění převážně v automatizačních systémech v laboratorních podmínkách. Například v oblasti biologických věd se obracejí na oblast strojového vidění pro zvýšení výkonnosti a zlepšení přesnosti svých nástrojů.

V dnešním díle se bude věnovat digitálnímu obrazu a jeho pořízení. Nahrazení vidikonové trubice polovodičovým snímacím prvkem způsobilo revoluci ve všech aplikacích zaznamenávání obrazu. Solid-state detektor (elektronický snímač vyrobený technologií CCD nebo CMOS) v ohnisku objektivu přináší proti vidikonové trubici množství výhod.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

ifm electronic - Světová jednička v oblasti průmyslové senzoriky a automatizace Pomáháme průmyslu vstoupit do digitální sféry INDUSTRY 4.0
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.