Tecomat Foxtrot - efektivní instalace pro elektromobilitu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Systém Tecomat Foxtrot firmy Teco a.s. se stal zavedeným systémem pro automatizaci domů. Je používán jak na standardní aplikace, kde jsou kladeny vysoké nároky nejen na spolehlivost tak i tam, kde se řeší nové výzvy, nové technické úlohy.

Jednou z takových současných výzev je optimalizace výtěžnosti domovních fotovoltaických elektráren. Jak známo, FV panely dávají energii často tehdy, kdy domácnost energii nepotřebuje a naopak. Takže se mluví o přebytcích a o nežádoucích přetocích do sítě. Do popředí se dostává téma řízené spotřeby energie pro ohřev teplé vody, ale i její akumulace do baterií.

Jednou z možností pro využití přebytečné energie z FVE je nabíjení elektromobilu. Toto řešení je možné instalovat jak do nové nebo lze i dodatečně do již funkční FVE. S instalací resp. s rekonstrukcí pomůže svým řešením společnost Axomer s.r.o., která takovou instalaci v soukromém domě s nabíjením elektromobilu Nissan Leaf 24 kWh s využití systému Tecomat Foxtrot již realizovala.

teco mobil 1
Na základě vyhodnocení způsobů nabíjení elektromobilů byla zvolena nejjednodušší varianta nabíjení z jedné fáze střídavého proudu (AC). Jde vlastně jen o standardní vidlicí, která střídavé napětí připojí na nabíječku v elektromobilu a ta ho již zpracuje na stejnosměrný proud, který přímo nabíjí trakční baterii auta. Odhadovaná doba nabíjení na 100 % kapacity baterií je v této konfiguraci cca 10 hodin. Hodnoty jsou kalkulovány pro max. zátěž 16 A, tedy pro maximum běžné zásuvky. Pokud není vozidlo připojeno nebo není generován přebytek z FVE je nabíjení blokováno. V uživatelském nastavení je možné zvolit 3 režimy nabíjení.

  • Automatické - kdy systém automaticky řídí nabíjení dle podmínek popsaných výše.
  • Manuální – Je možné nabíjet elektromobil konstantním proudem (uživatelsky definovaným)
  • HDO -  manuální nabíjení možností podmínky nabíjení pouze při snížené sazbě elektřiny – HDO.

Vzhledem k častým změnám podmínek v automatickém režimu se nejlépe osvědčilo PID řízení nabíjecího proudu. Realizace proběhla v letech 2013-2014. Dnes se taková instalace výrazně zjednodušuje a urychluje díky novým modulům ve stavebnici Foxtrotu.

teco mobil 2
Těmi jsou rychlý 4 fázový 4 kvadrantový elektroměr/kvalitoměr C-EM-0401M, který předává centrálnímu modulu kompletní informace o všech fázích každých 200 ms a modul C-EV-0302M pro řízení nabíjení. Ten využívá signály CP (Control Pilot) a PP (Proximity function) v souladu s normou EN 61851-1. Signál PP používá elektronika automobilu jako informaci o připojeném nabíjecím kabelu. Signál CP je používán jednak pro řízení nabíjecího proudu v rozsahu cca 5 % až 100 % nabíjecího proudu. Zároveň poskytuje zpětnou informaci
o stavu nabíjení a připojení automobilu, stavu při požadavku nabíjení s větráním a hlášení poruchového stavu. Oba dva moduly předávají data po dvouvodičové sběrnici CIB, takže náročnost jejich připojení je snížena na minimum.

teco mobil 3
Dalším praktickým příkladem využití Foxtrotu pro řízené nabíjení a vybíjení elektromobilu je projekt Mobilní systém pro sdílení akumulační kapacity, který vypsalo Centrum ENET na VŠB Technické Univerzity Ostrava. Firma Teco a.s. uspěla ve výběrovém řízení na dodávku HW a SW pro tento výzkumný projekt a v závěru roku dodala jak mobilní část, tedy Nissan Leaf 30 kWh a to ve spolupráci s partnerskou firmou Auto IN Technology, tak i statickou část rozvaděč s Foxtrotem, moduly střídavých i stejnosměrných elektroměrů, stejnosměrného nabíječe a střídače firmy Vonsch, výše zmíněného komunikačního modulu C-EV-0301M a modulu sběrnice CAN komunikujícího protokolem CHADEMO. Rozvaděč je vybaven oběma typy zásuvek, kterými disponuje Nissan Leaf. Projekt je zaměřen na testování a výzkum možností optimalizace chování mobilního bateriového uložiště v reálném provozu. Tedy v kombinovaném provozu, kdy elektromobil může využít na svých cestách energii z různých nabíječek a situací, kdy může být v domě reálnou zálohou při výpadku hlavního přívodu energie.

teco mobil 4
Tímto se firma Teco a.s. dostala na špičku vývoje nasazování elektromobilů do reálného podnikového prostředí i domácností. Praktické zkušenosti z těchto provozů se tak stávají součástí stavebnice Foxtrotu a jsou k dispozici firmám, které Foxtrot používají pro své zakázky a profesionální instalace.

teco mobil logo

Teco a.s.
Havlíčkova 260, 280 02 Kolín
Tel.: +420 321 737 611
Fax: +420 321 737 633
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tecomat.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku