Revoluční trojrozměrný solární panel s účinností více jak 25%

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Americká společnost Solar 3D představila první prototyp nového trojrozměrného fotovoltaického článku u kterého tvrdí, že může dosáhnout revolučně vysoké efektivity 25,47%, oproti dnešním konvenčním solárním článkům, jejichž efektivita se pohybuje kolem 15%.

Klasické fotovoltaické články odrazí zhruba 30% dopadnutého světla, principem trojrozměrného fotovoltaického článku je, že k těmto odrazům nedochází. Na energii se tak přemění více slunečního světla. Společnost zároveň prohlašuje, že výroba těchto článků bude výrazně efektivnější a cenově dostupnější.

solar3d_1

Na vývoji spolupracovala i společnost Panasonic. Při vývoji se ve výzkumu inspirovali u optických vláken. Trojrozměrná konstrukce článků obsahuje mikro-fotovoltaické struktury, které zachytí fotony do pasti na tak dlouho, dokud nebudou převedeny na elektrony.

solar3d_2

Další ohromnou výhodou je, že u trojrozměrných buněk neklesá jejich efektivita při špatném úhlu světla, např. ráno a večír. Když se tak pohybuje slunce po obloze, jejich výkonost je stálá, jako by bylo slunce přímo nad nimi.

solar3d_3

Věříme, že pokud se v praxi skutečně prokáže, že efektivita bude téměř 2 vyšší než u konvenčních fotovoltaických panelů za stejnou cenu, bude to na fotovoltaickém trhu neskutečný boom.

Zdroj: http://www.solar3d.com/

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2022

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.

Najdete nás na Facebooku