Představte si okno, které bude pohánět naše domy

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Představte si okna, která produkují elektřinu. Budovy zabalené v průhledných solárních článcích. Notebooky a telefony nebo dokonce auta, jejichž kryty působí jako nabíječky. Příslib levných a snadno aplikovaných solárních článků je blíže realitě.

V Los Angeles na veřejné výzkumné univerzitě v Californii (krátce UCLA), byla vyvinuta nová transparentní solární buňka mající schopnost generovat elektřinu a zároveň umožňuje, aby skrze ni bylo vidět. Stručně řečeno vědci vyvinuli okno, které generuje energii. Jedná se o nový druh polymeru solárních článků, který generuje energii tím způsobem, že absorbuje především infračervené světlo namísto tradičního viditelného spektra. Díky tomu nemusí být solárních buňka tmavá, černá či modrá, jako u konvenčních buněk. Tedy zásluhou infračerveného světla je fotoaktivní plastová buňka, která je téměř ze 70% transparentní.

inteligentni_okna

K tomuto polymeru bylo zapotřebí ještě vymyslet nový typ elektrody, která bude mít také transparentní schopnost, a to se vyřešilo stříbrným nanodrátkem silným 0,1 mikronu, což odpovídá zhruba jedné tisícině šířky lidského vlasu.

Současnou nevýhodou transparentních polymerových solárních buněk je ta skutečnost, že převádí pouze 6% sluneční energie na energii elektrickou, narozdíl od konvenčních solárních buněk, které převádí 11 až 12%.

V transparentních solárních buňkách je velký potenciál ve spojení s inteligentními okny, budovami a dalšími aplikacemi. Navíc jsou solární buňky vyrobeny z polymeru, díky kterému jsou velmi lehké a ohebné. Další důležitou vlastností je výroba o velkých objemech za nízkou cenu.

Na závěr nelze opomenout také výhodu polymerních solárních článků oproti tradiční technologii, a to jejich lepší integrovatelnost do přenosné elektroniky.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2022

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.

Najdete nás na Facebooku