Představte si okno, které bude pohánět naše domy

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Představte si okna, která produkují elektřinu. Budovy zabalené v průhledných solárních článcích. Notebooky a telefony nebo dokonce auta, jejichž kryty působí jako nabíječky. Příslib levných a snadno aplikovaných solárních článků je blíže realitě.

V Los Angeles na veřejné výzkumné univerzitě v Californii (krátce UCLA), byla vyvinuta nová transparentní solární buňka mající schopnost generovat elektřinu a zároveň umožňuje, aby skrze ni bylo vidět. Stručně řečeno vědci vyvinuli okno, které generuje energii. Jedná se o nový druh polymeru solárních článků, který generuje energii tím způsobem, že absorbuje především infračervené světlo namísto tradičního viditelného spektra. Díky tomu nemusí být solárních buňka tmavá, černá či modrá, jako u konvenčních buněk. Tedy zásluhou infračerveného světla je fotoaktivní plastová buňka, která je téměř ze 70% transparentní.

inteligentni_okna

K tomuto polymeru bylo zapotřebí ještě vymyslet nový typ elektrody, která bude mít také transparentní schopnost, a to se vyřešilo stříbrným nanodrátkem silným 0,1 mikronu, což odpovídá zhruba jedné tisícině šířky lidského vlasu.

Současnou nevýhodou transparentních polymerových solárních buněk je ta skutečnost, že převádí pouze 6% sluneční energie na energii elektrickou, narozdíl od konvenčních solárních buněk, které převádí 11 až 12%.

V transparentních solárních buňkách je velký potenciál ve spojení s inteligentními okny, budovami a dalšími aplikacemi. Navíc jsou solární buňky vyrobeny z polymeru, díky kterému jsou velmi lehké a ohebné. Další důležitou vlastností je výroba o velkých objemech za nízkou cenu.

Na závěr nelze opomenout také výhodu polymerních solárních článků oproti tradiční technologii, a to jejich lepší integrovatelnost do přenosné elektroniky.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.