Instalace fotovoltaických (PV) systémů se stává stále populárnější volbou pro domácnosti i podniky, které chtějí snížit svou uhlíkovou stopu a energetické náklady.
S rostoucím počtem instalací je však nezbytné klást důraz na bezpečnostní standardy, zejména s ohledem na prevenci požárů. Tento článek se zaměřuje na klíčové zásady, které by měly být dodržovány při instalaci PV systémů, aby se minimalizovalo riziko vzniku požáru.
Minimalizovat délku vedení stejnosměrné (nevypínatelné) části PV systému a vedení provést přednostně v chráničkách pod omítkou. V případě povrchového vedení používat prvky třídy reakce na oheň A1/A2 u venkovních svodů s ochranou před UV zářením a projektovou životností delší než 20 let. Věnovat pozornost blízkému okolí vedení s ohledem na charakter stejnosměrného oblouku. Vedení provádět přednostně samostatnými vodiči s dvojitou izolací.
V nevypínatelné části minimalizovat počet spojů a přístrojů. Vždy zvážit výhody a nevýhody instalace optimizérů a izolátorů PV řetězců (stringů). Především u rodinných domů je potřeba už při návrhu počítat s delším intervalem údržby a laickou obsluhou.
V DC rozváděči prostorově oddělit nevypínatelnou část a označit odpojovač pole (jeli instalován).
Rozváděče pro přepěťové ochrany umístit do míst bez hořlavých materiálů, případně okolí rozváděčů zajistit proti šíření požáru. Přednostně využívat kovové rozváděče s vyšším krytím.
U systémů s bateriovým zálohováním vždy instalovat nouzový vypínač zálohovaného okruhu. Na přítomnost zálohovaných okruhů a umístění nouzového vypínače upozornit v elektroměrovém rozváděči, v hlavním domovním rozváděči, v rozváděči PV systému a v blízkosti nouzového vypínače. Je vhodné upozornit na PV systém i v hlavní domovní skříni, tedy ještě před elektroměrem.
V případě pojistek PV řetězců upozornit na zákaz manipulace s pojistkami pod zatížením (trvanlivě a čitelně) v blízkosti pojistek a v návodu k obsluze PV systému.
Zvážit umístění druhého hasicího přístroje v domácnosti do blízkosti vstupu k rozváděčům a měniči (bateriím).
Využívat vylepšené ochrany systémů nad rámec právních předpisů, jako je např. oblouková ochrana.
V případě ochrany před bleskem postupovat podle příslušných norem (např. ČSN EN 62305-1 až 4) tak, aby byl plně chráněn objekt i samotný PV systém, a přednostně budovat systémy s izolovanými/oddálenými jímači. V případě, že to není možné, je třeba dbát zvýšené pozornosti u montáží rozváděčů s přepěťovými ochranami.