3D fotovoltaika! Chystá se revoluce v solárním odvětví?

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Výměna plochých solárních panelů za trojrozměrné struktury by mohla výrazně změnit ekonomické přínosy ze solární energie a zlevnit tak její energii. Slunce vyzařuje okolo 87 Petawattů energie a jen pouhý zlomek této energie dokáže lidstvo převést na elektrickou energii a ulevit tak světu od závislosti na ropě.

Jedním ze způsobů, jak převést světlo na elektrickou energii je pomocí fotovoltaických panelů. Ale tato technologie má své problémy. V jejímu masivnímu rozšíření brání především ekonomická hlediska, neboť ve vyšších zeměpisných šířkách je množství energie, kterou lze převést výrazně menší v poměru zastavěné plochy.

3d_panel

Na tento problém se zaměřili inženýři z Massachusettského technologického institutu (MIT) a nalezli způsob, který by mohl výrazně zvýšit výkon fotovoltaických panelů. Místo dvojrozměrných panelů navrhli třídeminzionální struktury.

Simulace výkonu různých tvarů fotovoltaických panelů prokázaly, že 3D struktury zvýší množství generované energie oproti klasickým panelům až 20 krát.

Princip 3D struktury spočívá v možnosti zachycení světla i když je slunce nízko u horizontu a ve vnitřních odrazech ve struktuře díky kterým se zvýší množství zachyceného světla.

Tvary 3D panelů nemusí být složité, plně postačující jsou obyčejné krychle, které jsou nahoře otevřené a které mají uvnitř i zvenčí fotovoltaické články. Tato struktura vytvoří až 3,8 krát více energie než plochý panel o stejně velké zastavěné ploše.

Konečné rozhodnutí, zda se tento nápad uchytí v praxi, bude záležet na ekonomické návratnosti, neboť kostka má mnohem větší plochu fotovoltaických článků a je tedy mnohem nákladnější. Kompenzace za generující výkon za to rozhodně stojí. Pokud se 3D fotovoltaické panely uchytí, mohou výrazně změnit fotovoltaický trh.

Zdroj: http://web.mit.edu/

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2020

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.