Soubor příruček pro zkoušky elektrotechniků dle vyhlášky č. 50/1978 Sb.

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Koncem května 2013 naše firma vydala poslední ze souboru příruček pro přípravu ke zkouškám a přezkoušení elektrotechniků dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. Jedná se o svazek 92 základní edice ELEKTRO Elektrická zařízení v prostorách s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů (druhé – aktualizované vydání) autorů Ing. Jana Pohludky a Ing. Jaromíra Hrubého.

prirucka 1

Stručná anotace:

Oblast určování prostorů s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů a konstrukčních a instalačních požadavků pro nevýbušná elektrická zařízení prochází neustálými změnami, které jsou ovlivňovány jak novými technickými znalostmi, tak měnící se legislativou, normami a předpisy.
Druhé vydání této unikátní příručky je aktualizováno podle legislativních předpisů a technických norem, které byly vydány od roku 2001.
Příručka obsahuje praktické rady a poznatky související se zařazováním nebezpečných prostorů, a to jak s nebezpečím výbuchu plynů a par, tak prostorů s nebezpečím výbuchu prachů.
Obecná část uvádí vlastnosti hořlavých látek, jejich vztah k zařazování prostorů a k jednotlivým typům ochrany před výbuchem. Tato část je doplněna praktickými návody pro určování typu a velikosti jednotlivých zón s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů. Obsahuje i řadu příkladů s praktickými výpočty pro konkrétní situace a zařízení. Další část je zaměřena na nové požadavky týkající se konstrukce a neustále se měnícího označování elektrických zařízení pro prostory s nebezpečím výbuchu včetně základních požadavků pro kombinaci strojního a elektrického zařízení v těchto prostorech.
Následují požadavky pro instalaci jednotlivých typů ochran před výbuchem včetně nových požadavků pro elektrické instalace v prostorách s nebezpečím výbuchu prachů. Zmíněny jsou též zásady pro praktické provádění revizí, oprav a údržby nevýbušných elektrických zařízení.
Závěrečná část uvádí stručný přehled nejnovějších změn v certifikačních postupech pro zařízení a ochranné systémy určené pro použití v prostorech s nebezpečím výbuchu, a to především ve vztahu k evropské legislativě a mezinárodnímu certifikačnímu systému IECEx.
Příručka je doplněna přílohami s praktickými tabulkami, v nichž jsou uvedeny základní technicko bezpečnostní parametry hořlavých plynů, par a prachů.
V závěru je uveden seznam platných i připravovaných norem vztahujících se k dané problematice.
Nově jsou na konci jednotlivých kapitol uvedeny kontrolní otázky včetně stručných odpovědí.
Příručka je určena jak projektantům, montážním firmám a revizním technikům, tak provozovatelům elektrických zařízení v prostorách s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par a prachů. Zároveň poslouží jako studijní materiál pro přípravu elektrotechniků ke zkouškám odborné způsobilosti pro elektrická zařízení v objektech třídy B.

Další příručky pro zkoušky elektrotechniků

Základním studijním materiálem je Příručka pro zkoušky elektrotechniků – požadavky na základní odbornou způsobilost (deváté – aktualizované vydání) – sv. 91, kterou zpracoval Ing. Michal Kříž. Tato příručka slouží jako studijní materiál pro elektrotechniky, kteří chtějí složit zkoušku dle § 5 nebo 6 vyhlášky č. 50/1978 Sb.

prirucka 2

Ke studijním materiálům pro elektrotechniky, kteří se připravují absolvovat zkoušku dle § 7 nebo 8 vyhlášky č. 50/1978 Sb., slouží výše uvedená příručka pro § 5 nebo 6 (sv. 90) spolu s Příručkou pro zkoušky vedoucích elektrotechniků – všeobecná část (druhé – aktualizované vydání) – sv. 90, kterou zpracovali Jiří Hemerka, dpt. a Ing. Michal Kříž.

prirucka 3

Ke studijním materiálům pro elektrotechniky, kteří se připravují ke zkoušce dle § 10 vyhlášky č. 50/1978 Sb., slouží příručka pro § 5 nebo 6 (sv. 90) spolu s Příručkou pro zkoušky projektantů elektrických instalací (druhé – přepracované vydání) – sv. 86, kterou napsal Ing. Karel Dvořáček.
Uvedené příručky se týkají elektrických zařízení do 1 000 V v prostorách bez nebezpečí výbuchu (prostory třídy A).

prirucka 5

Pro elektrotechniky, kteří se připravují ke zkoušce pro projektování nebo práci na elektrických zařízeních bez omezení napětí, slouží Příručka (nejen) pro zkoušky elektrotechniků pracujících na elektrických zařízeních nad 1 000 V – sv. 88, kterou napsal pan Václav Macháček. K této příručce je třeba vždy použít příručku pro § 5 nebo 6 (sv. 91) a dále dle toho, zda se jedná o § 7, 8 nebo 10 vždy jednu další z výše uvedených příruček.

prirucka 4

A nakonec pro elektrotechniky, kteří se připravují ke zkoušce pro projektování nebo práci na elektrických zařízeních v prostorách s nebezpečím výbuchu (prostory třídy B), se dle požadovaného paragrafu doplní sada o novou, shora uvedenou příručkou (sv. 92).

Tím považujeme soubor studijních materiálů pro přípravu ke zkouškám elektrotechniků dle vyhlášky č. 50/1978 Sb. za kompletní. (Soubor materiálů pro přípravu ke zkouškám revizních techniků je přímo na našem webu www.in-el.cz.)

Všechny uvedené příručky jsou připraveny jak v tištěné, tak i v elektronické podobě (e-knihy) a je možno je objednat na http://obchod.in-el.cz.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku