7 hlavních typů lepidel – víte, jak je používat?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Nabídka lepidel je v dnešní době opravdu rozsáhlá. Abyste se zorientovali v nejužívanějších druzích lepidel, vč. jejich aplikace a výhod, připravili jsme tento přehled s užitečnými informacemi.

1. Vteřinová lepidla

Kyanoakryláty, neboli sekundová či vteřinová lepidla slouží pro maximálně rychlé lepení malých dílů z plastu, kovu, dřeva, papíru, tkanin a dalších materiálů. K dispozici jsou v tekutém či gelovém provedení, výborně poslouží jak doma, tak v různých průmyslových odvětvích, včetně zdravotnictví, automotive (lepení karosérií, dílů atd.) a opravárenství. Vteřinová lepidla patří k nejpoužívanějším produktům, a proto je naše portfolio široké.

2. Zajišťovače závitů

Tato kapalná 1složková lepidla zabraňují samovolnému povolování závitových spojů, k nimž dochází vlivem vibrací a zatížení. Aplikují se na závity z oceli, hliníku, mosazi a většinu dalších kovových ploch. Velmi snadno se nanáší.
Zajišťovače závitů se dělí mezi středně a vysokopevnostní podle toho, jak vysokému stupni zatížení jsou schopny odolat. Využití nacházejí všude tam, kde je třeba zajistit hladký, bezproblémový chod strojů nebo jejich opravu.

lepidla 2018 1

3. Epoxidová lepidla

Epoxidy patří mezi tzv. konstrukční lepidla, která pomáhají zajistit rovnoměrnost u vysokého zatížení. Tím, že dokážou nahradit mechanické spojovací materiály, šrouby či matice, výrazně snižují náklady. Tato multifunkční lepidla můžete aplikovat na nejrůznější kombinace materiálů – kov/plast, kov/sklo, kov/dřevo apod.
Epoxidy jsou nepostradatelnou pomůckou domácích kutilů a uplatní se v řadě průmyslových odvětví, vč. potravinářství, opravárenství a automotive.

4. Hybridní lepidla

Tato lepidla kombinují vlastnosti a přednosti vteřinových (kyanoakrylát) a konstrukčních lepidel (epoxid). Výsledkem je série Loctite HY pro všestranné použití.
Lepidla vynikají mimořádnou rychlostí, odolností a pevností lepení, minimálním zápachem a možností aplikace na různorodé materiály. Výborně poslouží jak doma, tak v průmyslu – konstrukce, údržba, opravy, montáže.

lepidla 2018 2

5. Silikonová lepidla

Moderní lepidla zvyšující pevnost spojů, čímž zajišťují rovnoměrný přenos zatížení a v konečném důsledku vyšší odolnost konstrukce. Podobně jako epoxidy, snižují výrobní náklady, neboť nahrazují spojovací materiály, jako jsou šrouby a nýty, a můžeme je aplikovat na různé kombinace materiálů, vč. kov/plast, kov/sklo, kov/dřevo.
Silikonová lepidla však navíc disponují vysokou vnitřní kohezí a nadstandardní odolností vůči vysokým teplotám.
Uplatnění nachází při těsnění nebo izolaci vlakových oken, tepelných zdrojů (ohřívače vody, sušičky), elektrických skříní atd.

6. Tmely

Tmel je plastická hmota, jež slouží pro vyplňování spár, těsnění vůči vodě a plynům nebo vyrovnávání nerovností. Při aplikaci tmel buďto ztvrdne, anebo zůstane ve své plastické či elastické podobě. S pomocí pistole na tmel jej aplikujete na dřevo, sklo, zdivo a obklady (spárování), kovy a nalakované povrchy (karoserie aut), lamináty (lodě) a další materiály.
Vyzdvihněme především profesionální tmely značky Teroson, které vynikají pružností, pevností a univerzálním využitím. K dostání v bílé a černé barvě a v různých objemech.

lepidla 2018 3

7. Upevňovače

Upevňování ložisek, pouzder, válcových součástí domečků a hřídelů – to je hlavním úkolem upevňovacích produktů Loctite, které tak vyrovnávají rozložení zátěže a zabraňují stykové korozi a odírání. Upevňovače se nanášejí jako kapalina, takže vytvoří 100% kontakt mezi plochami. V konečném důsledku snižují náklady na nákup nákladných náhradních dílů a usnadňují obrábění.
Využívají se při výrobě karoserií, v automobilovém průmyslu, při upevňování ozubených a řetězových kol, rotorů apod.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz prosinec 2018 S

ElektroPrůmysl.cz, prosinec 2018

Číslo je tematicky zaměřené na měření neelektrických veličin a senzorovou techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
Revizní a provozní měřicí přístroje Prodej měřicí techniky a komponent pro rozvaděče, měřicích a testovacích přístrojů a zařízení pro kontrolu elektrické bezpečnosti.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.