Výrobní informační systémy

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V době, kdy se využití moderních technologií (inteligentnější stroje, nástroje a přípravky k vyšší produktivitě výroby) stává standardem, hledají výrobci nové možnosti pro zlepšení své konkurenční pozice. V článku popisujeme, jak dosáhnout zefektivnění výrobního procesu pomocí produktu ImproveIT! společnosti SCADA Servis s.r.o.

MES (VIS)

Manufacturing Execution System (MES), nebo také Výrobní Informační Systém (VIS) představuje vazbu mezi podnikovými informačními systémy (např. ERP) a systémy pro automatizaci výroby (PLC, SCADA, atd.). Výhodou může být propojení s dalšími systémy jako docházka nebo systémy pro řízení budov – tím získá uživatel ještě přesnější informace o vytíženosti svých zaměstnanců nebo může analyzovat vliv prostředí (teplota, tlak, vlhkost) na kvalitu produktů.
MES pokrývá čtyři základní oblasti: Výrobu, Kvalitu, Logistiku a Údržbu. Tyto oblasti pak systém dělí do dalších modulů - například výroba obsahuje moduly pro online pohledy na výrobu, plánování výrobní kapacity, definici výrobního postupu a jeho dodržování u výrobních strojů.

ImproveIT 1

Moduly ImproveIT! a modelové situace

ImproveIT! je modulární systém, který je rozdělen do několika základních modulů, pokrývajících všechny čtyři oblasti MES systému podle standardu ANSI/ISA-95.

Výroba

Výrobní postup

Sledujete-li výrobní postup pouze na papíře a je-li přesouván s výrobní zakázkou, závisí jeho dodržení na chování obsluhy. V případě, že dojde k nedodržení výrobního postupu, a to záměrně nebo omylem, zjistíte vadu v lepším případě při testování výrobku, v horším případě se takovýto výrobek odešle zákazníkovi a ten jej poté jako zmetek vrátí. Se systémem ImproveIT! je možno zajistit provádění operací podle definovaného výrobního postupu. U jednotlivých strojů jsou terminály, které sledují prováděné operace – zajišťují kontrolu správnosti kroku včetně zaslání receptury do stroje. Odvedení operace se provede automaticky ze stroje, nebo je ručně zadáno operátorem. Pokud nebyla předešlá operace správně provedena, nemůže být provedena operace následující.

Online pohled na výrobu

Pokud Vám zavolá zákazník a chce vědět, zda jeho zakázka bude dokončena v termínu, který stanovil, víte přesně, v jaké fázi výroby se zakázka nachází, máte-li online pohled na výrobu.
V rámci systému ImproveIT! je takový požadavek otázkou několika málo vteřin a zákazníkovi můžete adekvátní informaci poskytnout ihned. Prokážete tak, že jste firma, která má své výrobní procesy pod kontrolou.
ImproveIT! navíc nabízí také další moduly v oblasti výroby (výrobní dokumentace, výrobní nástěnka, směnová ztráta, plánování výroby atd.).

ImproveIT 2

Kvalita

V dnešní době je brán zřetel nejen na kvalitu výrobků, ale také na efektivitu výroby. Je potřeba vyrábět v co nejkratším čase co nejkvalitnější výrobky.

SPC online

Modul ImproveIT! SPC zajišťuje sledování stability výrobního procesu. Pokud dochází k postupnému zhoršování sledovaného parametru, upozorní ImproveIT! obsluhu nebo seřizovače dříve, než se začnou vyrábět zmetky.

FPF online

Modul ImproveIT! FPF nabízí dva základní pohledy na zmetkovitost: přes výrobní zakázku nebo pracovní centra a stroje.
V takovém pohledu je jasně vidět, kde dochází k největším ztrátám ve výrobě díky zmetkovitosti. Díky paretovým analýzám lze snadno rozlišit nejproblémovější typy zmetků.

ImproveIT 3

Logistika

Logistická část ERP systému obvykle nekomunikuje přímo se stroji, nemá tedy okamžitou informaci kde a kolik bylo jakého materiálu spotřebováno. ImproveIT! Logistika rozšiřuje informaci ERP systémů o tom, kde se jaký materiál nachází, zda je již na lokaci ve výrobě, nebo ještě ležíbv přihrádce na skladě. Systém zároveň hlídá expirace šarží a další parametry zvyšující bezpečnost procesu. O pohybu materiálu je pak účtováno v reálném čase.

Údržba

Modul ImproveIT! Údržba, umožňuje plánovat pravidelnou údržbu strojů, či výrobních nástrojů, které jsou ve strojích. Plánování může být na základě skutečného využití nebo plánovaných intervalů.
S plánováním údržby se počítá během plánování výroby (pokud je pro stroj naplánována údržba, tak nemůže být zahrnut do výrobního plánu).

ImproveIT 4

SCADA Servis s.r.o.
Čedičova 6, 710 00 Ostrava
tel: 595 176 473
fax: 595 176 881
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.scadaservis.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.