Projektantské minimum

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nerad bych se vykecával a ještě méně bych chtěl dělat z někoho osla, ale chci zmínit minimum z minima, které by měl dnes vědět každý. Pokud někomu několik málo následujících věcí bude připadat jako samozřejmost, nebo dokonce nuda, pak je to jen dobře. Jen jsem byl prostě překvapen, že to mnozí nevědí.

projektantske minimum 1

Typy kabelů z pohledu požární bezpečnosti

Mimo obyčejných CYKYn jsou kabely „nekouřící – neplynující" (odborněji dle norem ČSN EN 50267 a 68), budu používat výraz „oranžové" (i když není nikde napsáno, že to tak musí být). Prostě kabely, které neohrožují vývinem plynu a kouře, pokud se ocitnou v požáru. Další kabely mají navíc schopnost zůstat při požáru po určitou dobu funkční (dle normy ČSN IEC 60331). Nezkratují se, ani se nepřeruší. Budu používat výraz „hnědé" a opět, ta barva je bez záruky.
ČSN 73 0848 z roku 2009 předepisuje, kde tyto oranžové a hnědé musí nahradit levnější CYKYny.
Je to logické, pokud mají někudy lidé prchat před požárem, pak to nesmí být v kouři s plynem v plících. Pokud jim do toho má pomáhat nějaké zařízení, pak nemůže být napojeno kabelem, který se při požáru „rosype."
Pokud chcete ušetřit a i v těchto prostorách použít „obyčejné" CYKYny, pak musí být buď pod omítkou (alespoň 10 mm), nebo musí být zakufrované, předpokládám že sádrošem. Které řešení bude pro vás lepší, je na vás.

projektantske minimum 2

Napájení protipožárních zařízení & CENTRAL STOP a TOTAL STOP

Jde o to, že protipožární zařízení (EPS, protipožární klapky, mezistěnové uzávěry, požární dveře...okna...otvory, posilovací čerpadla SHZ, zařízení pro odvětrání tepla a kouře, nouzové osvětlení, PO rozhlas, evakuační výtahy, větrání CHÚC, atd.), musí mít dva nezávislé zdroje napájení a to i po aktivaci CENTRAL STOPU.
To, že po vypnutí běžné sítě CENTRAL STOPem zůstane nouzové osvětlení svítit na svoji baterii, je málo, je to chyba. I když má EPS svoji baterii, nesmí zůstat jako jediný zdroj po aktivaci CENTRAL STOPu.
A tak dále. Správné připojení protipožárních zařízení je následující:

  • Nezálohovaný přívod napájí HR a následně nezálohované obvody – odpojován CENTRAL STOPem;
  • přívod z DA (ATS) napájí RP a z něj protipožární zařízení – odpojován TOTAL STOPem;
  • z RP je připojen RDA a z něj obvody zálohovány dieselem (10 % světel, CCTV, EZS (PZTS)) – odpojován CENTRAL STOPem;
  • z RDA je napojen R-UPS a z něj obvody zálohované UPS (PC zásuvky) – odpojován CENTRAL STOPem.

Jak je to s protipožárními zařízeními, které musí mít nepřetržité napájení? Např. EPS, dveře, rozhlas, přenos na PCO, NO? Tyto PBZ mají svoji baterii.
Navíc rozvaděč pro protipožární zařízení musí být oddělen od běžných rozvaděčů a je umístěn do samostatného požárního úseku.
V normách řady 73 08... a hlavně v normě ČSN 73 0848 je toho mnohem více a doporučuji mít je při projektování na dosah. Poděkování a veškerá úcta patří firmě K.B.K. fire.

projektantske minimum 3

Zdravotnická zařízení

Od 1. 9. 2015 už neplatí ČSN 33 2140 pro zdravotnické prostory. Od roku 2013 platila spolu s novou ČSN 33 2000-7-710.
V normě ČSN 33 2140 byly používány pro obvody výstižné termíny:

  • MDO: méně důležité obvody – bez zálohy
  • DO: důležité obvody (zálohované do 15 s (většinou dieselagregátem))
  • VDO: velmi důležité obvody (zálohované bez přerušení (UPS))

A samozřejmě existovaly prostory napájené zdravotnickou izolovanou sítí „ZIS" a ty se také dělily na DO a VDO. Musím zmínit, že zřízení ZIS má jen jeden smysl a to ten, že obvod funguje i po první poruše (porucha izolace obvodu). ZIS se nezřizuje z důvodu „zvlášť citlivých" přístrojů apod. Je to nesmysl. Šlo tedy o dvě věci:

  • zálohování a rychlost jeho naběhnutí
  • odolnost vůči 1. poruše

Přesně o to jde i v normě ČSN 33 2000-7-710 a v principu se toho moc nezměnilo...(podrobnosti a změny vyčtěte přímo z normy). Jen výrazy MDO, DO, VDO již v nové normě nejsou. Jsou nahrazeny třídami > 15, 15 a 0,5 (prakticky třídou 0... bez výpadku).
Jde o to, že kdysi se obvod jmenoval Myx a hned jste věděli, že tento obvod je nezálohovaný. Obvod Dxy byl na první pohled zálohovaný dieselem. Vxy byl obvod z UPS. DZxy byla izolovaná zdravotnická síť zálohovaná dieselem a VZxy byla ZISka napájená z UPS.
Bylo by chybou i nadále používat výrazy MDO, DO, VDO? Podle mne ne, pokud se v projektu uvede, že se výrazem MDO myslí třída > 15 dle ČSN 33 2000-7-710 a výrazem DO se myslí třída 15 a výrazem VDO se myslí třída 0,5...prakticky třída 0 (z UPS bez výpadku).
Co je velmi důležité, aby byly určeny skupiny a třídy pro jednotlivé prostory před tím, než se začne kreslit projekt. U určení těchto skupin a tříd musí být zodpovědný zástupce daného zařízení, který má medicínské vzdělání a ponese zodpovědnost za rozhodnutí zařazení jednotlivých prostorů. Osobně jsem to řešil tak, že jsem dané osobě vysvětlil pojmy z normy (skupiny 0 až 2 a třídy 0 až >15), dal jim do ruky tabulku z normy, společně jsme to probrali a sepsali, podklady jim zůstaly a podepsaný protokol jsem si vyzvedl za pár dní, ať mají čas si věci znovu v klidu probrat.
Od té chvíle je jasné, jaké požadavky jsou kladeny na instalaci v jednotlivých částech objektu, a zodpovědnost za to nese výše zmíněný člověk. Byl jsem překvapen, jak se někdy rozhodli, ale je to s konečnou platností na nich a je to tak dobře. Pak už je to jednoduché. Při projektování se splní jednotlivé požadavky pro prostory zařazené do skupin 0, 1 a 2. Obvody se napájí více či méně zálohovány dle určených tříd a v prostorech skupiny 2 navíc ze ZIS. Jak jsem psal výše, není chybou obvody dále označovat Mxy, Dxy, Vxy, DZxy, VZxy...jak chcete.
Norma ČSN 33 2000-7-710 není malá, ale vyjmenovaná pravidla jsou jasná, nematoucí - kdo bude projektovat nebo revidovat, neměl by tápat. Pro přehled viz. tab. 2.

projektantske minimum 4
Mám to štěstí, že nemusím pracovat s pistolí u hlavy tím, že bych za každou cenu v jakémkoliv čase vyprodukoval, co se mi zadá. Nemusím se dívat na přeškolené skladníky, kteří za 15 000 hrubého imitují projektanty (toť fakt). Doufám, že mne při požáru nepřijde zachraňovat maminka, která si hasičinou přivydělává k mateřské. Doufám, že až si jednou zavolám doktora, nebude to ve skutečnosti bezdomovec podílející se na nějakém ušlechtilém programu. Nedivil bych se, kdyby nějaký chytrák s podobnými nápady přišel...vyplivnout jsem to prostě musel.
Pokud budete potřebovat s nějakým projektem pomoci, klidně se ozvěte.

David Klimša
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.elektroprogramy.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku