Proč databázový program pro elektro-projektování?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

CAD programy pro všeobecné kreslení výkresů stejně jako jednodušší typy programů specializovaných pro elektro-projektování nepoužívají databázi konkrétních přístrojů, nebo alespoň ne v pravém slova smyslu. Schematické zapojení se kreslí ručním vybráním schematických symbolů (značek) a jejich vkládáním do výkresu, kde se jejich vývody označí a to opět ručně.

Při kreslení výkresu rozvaděče se ručně vloží symbol nebo nakreslí obrázek reprezentující použitý prvek. Výpisy materiálu je potřeba sestavit opět ručně, bez návaznosti na schematické zapojení a výkres rozvaděče. Při tomto způsobu zpracování dokumentace může vzniknout celá řada chyb, nehledě na pomalý postup v realizaci dokumentace.

U některých programů se naopak databází přístrojů myslí pouze údaje pro výpis materiálu (typ, popis, objednací číslo, cena, atd.), případně další charakteristické údaje o daném přístroji (rozměry, hmotnost, krytí, atd.). Ani zde však není většinou návaznost na schéma nebo výkres rozvaděčů.

Nevýhody popsané výše mohou být odstraněny používáním databáze přístrojů s plnou návazností na kreslení schematického zapojení, výkresy rozvaděče a všechny potřebné výpisy. Princip a výhody práce s integrovanou databází přístrojů je zde dále vysvětlen na příkladu programu PCschematic.

Databáze přístrojů v programu PCschematic zahrnuje všechny informace potřebné pro správné a rychlé zpracování projektu. Vybráním potřebného přístroje ze seznamu přístrojů program okamžitě ví:

  • který schematický symbol použije ve schématu a jak očísluje jeho vývody
  • který mechanický symbol použije ve výkresu rozvaděče a v dalších navazujících výkresech
  • které údaje pošle do výpisů (materiálu, kabelů, svorek, PLC, atd.).

Databáze přístrojů je vytvořena v podobě tabulky s daty jednotlivých položek. Každý přístroj má v tabulce zapsány informace potřebné pro výpisy (např. Typ, Popis, Výrobce) a pro správnou činnost programu (název schematického a mechanického symbolu, značení vývodů symbolů, atd.).

Zatímco v tabulce databáze je uveden název potřebných symbolů (pro schéma, rozvaděč, montážní schéma, …), vlastní symboly jsou uloženy v tzv. knihovnách symbolů, kde si je program sám podle názvu vyhledává.

V tabulce dat přístrojů programu PCschematic jsou normálně k dispozici pole pro zápis údajů jako jsou: Typ, Popis, EAN kód, Skladové číslo, Objednací číslo, Balení, Výrobce, Dodavatel, Poznámka, Model (obchodní název), Mechanický/Elektrický prvek (rozlišení), Příslušenství volitelné, Příslušenství pevné, Hmotnost, Cena nákupní, Cena prodejní, Schematický symbol, Číslování vývodů, Mechanický symbol (pro rozvaděč), Montážní symbol (pro montážní schéma), Schválený prvek, Zastaralý prvek, Dodatečná data, Datum (vytvoření záznamu), Skupina třídění, atd.

Uživatel si vyplní v tabulce pouze ta pole, která jsou pro něho důležitá, minimálně Typ, Popis, Objednací číslo (pokud existuje), Výrobce, Schematický symbol, Číslování vývodů a Mechanický symbol, Skupina třídění. Uživatel si také může tabulku rozšiřovat o libovolné další údaje podle jeho potřeby.

Výběr potřebné položky z databáze při projektování se provádí v dialogovém okně, které umožňuje vybírat prvky podle libovolných kritérií a jejich kombinací, např. podle výrobců či třídění do kategorií, začátkem nebo koncem typu prvku, atd.

databaze_1

Vybráním položky z databáze program automaticky nabídne odpovídající symboly pro kreslení schematické zapojení, které již také mají správně označené vývody.

databaze_2

Vložením symbolu do výkresu program zaregistruje data vybraného prvku, které si sebou symbol nese. Od této chvíle program ví, jak zacházet s tímto prvkem v celém projektu - ví, který mechanický symbol vloží později do výkresu rozvaděče a které údaje o daném prvku pošle do všech výpisů, kde použitý prvek figuruje.

Ve výkresu rozvaděče si program PCschematic zjistí prvky použité ve schématu, vybere jejich odpovídající mechanické symboly podle údajů v databázi a vloží je do výkresu rozvaděče. Uživatel si opět nemusí pamatovat, které prvky jsou v projektu použity, které mechanické symboly má použít, ani je v knihovnách vyhledávat. Vložené mechanické symboly se pouze rozmístí podle potřeby, přičemž program ukazuje vzájemné propojení symbolů.

databaze_3

Při generování výpisů materiálu si program zjistí přístroje použité jak ve schématu, tak ve výkresech rozvaděčů a podle údajů v databázi vyplní připravené šablonky výpisů zcela automaticky. Obsah výpisu záleží na struktuře předem připravené šablonky, kterou si uživatel může nastavit podle potřeby. Změnou situace v projektu (ve schématu i ve výkresu rozvaděče) se výpisy aktualizují, takže vždy odpovídají skutečnému stavu projektu. Program umožňuje jak sčítat stejné položky materiálu pro potřebu objednání, tak uvést každou položku separátně včetně jejich dalších údajů z výkresu (např. značení symbolu, polohu v projektu a v rozvaděči, atd.)

databaze_4

Další údaje v databázi umožňují precizně zpracovat výpisy materiálu. Tak např. z údaje “Balení“ lze ve výpisu odvodit, kolik balení daného prvku je potřeba objednat / zakoupit při daném počtu použitých kusů. Dvojí cena v databázi zase umožní zhotovit cenový výpis pro potřebu objednání i cenou nabídku zákazníkovi. Údaje o příslušenství umožňují jednoduše, rychle a správně vybrat volitelné příslušenství k danému prvku (spoušť jističe, pomocné kontakty,…), stejně jako automaticky přidat pevné příslušenství (objímka relé, …).

Databáze umožňuje zapsat i tzv. alternativní schematické symboly pro daný prvek, stejně jako tzv. dílčí značení symbolů (např. -K5.1 a –K5.2 u reverzačních stykačů), nebo tzv. stavy symbolů, kdy jeden a tentýž symbol může mít několik možností zobrazení.

S programem je dodávána základní databáze přístrojů, kterou je možné doplňovat dílčími databázemi z webu výrobce programu, nebo lokálního distributora. Uživatel sám si potom může doplňovat databázi podle své vlastní potřeby několika možnými způsoby.

Další informace o programu PCschematic jsou na webové stránce distributora programu v ČR a SR (www.cadware.cz).

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku