PC|SCHEMATIC v. 19 nabízí pomoc při montáži rozváděčů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Mezi novinkami elektro-projekčního software PC|SCHEMATIC verze 19 je i jedna zajímavá funkce, která usnadní práci při montáži rozvaděče.

I když tato funkce byla původně napsána specificky pro verzi programu PC|SCHEMATIC SERVIS určenou pro práci na dílně a v provozu, je nakonec dostupná ve všech verzích programu.

Touto novou funkcí je asistent montáže rozváděče (v originálu Mounting Assistent). O co se jedná? Při montáži rozváděče je potřeba mít přehled jak o použitých přístrojích, tak i o jejich propojení v podobě jednotlivých vodičů či kabelů. Běžně se tak činí pomocí výpisů materiálu a výkresů zapojení, nebo tabulky výpisu spojů, vše v papírové podobě. S tím, jak montáž rozváděče pokračuje, se v papírové dokumentaci ručně poznamenává, co už je provedené.

pc schematic 19 1
Asistent montáže rozváděče nahrazuje potřebnou papírovou dokumentaci elektronickou. Po jeho spuštění se v programu objeví dvě nová okna - jedno obsahuje výpis přístrojů a jednotlivých spojů, obojí včetně potřebných doplňkových dat. Druhé okno zobrazuje velkými písmeny odkud a kam vodič (nebo žíla kabelu) jde. Okna lze umístit do vhodné polohy tak, aby nepřekážela v pohledu na schématické zapojení, kde se automaticky barevně vyznačují spoje a součástky vybrané v okně asistenta (obr. 1), pro případ, že je tato informace pro pracovníka důležitá.
Vybráním záložky PŘÍSTROJE ve větším okně se zobrazí seznam i s údaji jednotlivých položek. Normálně tento seznam zobrazuje ještě nepoužité přístroje, ale lze ho také nastavit tak, že ukazuje již namontované přístroje. Po namontování vybraného přístroje do rozvaděče lze v jeho řádce seznamu odkliknout, že je již použitý – tím ze seznamu ještě nepoužitých přístrojů zmizí, ale zobrazí se v seznamu již namontovaných přístrojů.
Vybráním záložky PROPOJENÍ ve větším se zobrazí seznam spojů mezi přístroji tak, jak si je program vyčetl z nakresleného schematického zapojení. Kromě údajů odkud-kam každý spoj vede, jsou v seznamu zobrazeny i potenciály jednotlivých vodičů. Protože propojení mezi přístroji mohou zajišťovat i kabely a propojky, jsou v seznamu zobrazeny i jednotlivé žíly kabelů, stejně jako propojky. Normálně seznam zobrazuje všechny spoje, ale je možné zobrazit i jenom spoje vytvořené kabely, nebo propojkami.
Vybráním některého spoje program najde odpovídající spojení ve schématu a barevně ho vyznačí (viz připojený obrázek). Pokud spoj pokračuje na další stránku projektu, je možné po něm navigovat až na jeho konec. Současně se v malém okně zobrazí velkými písmeny názvy koncových připojovacích bodů, spolu s informací o potenciálu, číslu vodiče a dalších údajích, pokud existují. Po položení vodiče (zapojení žíly kabelu) v rozvaděči lze v seznamu odkliknout provedení úlohy. Pokud je zobrazení seznamu nastaveno na všechny spoje, potom je indikace o provedeném propojení v rozváděči v seznamu spojů indikováno pouze vizuálně v kolonce Stav. Seznam lze ale také nastavit na zobrazení již provedených propojení, nebo naopak ještě neprovedených. Protože se může stát, že některé spoje nebude možné z nějakého důvodu provést, nebo nebudou realizovány záměrně, seznam umí také zobrazit i jenom tyto dvě situace (spoje ignorované a spoje nedokončené).

pc schematic 19 2
Jak už bylo zmíněno, vybráním spoje v seznamu se odpovídající propojení barevně vyznačí i ve schématu. Tím ovšem možnosti tohoto asistenta montáže nekončí, protože umí ve schématu vyznačit barevně i všechny spoje v rozváděči již realizované (obr. 2), nebo ještě neprovedené, či kombinace obojích stavů ve dvou různých barvách. Tím má montér dokonalou představu o tom, co je již v montáži rozváděče provedené, nebo ještě není.
I když využití této funkce předpokládá použití počítače v jakékoliv podobě v místě montáže rozváděče, není to již dnes neobvyklý požadavek. Tak například ve výrobě elektroniky je již papírová dokumentace téměř zcela nahrazena elektronickou, protože umožňuje informovat pracovníka o potřebných záležitostech lépe.

CADware s.r.o.
Aloisina výšina 447/13, 460 05 Liberec
Tel/fax: (+420) 485 106 131
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cadware.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2018s

ElektroPrůmysl.cz, leden 2018

Lednové číslo je tematicky zaměřené na inteligentní elektroinstalace a dále na průmyslové komunikační sítě, Průmysl 4.0 a IoT.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Zajímavé odkazy

Elektrotechnický velkoobchod Spustili jsme nový elektrotechnický velkoobchod. Dlouhodobě podporujeme elektrotechnické projekty našich partnerů od nápadů až po realizaci.
Jednoduché Řešení s IO-link S IO-Link sběrnicovým modulem a kompetentním poradenstvím společnosti Murrelektronik sázíte na individuální řešení.
www.elektroprogramy.cz Kompletní softwarová výbava nejen pro elektrikáře, revizní techniky a projektanty.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Český výrobce měřicích přístrojů Panelové měřící přístroje, sloupcové zapisovače, velkoplošné displeje, převodníky na DIN lištu, bezpapírové zapisovače, PLC
Novinka - ALMEMO 710! Univerzální přístroj pro měření všech fyzikálních, chemických a elektrických veličin. Možnost i vícekanálového měření se záznamem hodnot včetně zpracování dat v PC. Jednoduchá obsluha a automatické nastavení.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
Časopis vychází 1x měsíčně.