PC|SCHEMATIC v. 19 nabízí pomoc při montáži rozváděčů

CAD, CAE, CAM
Typografie

Mezi novinkami elektro-projekčního software PC|SCHEMATIC verze 19 je i jedna zajímavá funkce, která usnadní práci při montáži rozvaděče.

I když tato funkce byla původně napsána specificky pro verzi programu PC|SCHEMATIC SERVIS určenou pro práci na dílně a v provozu, je nakonec dostupná ve všech verzích programu.

Touto novou funkcí je asistent montáže rozváděče (v originálu Mounting Assistent). O co se jedná? Při montáži rozváděče je potřeba mít přehled jak o použitých přístrojích, tak i o jejich propojení v podobě jednotlivých vodičů či kabelů. Běžně se tak činí pomocí výpisů materiálu a výkresů zapojení, nebo tabulky výpisu spojů, vše v papírové podobě. S tím, jak montáž rozváděče pokračuje, se v papírové dokumentaci ručně poznamenává, co už je provedené.

pc schematic 19 1
Asistent montáže rozváděče nahrazuje potřebnou papírovou dokumentaci elektronickou. Po jeho spuštění se v programu objeví dvě nová okna - jedno obsahuje výpis přístrojů a jednotlivých spojů, obojí včetně potřebných doplňkových dat. Druhé okno zobrazuje velkými písmeny odkud a kam vodič (nebo žíla kabelu) jde. Okna lze umístit do vhodné polohy tak, aby nepřekážela v pohledu na schématické zapojení, kde se automaticky barevně vyznačují spoje a součástky vybrané v okně asistenta (obr. 1), pro případ, že je tato informace pro pracovníka důležitá.
Vybráním záložky PŘÍSTROJE ve větším okně se zobrazí seznam i s údaji jednotlivých položek. Normálně tento seznam zobrazuje ještě nepoužité přístroje, ale lze ho také nastavit tak, že ukazuje již namontované přístroje. Po namontování vybraného přístroje do rozvaděče lze v jeho řádce seznamu odkliknout, že je již použitý – tím ze seznamu ještě nepoužitých přístrojů zmizí, ale zobrazí se v seznamu již namontovaných přístrojů.
Vybráním záložky PROPOJENÍ ve větším se zobrazí seznam spojů mezi přístroji tak, jak si je program vyčetl z nakresleného schematického zapojení. Kromě údajů odkud-kam každý spoj vede, jsou v seznamu zobrazeny i potenciály jednotlivých vodičů. Protože propojení mezi přístroji mohou zajišťovat i kabely a propojky, jsou v seznamu zobrazeny i jednotlivé žíly kabelů, stejně jako propojky. Normálně seznam zobrazuje všechny spoje, ale je možné zobrazit i jenom spoje vytvořené kabely, nebo propojkami.
Vybráním některého spoje program najde odpovídající spojení ve schématu a barevně ho vyznačí (viz připojený obrázek). Pokud spoj pokračuje na další stránku projektu, je možné po něm navigovat až na jeho konec. Současně se v malém okně zobrazí velkými písmeny názvy koncových připojovacích bodů, spolu s informací o potenciálu, číslu vodiče a dalších údajích, pokud existují. Po položení vodiče (zapojení žíly kabelu) v rozvaděči lze v seznamu odkliknout provedení úlohy. Pokud je zobrazení seznamu nastaveno na všechny spoje, potom je indikace o provedeném propojení v rozváděči v seznamu spojů indikováno pouze vizuálně v kolonce Stav. Seznam lze ale také nastavit na zobrazení již provedených propojení, nebo naopak ještě neprovedených. Protože se může stát, že některé spoje nebude možné z nějakého důvodu provést, nebo nebudou realizovány záměrně, seznam umí také zobrazit i jenom tyto dvě situace (spoje ignorované a spoje nedokončené).

pc schematic 19 2
Jak už bylo zmíněno, vybráním spoje v seznamu se odpovídající propojení barevně vyznačí i ve schématu. Tím ovšem možnosti tohoto asistenta montáže nekončí, protože umí ve schématu vyznačit barevně i všechny spoje v rozváděči již realizované (obr. 2), nebo ještě neprovedené, či kombinace obojích stavů ve dvou různých barvách. Tím má montér dokonalou představu o tom, co je již v montáži rozváděče provedené, nebo ještě není.
I když využití této funkce předpokládá použití počítače v jakékoliv podobě v místě montáže rozváděče, není to již dnes neobvyklý požadavek. Tak například ve výrobě elektroniky je již papírová dokumentace téměř zcela nahrazena elektronickou, protože umožňuje informovat pracovníka o potřebných záležitostech lépe.

CADware s.r.o.
Aloisina výšina 447/13, 460 05 Liberec
Tel/fax: (+420) 485 106 131
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cadware.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl zari 2017 clanek

ElektroPrůmysl.cz, září 2017

Zářijové číslo je tematicky zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Zajímavé odkazy

Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
Objevte svět automatizace DELTA Nadstandardně vybavené frekvenční měniče až do výkonu 650 kW, PLC, panely operátora, servopohony a servomotory, komunikační převodníky, napájecí zdroje...
Nová řada signálek (one piece-pilot lights) Firma BACO příchází s novou řadou kompaktních signálek s LED svícením.
Konfigurátor OEZ - nová verze 7 Konfigurátor OEZ je program pro snadný výběr jednotlivých výrobků včetně jejich příslušenství. Ka stažení je zdrama.
www.elektroprogramy.cz Kompletní softwarová výbava nejen pro elektrikáře, revizní techniky a projektanty.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
Časopis vychází 1x měsíčně.