PC|SCHEMATIC v. 19 nabízí pomoc při montáži rozváděčů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Mezi novinkami elektro-projekčního software PC|SCHEMATIC verze 19 je i jedna zajímavá funkce, která usnadní práci při montáži rozvaděče.

I když tato funkce byla původně napsána specificky pro verzi programu PC|SCHEMATIC SERVIS určenou pro práci na dílně a v provozu, je nakonec dostupná ve všech verzích programu.

Touto novou funkcí je asistent montáže rozváděče (v originálu Mounting Assistent). O co se jedná? Při montáži rozváděče je potřeba mít přehled jak o použitých přístrojích, tak i o jejich propojení v podobě jednotlivých vodičů či kabelů. Běžně se tak činí pomocí výpisů materiálu a výkresů zapojení, nebo tabulky výpisu spojů, vše v papírové podobě. S tím, jak montáž rozváděče pokračuje, se v papírové dokumentaci ručně poznamenává, co už je provedené.

pc schematic 19 1
Asistent montáže rozváděče nahrazuje potřebnou papírovou dokumentaci elektronickou. Po jeho spuštění se v programu objeví dvě nová okna - jedno obsahuje výpis přístrojů a jednotlivých spojů, obojí včetně potřebných doplňkových dat. Druhé okno zobrazuje velkými písmeny odkud a kam vodič (nebo žíla kabelu) jde. Okna lze umístit do vhodné polohy tak, aby nepřekážela v pohledu na schématické zapojení, kde se automaticky barevně vyznačují spoje a součástky vybrané v okně asistenta (obr. 1), pro případ, že je tato informace pro pracovníka důležitá.
Vybráním záložky PŘÍSTROJE ve větším okně se zobrazí seznam i s údaji jednotlivých položek. Normálně tento seznam zobrazuje ještě nepoužité přístroje, ale lze ho také nastavit tak, že ukazuje již namontované přístroje. Po namontování vybraného přístroje do rozvaděče lze v jeho řádce seznamu odkliknout, že je již použitý – tím ze seznamu ještě nepoužitých přístrojů zmizí, ale zobrazí se v seznamu již namontovaných přístrojů.
Vybráním záložky PROPOJENÍ ve větším se zobrazí seznam spojů mezi přístroji tak, jak si je program vyčetl z nakresleného schematického zapojení. Kromě údajů odkud-kam každý spoj vede, jsou v seznamu zobrazeny i potenciály jednotlivých vodičů. Protože propojení mezi přístroji mohou zajišťovat i kabely a propojky, jsou v seznamu zobrazeny i jednotlivé žíly kabelů, stejně jako propojky. Normálně seznam zobrazuje všechny spoje, ale je možné zobrazit i jenom spoje vytvořené kabely, nebo propojkami.
Vybráním některého spoje program najde odpovídající spojení ve schématu a barevně ho vyznačí (viz připojený obrázek). Pokud spoj pokračuje na další stránku projektu, je možné po něm navigovat až na jeho konec. Současně se v malém okně zobrazí velkými písmeny názvy koncových připojovacích bodů, spolu s informací o potenciálu, číslu vodiče a dalších údajích, pokud existují. Po položení vodiče (zapojení žíly kabelu) v rozvaděči lze v seznamu odkliknout provedení úlohy. Pokud je zobrazení seznamu nastaveno na všechny spoje, potom je indikace o provedeném propojení v rozváděči v seznamu spojů indikováno pouze vizuálně v kolonce Stav. Seznam lze ale také nastavit na zobrazení již provedených propojení, nebo naopak ještě neprovedených. Protože se může stát, že některé spoje nebude možné z nějakého důvodu provést, nebo nebudou realizovány záměrně, seznam umí také zobrazit i jenom tyto dvě situace (spoje ignorované a spoje nedokončené).

pc schematic 19 2
Jak už bylo zmíněno, vybráním spoje v seznamu se odpovídající propojení barevně vyznačí i ve schématu. Tím ovšem možnosti tohoto asistenta montáže nekončí, protože umí ve schématu vyznačit barevně i všechny spoje v rozváděči již realizované (obr. 2), nebo ještě neprovedené, či kombinace obojích stavů ve dvou různých barvách. Tím má montér dokonalou představu o tom, co je již v montáži rozváděče provedené, nebo ještě není.
I když využití této funkce předpokládá použití počítače v jakékoliv podobě v místě montáže rozváděče, není to již dnes neobvyklý požadavek. Tak například ve výrobě elektroniky je již papírová dokumentace téměř zcela nahrazena elektronickou, protože umožňuje informovat pracovníka o potřebných záležitostech lépe.

CADware s.r.o.
Aloisina výšina 447/13, 460 05 Liberec
Tel/fax: (+420) 485 106 131
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.cadware.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl rijen 2018 s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2018

Číslo je tematicky zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Ovládací a signalizační přístroje Harmony Objevte ovládací a signalizační přístroje Harmony pro snadné a spolehlivé řízení průmyslových aplikací!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Novinka - ALMEMO 710! Univerzální přístroj pro měření všech fyzikálních, chemických a elektrických veličin. Možnost i vícekanálového měření se záznamem hodnot včetně zpracování dat v PC. Jednoduchá obsluha a automatické nastavení.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.