Novinky v programu PC|Schematic 14

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Program Automation firmy PC|Schematic je návrhový CAD systém pro oblast elektrotechniky a automatizační techniky. Přestože sám umožňuje zpracovat kompletní projekt v daném oboru, je jeho velkou výhodou otevřenost k okolnímu prostředí. Prostřednictvím souborů *.dwg nebo *.dxf může spolupracovat s ostatními CAD programy.

S výhodou využívá i prostředí programů Microsoft Office, zejména programů Excel, Access a Word.

Program sice pracuje s vlastní databází ale tato databáze má otevřenou datovou strukturu. To umožňuje jednotlivým uživatelům programu uložit do této databáze i vlastní zcela specifické údaje.

Otevřenost programu se projevuje také tím, že je zveřejněna jeho vnitřní struktura a to včetně detailního popisu jednotlivých vnitřních procedur. V nástrojích je k dispozici i jednoduché prostředí pro tvorbu programových skriptů.

rozvadece

I letos přichází firma PC|Schematic s novou verzí popisovaného programu Automation. Jedná se již o verzi 14 a jako každý rok přináší nová verze celou řadu novinek. Protože se vzhled programu již dlouho příliš nemění, většina novinek se skrývá ve vylepšení nebo rozšíření jednotlivých funkcí programu.

Uživatele z oblasti automatizační techniky jistě potěší soustředění funkcí pro práci s programovatelnými automaty do jediné rozbalovací nabídky PLC. Kromě stávajících funkcí jsou v ní zahrnuty i dvě nové komplexní funkce, usnadňující přiřazování adres jednotkám a provázání jednotlivých typů symbolů konkrétního prvku.

Dva dialogy, první se seznamem prvků jejichž symboly nebyly zcela vyčerpány a druhý představovaný lištou nevyužitých symbolů vybraného prvku, jsou nyní implicitně ukotveny na pravé straně okna programu. Lze je ale uvolnit a umístit například na druhém monitoru počítače. Bezchybná práce se dvěma monitory je také dalším výsledkem provedených úprav programu.

Seznam prvků nyní nově zahrnuje funkce pro snazší vyhledávání a třídění prvků. Prvky lze v seznamu také označit a potlačit jejich zobrazování. Lišta nevyužitých symbolů má od programové verze 14 záložky, které dovolují zrychlit přístup k symbolům, pokud jich má zvolený prvek příliš mnoho. Záložky rozlišují vstupy, výstupy a reference u prvků PLC.

panel

Nově je u symbolů zaveden parametr Druh vývodu. Ten umožňuje lépe odlišit vlastnosti jednotlivých vývodů a tím poskytnout více možností pro následnou kontrolu projektu. Tato kontrola byla v nové verzi programu také přepracována. Její nastavení je nyní soustředěno do nového dialogového panelu. V něm jsou jednotlivé kontroly rozděleny do několika skupin a nově lze část kontrol provádět i v on-line režimu.

Uživatele z oboru elektroinstalace jistě potěší to, že programový nástroj Návrh rozvaděče, poprvé uvedený v české verzi 13 programu Automation, byl zcela přepracován. Z poněkud primitivního nástroje, který neposkytoval příliš mnoho možností modifikace řešení rozvaděče pro využití v podmínkách České republiky, se nyní stal výkonný nástroj pro návrh rozvaděčů s laickým přístupem podle norem ČSN EN 60439-1 a ČSN EN 60439-3 a to včetně výpočtu tepelných ztrát s možností volby teploty okolního prostředí. Modul má nyní následující vlastnosti:

  • Jednoduché a intuitivní uživatelské rozhraní.
  • Umísťování prvků (včetně pomocných) do zapojovacího „stromu“ přetažením z nabídky.
  • Výběr prvků z databáze podle funkce, provedení, zatížitelnosti a počtu fází.
  • Spojité rozdělení zátěže jednotlivých fází.
  • Automatické rozmístění prvků do rozvaděče s možností následné úpravy.
  • Více rozvaděčů v jednom projektu.
  • Výpočet tepelných ztrát s volitelnou teplotou okolí.
  • Tvorba technických výkresů celého projektu.
  • Tvorba štítků.

Vítanou novinkou je i začlenění lišt rychlého výběru do editoru symbolů. Tato možnost, dříve dostupná pouze při tvorbě projektové dokumentace v hlavním pracovním okně programu, nyní dovoluje efektivní využívání fragmentů symbolů. Z existujících fragmentů se totiž jednotlivé symboly sestavují mnohem rychleji. Fragmenty symbolů jsou součástí norem pro tvoru symbolů (například symboly způsobu ovládání v elektrotechnických normách). Lišty rychlého výběru je možné využít například i pro spojovací materiál (šrouby, matice, ...) při návrhu mechanických symbolů nebo pro fragmenty pneumatických prvků pro tvorbu odpovídajících symbolů.

Popis všech provedených změn a úprav přesahuje rozsah tohoto článku. Proto zájemcům o další informace doporučujeme návštěvu stránek distributora programu www.cadware.cz nebo kontaktování pracovníků této firmy pro získání dalších informací.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku