Jednoduchý výpočet úrovně bezpečnosti

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V červnu byl schválen Jednotný list VDMA 66413 s názvem Funkční bezpečnost – univerzální databanka pro bezpečnostní parametry součástek nebo dílů řídicích systémů. List s údaji přináší neutrální pomůcku pro orientaci pří výběru bezpečnostních parametrů.

pascal_1

Normy EN ISO 13849-1 a EN 62061, harmonizované pod Směrnicí pro stroje 2006/42/EC, předepisují výpočet pravděpodobností výpadku stroje. K tomu potřebují výrobci strojů pro používané výrobky ukazatele od výrobců produktů. Pro zjištění úrovně bezpečnosti (PL nebo SIL) použité bezpečnostní techniky musejí výrobci strojů a jejich dodavatelé zadávat ukazatele výrobců produktů do výpočetního nástroje. Dosavadní problém: disponibilní ukazatele se liší ve formátu a rozsahu podle výrobce nebo výpočetního nástroje. Chyběl zde jednotný formát pro výměnu dat. Standardizovaný formát pro výměnu dat XML svazu VDMA zde má zjednat nápravu a nabídnout neutrální, nezávislou orientační pomůcku. Jednotný list popisuje potřebné bezpečnostní ukazatele a formu, ve které mají být připravovány. Na definici se podílely i zkušební instituce jako IFA (Institut pro bezpečnost práce DGUV), TÜV NORD, TÜV Rheinland a TÜV SÜD. „Obzvláště spolehlivě vypadají přísliby zúčastněných výrobců součástek, že budou data připravovat v tomto formátu a ujištění všech dodavatelů výpočetních nástrojů, že implementují formát této univerzální databanky“, říká Thomas KramerWolf, který rozhodujícím způsobem spolupůsobil v příslušném pracovním kruhu VDMA při vypracování jednotného listu. Výtah VDMA se všemi důležitými informacemi je k dispozici ke stažení na webové stránce firmy Pilz.

pascal_3

Safety calculator PAScal

Výpočetní program pro bezpečnost strojů PAScal firmy Pilz bude jednotný formát podporovat v nejbližší době. Jeho pomocí mohou vývojáři a výrobci strojů jednoduše a rychle modelovat bezpečnostní funkce z knihoven výrobců, vypočítat pravděpodobnost nebezpečného výpadku za hodinu (PFHD) a provádět verifikaci úrovně zadané funkce Performance Levels PL, případně Safety Integrity Levels SIL. Tento softwarový nástroj přitom bere v úvahu i možné architektury a variace při zapojení a parametrizaci dílčích komponentů.

Autor: PILZ GmbH &Co. KG
Webcode: 8901
Online: www.pilz.com

Zastoupení pro ČR a SR:

SYSTEMOTRONIC, s.r.o.
Hybešova 38
602 00 Brno
Tel: +420 538 707 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.systemotronic.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2019 CL

ElektroPrůmysl.cz, červen 2019

Číslo je zaměřené na identifikační systémy a průmyslové značení, trafostanice a transformátory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.