Rekonstrukce strojů s decentrálními měniči NORD

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Integrované měniče jsou již několik let běžnou alternativou k rozvaděčovým typům, v některých případech pak téměř jediným rozumným řešením. U nových aplikací má konstruktér volnou ruku, ale při opravách a modernizacích strojů je situace složitější – prostor pro instalaci je diktován stávajícím stavem, technické parametry stroje i rozvaděče nelze jednoduše měnit.

nord stroje 1

Co je to decentrální měnič a proč jej použít?

Decentrálním měničem se rozumí měnič, který je umístěn přímo v technologii – tedy mimo centrální rozvaděč. Musí mít odpovídající krytí (IP55 nebo IP66) a mechanickou odolnost. Decentrální měniče se používají jak na celé části technologie, tak na jednotlivé pohony. U nových instalací pak nejvíce v případech prostorově rozlehlých systémů – například dopravníky, čerpadla apod. Výhodné je použití i v případě velmi jednoduché aplikace, kdy by bylo nutné vyrábět rozvaděč jen kvůli měniči.
 Vyšší cena měniče je vyvážena nižšími náklady na instalaci – nestíněné kabely pro napájení, celkově menší množství kabelů (brzdy a termistory obsluhuje měnič interně) a úsporami v prostoru rozvaděče – nejen menší rozvaděč, ale rovněž řešení problému s klimatizací rozvaděče. 

nord stroje 2

Decentrální měniče NORD v rekonstrukcích a opravách strojů.

Doplnění regulace na stávající pohon, popřípadě náhrada starého řešení s DC motorem jsou častými požadavky při modernizacích a opravách strojů. Ne vždy se však počítá s kompletně novou elektroinstalací včetně nového rozvaděče – v tom případě vyvstane otázka „kam s ním“. Tedy s měničem, který vyžaduje místo v rozvaděči, a pokud se již místo najde, pak i větrání rozvaděče. Výkonová ztráta běžného menšího měniče je asi 4 – 5% jmenovitého výkonu. Řešením může být decentrální měnič umístěný buď na motoru nebo na konstrukci. V případě motoru je možná i dodatečná instalace, a to i v případech, kdy původní motor není značky NORD. Je ovšem nutné vyrobit mezi-rámeček (IEC motory mají standardizovanou hřídel a příruby, nikoliv svorkovnice). Pokud je měnič instalován na povrch konstrukce, je k dispozici „adaptér pro nástěnnou montáž“, a to buď bez nebo s ventilátorem. Ventilátor zajistí pohyb vzduchu pro lepší chlazení, vzduch proudí pouze kolem chladících žeber, ne dovnitř měniče, aby nebylo narušeno krytí.

nord stroje 3

Decentrální měniče NORD SK180E a SK200E

NORD dodává decentrální měniče SK180E a SK200E v krytí IP55 nebo IP66 od 0,25 kW do 22 kW, ve všech výkonech je možná montáž jak na motor, tak mimo motor na zeď nebo na konstrukci stroje. Výhodou je okolní pracovní teplota -25°C až +40°C, což dovoluje nasazení i mimo temperované prostory (viz obr. 2). Měniče mají velmi robustní konstrukci, díky níž mají atest i pro použití v zóně 22 dle ATEX (Ex II 3D, tedy prostředí s nebezpečím výbušných prachů).

SK180E
Frekvenční měnič pro základní úlohy, pro motory do 2,2 kW. Provozní teplota -25°C až 50°C, krytí IP55 nebo IP66. Unikající proud je do 16 mA, takže je možný provoz za proudovým chráničem. Odrušení je dle třídy C1 (obytné prostředí).

SK200E
Univerzální frekvenční měnič. Oproti typu SK180E má brzdový usměrňovač pro brzdu na motoru, dynamické brzdění s brzdným odporem a možnost polohování (s absolutním i inkrementálním snímačem). V několika velikostech do 22 kW.

Oba typy mají vektorové řízení, je možné je použít i pro náročnější aplikace, jako například zdvihy.
Po stránce pohonářských vlastností se decentrální měniče nijak neliší od standardních měničů do rozvaděčů.

nord stroje 4

Řízení decentrálních měničů

Měniče lze řídit stejným způsobem jako rozvaděčové typy – tzn. buď digitálními a analogovými vstupy nebo po sběrnici. Při větším počtu a větší vzdálenosti je výhodnější použít sběrnici, jen tak lze plně využít výhod decentrální instalace.
Měniče je možné vybavit moduly pro CANopen, ProfiBus, Profinet, Powerlink a další. Při větším počtu přístrojů lze využít Gateway moduly pro čtveřici měničů. Tím lze dosáhnout i velmi příznivé ceny v přepočtu na jeden připojený měnič.
Pro nastavení i diagnostiku je možné využít software NORDCON, univerzální nástroj pro všechny měniče NORD.

nord stroje 5

Firma NORD poskytuje a je výrobcem komplexního sortimentu pro řešení pohonů – dodává motory, převodovky, rozvaděčové i decentrální měniče frekvence a softstartery. V České republice má ústředí a montážní závod v Praze-Uhříněvsi, kde jsou montovány převodovky a obchodní kanceláře v Praze, Hradci Králové a Brně.

nord pohony logo

NORD – Poháněcí technika, s.r.o.
Tel.: +420 495 580 310
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.nord.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku