SINEAX Aplus - měření a analýza kvality sítě v jednom přístroji

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Aplus je kompletní zařízení pro univerzální měření, hlídání a analýzu kvality sítě v silnoproudých sítích. Hlavním kritériem je nejvyšší švýcarská kvalita a maximální užitné vlastnosti pro zákazníka. Přístroj je koncipován pro použití při distribuci energie, v silně zkreslených sítích v průmyslovém prostředí a v automatizaci budov. Jmenovitá napětí do 690 V je možno napojit přímo.

Napojení procesního prostředí lze provést pomocí komunikačního rozhraní, přes digitální vstupy/výstupy nebo přes analogové výstupy.

SINEAX Aplus 1

Možná použití v silnoproudých sítích:

  • záznam kontrola aktuálního stavu sítě
  • hlídání provozního chování
  • analýza kvality sítě
  • zjišťování průběhu zatížení a hodnot spotřeby energie
  • zachycení kolísání zatížení sítě
  • měření před a za frekvenčními měniči
  • protokolování průběhu provozu

Zařízení Aplus se dá pomocí softwaru CB-Manager rychle a snadno přizpůsobit měřicímu úkonu. Univerzální měřicí systém přístroje lze přímo použít bez přizpůsobení hardwaru pro libovolné sítě, od jednofázové sítě až po 4vodičovou nesymetricky zatíženou. Nezávisle na měřicím úkolu a vnějších vlivech se přitom vždy dosáhne stejně vysoké výkonnosti.
Měření probíhá ve všech čtyřech kvadrantech a dá se optimálně přizpůsobit hlídané síti. Jak čas měření, tak i očekávané maximální zatížení systému je možné parametrizovat.
Pro efektivní ochranu provozních prostředků musí být zajištěno, aby bylo v povoleném rozmezí současně několik síťových veličin. Logický modul nabízí komfortní možnost kombinace několika mezních hodnot. Jako možné následné reakce jsou k dispozici hlášení alarmů, registrace událostí nebo záznam poruch.
Pro hlídání doby provozu spotřebičů jsou navíc podporovány tři čítače provozních hodin, které jsou řízeny přes mezní hodnoty nebo digitální zpětná hlášení o provozu. Další čítač provozních hodin zajišťuje dobu zapnutí Aplus.

Možná použití logického modulu jsou:

  • funkce hlídacích relé (např. přepětí, výpadek fáze nebo nesymetrie)
  • přepnutí aktuální provozní situace, jako např. lokální/dálkové ovládání (denní/noční provoz)
  • řízení protokolování alarmů, událostí, potvrzování atd.
  • hlídání externích zařízení: spínací stavy nebo signály vlastního hlídání

SINEAX Aplus 2

Ve světě norem je kvalita sítě definována statistickou odchylkou od požadovaného normovaného chování. V zásadě jde ale při kontrole kvality sítě o informaci, zda mohou použité provozní prostředky v reálně existujících podmínkách pracovat bez poruch.
U Aplus se proto nepracuje se statistikou, zato se ale zkoumá reálné prostředí, aby bylo možné provést odpovídající analýzu kompatibility. Prakticky všechny důležité aspekty kvality sítě je možné zjistit a vyhodnotit. Dále se jim budeme věnovat podrobněji.
Absolutní minimální/maximální hodnoty s časovým razítkem jsou k dispozici pro okamžité a střední hodnoty a ukazují, v jakém rozpětí se parametry sítě mění.
Datovým záznamníkem externích hodnot se dají zachytit i krátkodobá kolísání v rámci intervalu. Ta je např. možné zaznamenat profil zatížení, kde se ukáže kromě středního výkonu i maximální a minimální krátkodobé zatížení.
Vyšší kmity vnukají působením nelineárních spotřebičů v síti – dodatečné zatížení, které většinou vzniká v domácí síti. Mohou vést k dalšímu tepelnému zatížení provozních prostředků nebo vodičů a také rušit provoz citlivých spotřebičů.
Celkový podíl vyšších kmitů proudů se u Aplus vykazuje jako Total Demand Distortion, zkráceně TDD. Upravuje se na jmenovitý proud popř. jmenovitý výkon. Jen tak je možné správně odhadnout jejich vliv na připojené provozní prostředky. V průmyslových sítích lze ze zobrazení vyšších kmitů většinou velmi dobře zjistit, jaké druhy spotřebičů jsou připojeny.
Nesymetrie sítě nevzniká jen jednofázovým zatížením sítě, ale je často i upozorněním na poruchy v síti, jako např. poškození izolace, výpadek fáze nebo zemní zkrat. Třífázové spotřebiče jsou často velmi citlivé na nesymetricky dodávané napájecí napětí, které může vést ke zkrácení jejich životnosti nebo poškození.
Hlídání nesymetrie tak pomáhá šetřit náklady na údržbu a prodlužuje dobu bezporuchového provozu použitých provozních prostředků.
Důležité parametry, jako např. nesymetrie, by se měly průběžně kontrolovat, aby se chránily důležité provozní prostředky tak, že se např. včas odpojí ze sítě. Ve spojení s datovým záznamníkem je možné ukládat překročení mezních hodnot s časem jejich výskytu.
Jalový výkon se dá rozdělit na složky: základní vlna a zkreslení. Klasickou kapacitní metodou lze přitom přímo kompenzovat jen jalový výkon základní vlny. Zkreslující složka, která je způsobena vyššími kmity síťových proudů, se musí potlačit tlumením nebo aktivními filtry.
Příkladem složek, které vytvářejí zkreslující výkon, jsou usměrňovače, invertory a frekvenční měniče.
V souhrnu by však toto zkreslení mělo představovat problém jen v průmyslových sítích.

NOVINKA - MODBus snímek

APlus není pouze ukazatel, ale je možné využít spoustu dalších funkcí, které nabízí. Jednou z nich je i MODbus snímek.
Nejběžnější způsob získávání měřených hodnot pomocí MODbus protokolu je čtení dat z požadovaného registru. Touto cestou lze vyčíst postupně všechny registry a získat tak hodnoty jednu za druhou. Když však chcete použít tyto údaje pro porovnání, můžete narazit na malý problém. Výsledky jsou časově vzájemně posunuté. To je důvod, proč jsme vytvořili funkci MODBus snímek, která vám umožní jediným příkazem vyčíst naráz všechny registry. Výsledkem je soubor hodnot naměřených ve stejném okamžiku.

GMC – měřicí technika, s.r.o.
Fügnerova 1a, 678 01 Blansko
Tel.: +420 516 482 623
Fax: +420 516 410 907
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.gmc.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku