Elektroměry Panasonic šetří vaše peníze

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na první pohled může titulek působit jako nepovedený reklamní slogan… jak asi elektroměr může šetřit? Již při bližším prozkoumání se však sdělení ukáže více než výstižné. První a nejzákladnější pravdou je: „bez měření není kontroly“.

Získání reálných hodnot ze života provozu vám umožní obhájit a realizovat změny pro dosažení lepší energetické efektivity.

To je asi jasná věc a nikdo nepochybuje, že kompresor s přidřeným ložiskem má větší spotřebu než pokud je vše jak má být. Druhý aspekt, který nám inteligentní elektroměr zajistí, je měření maximální aktuální spotřeby. To jsou hodnoty související s vašimi hlavními jističi na vstupu, volbou sazby pro fakturaci a předpokládanému maximálnímu aktuálnímu odběru.

elektromery_panasonic_1

Snižte si požadovaný příkon na realitu

Právě s ohledem na cenovou politiku dodavatele elektrické energie, který vás bude „pokutovat“ při překročení čtvrthodinového maxima, si mnoho firem nechává dostatečnou rezervu – a to někdy zbytečně velkou. Hodnoty požadovaného výkonu mají nastaveny nadhodnocené a vyhazují prostředky pánu bohu – dodavateli elektrické energie – do oken.

Pro dosažení optimálního výsledku stačí měřit celkovou spotřebu – už to nám podá velmi zajímavá čísla, která lze následně zpracovávat. V žádném případě však nestačí obyčejný elektroměr, který neumí nic jiného, než pasivně počítat akumulovanou spotřebu. Chytré měřicí přístroje dokáží daleko víc. Nejenže měří každou fázi zvlášť a tím vám poskytují informace o případném nevyvážení zatížení jednotlivých fází, ale zároveň umí naměřené hodnoty uchovávat. Frekvenci záznamu lze zvolit od 1 s, což v praxi asi nenajde praktické uplatnění, po libovolný delší časový úsek. Pokud máte závažné důvody si nepořizovat vlastní měřicí přístroje, lze si měření objednat jako službu a dodavatel energetického auditu vám zařízení po nezbytnou dobu měření zapůjčí.

elektromery_panasonic_2

Od SD karty po web server

Měřit každou nabíječku mobilního telefonu by asi bylo nesmyslné, ale měřit na více místech, než jen na vstupu je naopak více než rozumné. Určitě je vhodné měřit samostatně jednotlivé haly, ucelené výrobní linky či jednotlivé stroje pokud jejich příkon je vyšší, než vámi definovaná hodnota – např. 1 kW. Pokud je logika měřících míst pečlivě připravena a koordinována s měřícími body např. stlačeného vzduchu či jiných médií, dostává se vám do rukou již systém pro velmi přesnou analýzu využitelnou např. pro prediktivní údržbu.

elektromery_panasonic_3

Nedílnou součástí sledování výroby je management energií – a tím nemyslím jen energii elektrickou. Stejně jako u elektriky dochází ke strmému růstu cen také u plynu, stlačeného vzduchu či vody. Každou pro nás důležitou energii můžeme měřit vhodnými senzory nejen na vstupu, ale optimálně zvolenými čidly mohou být osazeny i jednotlivé dílčí větve. Prostřednictvím Eco Power Metrů můžeme sledovat nejen spotřebu jednofázových či třífázových spotřebičů, ale zároveň můžeme na jejich pulzní vstupy přivést signál z konkrétního čidla příslušné měřené energie.

O tyto naměřené hodnoty se již postará bezpečný přenos dat. Jednotlivé měřící body lze připojit k řídícímu systému přes RS485, prostřednictvím ethernetu nebo bezdrátově. Hodnoty z nepřipojených měřících míst můžeme přenášet prostřednictvím SD karty a společně pak data podrobit zpětné analýze, aby mohla být zahájena nezbytná a správná opatření pro zvýšení energetické účinnosti. Neustálé sledování a optimalizace jsou základním kamenem pro moderní a efektivní hospodaření s energií. Vhodně postavená topologie sítě nám do budoucna zajistí nejen on-line sledování průběhů, ale zároveň umožní data měnit či dokonce jednotlivé připojené body programovat.

elektromery_panasonic_4

Data se nikdy neztratí

Komunikačním srdcem je FP Web Server, který průběžně poskytuje data – sledovat je můžete na svých chytrých telefonech, tabletech či je poskytovat do SCADA systému běžícím např. na PC v kanceláři. Co se stane, když počítač musíte restartovat nebo se v horším případě odebere do „věčných lovišť“? Naštěstí nic. Každý datový balíček má časové razítko a tak při výpadku cílového systému nedojde k žádné ztrátě. Všechna nedoručená data uchovává Web Sever lokálně a při obnovení spojení data přenese a bezpečně zkontroluje.

Pro ovládání systému je rozumné využít moderních dotykových panelů, které vám nejen dovolí příkaz zadat, ale zároveň vám poskytnou aktuální zpětnou vazbu (teplota, tlak, průtok) a to samozřejmě jako aktuální hodnotu či graf vývoje. Podoba číselného či grafického zobrazení je pouze na kreativitě autora – tedy třeba i vaší.

elektromery_panasonic_5

Pro případ, že se rozhodnete realizovat měření bez přímé komunikace přes web server, může nastat vhodná situace pro využití funkce „Data logging“. Dotykový panel průběžně sleduje a ukládá nadefinovaná data z řídící jednotky (PLC) a ukládá je na SD kartu do souboru .CSV. Pokud je třeba data ihned zpracovávat či používat pro nějakou online aplikaci, můžeme do systému zapojit Data Logger, který lze programovat a sofistikovaně definovat jaké proměnné se budou sledovat a jakým způsobem se budou používat. K přístrojům lze připojit všechny PLC Panasonic nebo jiných výrobců ke kterým PEW nabízí softwarové ovladače.

Kromě mnoha dalších podpůrných nástrojů, které lze ve spojení se sběrem a analýzou dat použít je FP Web Designer. Toto vývojové prostředí zajistí, že on-line poskytované hodnoty kontrolním systémem se zobrazí jako přehledná HTML stránka. Vzhledem k intuitivnímu ovládání vývojového prostředí se obejdete bez jakéhokoliv programování. Parametrizováním komponent z tématických knihoven můžete připravit zajímavé webové prostředí, díky kterému bude možné vaši výrobu přehledně sledovat kdekoliv na světě. Praxe ukazuje, že přínosem je nejen samotné nasazení měřících přístrojů – Eco Power Meterů, ale hlavně optimální komunikace a zpětná vazba jednotlivých systémů.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku