Efektivnější železniční technika díky přesnému měření proudu

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Hallovy snímače proudu umožňují bezpotenciálové měření proudů kolejových vozidel. Přístroje zjišťují stejnosměrné, střídavé a smíšené proudy a pracují velmi přesně: přesnost měření činí +/- 0,4 procenta.

Snímače proudu nabízejí spolehlivý podklad pro pohony a řídicí systémy frekvenčních měničů. HARTING dodává Hallovy snímače proudu různých velikostí a konstrukčních provedení a umožňuje tak řešení na míru pro přesné měření proudu. Rozsah aplikace sahá od tramvají až po vysokorychlostní vlaky a zahrnuje kolejové dopravní systémy po celém světě. Měřicí rozsah je mezi 0 a 4200 A.

Jakou roli přitom hrají, je vidět na příkladu moderního řídicího systému pohonu. Trakční měniče regulují např. točivý moment trakčních motorů kolejových vozidel. Měniče se kromě toho používají u pohonů jednotlivých kol (např. tramvaje) nebo u chladicích a větracích agregátů. Senzorika sleduje vstupní obvody, meziobvody a výstupní obvody měničů. Systémy se mohou kontinuálně vzájemně slaďovat. Snímače zjišťují veškeré odchylky výkonu, „hlásí“ je a iniciují tak případné reakce na ochranu výkonových polovodičů.
Snímače proudu HARTING jsou k dispozici v osmi konstrukčních velikostech pro jmenovité proudy až 2500 A (skutečný měřicí rozsah je větší!). Snímače pracují v reálném čase a poskytují přesný obraz proudů. Měření vychází z Hallova jevu, s jehož pomocí lze vytvářet obraz magnetického pole vodiče. Odpovídající snímače existují ve dvou variantách – jedna měří přímo, druhá pracuje podle principu kompenzace.
Při přímém měření snímačem s otevřenou smyčkou se magnetické pole měřeného primárního proudu váže magnetickým prstencovým jádrem. Ve vzduchové mezeře jádra je umístěn Hallův článek, který generuje napětí úměrné magnetickému poli, případně proudu. Toto Hallovo napětí se zesiluje a slouží jako výstupní signál pro obraz primárního proudu.
Druhá varianta – snímač s uzavřenou smyčkou – měří přesněji. Zde se Hallův snímač používá ke generování proudu, který teče cívkou umístěnou na prstencovém jádru. Tento proud vytváří kompenzační magnetické pole k poli primárního proudu tak, aby se magnetická pole vždy protichůdným působením eliminovala. Sekundární proud je úměrný primárnímu proudu a slouží snímači jako výstupní signál.

hallovy senzory 2018 1
Vnější ovlivnění snímačů lze minimalizovat interním EMC stíněním – navíc k standardně nabízené ochraně zajišťované geometrií jádra. Povolený rozsah teplot snímačů proudu HARTING je testován v laboratorních podmínkách a činí -40 °C až +85 °C. Díky tomu jsou přístroje použitelné ve všech klimatických zónách od Indie až po Sibiř a ani testy v tropické atmosféře jim nemohou uškodit. Snímače proudu vydrží například bez újmy trvalý provoz při vlhkosti vzduchu přes 90 procent.
Černé kryty řady snímačů proudu společnosti HARTING pro železniční techniku se vyznačují výjimečnou robustností. Pro připojení měřících signálů i samotných snímačů byly stanoveny vysoké požadavky z důvodu požadovaného širokého rozsahu teplot a nároků na odolnost proti vibracím. Výsledek: HARTING dokáže nabídnout různá uchycení snímačů vhodné pro různé aplikace na železnici. Navíc lze dodat i různé kabely vhodné pro železnici pro účely konfekcionování signálních vedení. Hotové sady snímačů s kabeláží zjednodušují jak instalaci na místě, tak i proces pořizování.
Snímače proudu HARTING jsou odolné proti vibracím a požární zátěži a splňují platné požadavky v oblasti železnic:

  • EN 50 155: Elektronická zařízení kolejových vozidel
  • NF F 16-101 I3 F1: Samozhášivé pouzdro a zalévací hmota
  • UL 94-V0: samozhášivé = zhasnutí během méně než 10 s

HARTING může u snímačů proudu bez problémů splňovat specifické požadavky zákazníka. Tak jsou vždy možné varianty s odlišným rozlišením snímače. Poměr, jímž je zesilován výstupní signál, je velmi flexibilní a může být např. 1 : 3000, 1 : 4000 nebo 1 : 5000. I u napájecího napětí může výrobce na přání nabídnout alternativy k běžným hodnotám 15 V a 24 V.

HARTING s.r.o.
Mlýnská 2, 160 00 Praha 6
Tel: +420 220 380 460
Fax: +420 220 380 461
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.harting.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2019 CL

ElektroPrůmysl.cz, červen 2019

Číslo je zaměřené na identifikační systémy a průmyslové značení, trafostanice a transformátory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.