Způsoby zabezpečení strojních zařízení ochrannými prvky SICK

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průmyslová automatizace nepřináší pouze zvýšení produktivity práce, ale klade také zvýšené nároky na bezpečnost práce při obsluze strojních zařízení.

Dnešní, v mnoha případech používaná, jednoúčelová zařízení často nevyžadují od obsluhy žádné specifické technické znalosti. Obsluha pouze založí daný díl na určené místo, uvolní ochranné pole bezpečnostního prvku a stisknutím tlačítka spustí nebezpečné pohyby stroje. Stejně tak činí obsluha robotizované stanice, která pouze založí díly na zakládací místo, opustí nebezpečný prostor a opět stiskem tlačítka spustí pohyb robota.

Obsluha všech strojních zařízení musí být dle příslušné legislativy vhodným způsobem chráněna. Nejefektivnější je použití bezpečnostních optoelektronických zařízení, zkráceně AOPD. S AOPD lze zabezpečit nebezpečný prostor, přístup do nebezpečného prostoru nebo zakládací místo. Pro stanovení vhodného způsobu zabezpečení je VŽDY NUTNÉ provést POSOUZENÍ RIZIKA, např. dle ČSN EN ISO 12100.
Velmi produktivní způsob, jak zabezpečit zakládací místo jednoúčelového stroje, je použití bezpečnostních světelných závěsů. Nová řada deTec od společnosti SICK se dodává ve dvou výkonových verzích, CORE a PRIME, a to jak typ 2, tak i typ 4. Rozlišení 14 mm nebo 30 mm je garantováno po celé délce světelného závěsu bez slepých zón. Výška ochranného pole může být až 2100 mms dosahem až 30 m. Oproti verzi CORE, která splní vaše základní požadavky na bezpečnost až do úrovně PL „e“ nebo SIL 3, umožňuje verze PRIME navíc zapojení až třech párů světelných závěsů do kaskády bez jakéhokoliv omezení, kódování paprsků, přímé připojení tlačítka opětovného spuštění (reset), přímé připojení zpětné vazby stykačů (EDM) a zaměřování pomocí integrovaného laserového zaměřovače. Novinkou je možnost snížit rozlišení, a tedy schopnost ignorovat menší objekty či přímé zapojení mutingových senzorů do světelného závěsu, který lze tím pádem použít i pro kontrolu vstupu materiálu do nebezpečného prostoru. To celé doplňuje komplexní diagnostika nejen pomocí LED na závěsu, ale také NFC technologie a IO-Link.

strojni zarizeni zabezpeceni 1
Pro zabezpečení zakládacího místa jednoúčelového stroje lze také použít unikátní bezpečnostní kamerový systém V300 WS Extended (obrázek 2). Funkce je stejná jako u světelného závěsu, s tím rozdílem, že je použit jen jeden aktivní prvek. Vniknutím části lidského těla se přeruší vysílané světlo, které se tak nevrátí zpět na přijímací optický prvek. S bezpečnostní kamerou V300 WS Extended lze zabezpečit zakládací okno o velikosti až 1,5 m x 1,5 m, a to až do úrovně vlastností PL „d“ a SIL 2.
K zabezpečení přístupu do nebezpečného prostoru, např. balicí linky nebo robotizované stanice, mnohdy stačí několikapaprskové světelné mříže. Nová řada bezpečnostních světelných mříží deTem4 Core se dodává se dvěma, třemi nebo čtyřmi paprsky s dosahem až 90 m. deTem4 Core lze použít všude tam, kde je nutný pravidelný přístup osoby do nebezpečného prostoru. Společně s bezpečnostním PLC Flexi Soft se dá použít i pro mutingové aplikace.

strojni zarizeni zabezpeceni 2
Pro ochranu nebezpečného prostoru se již mnoho let používá vynález společnosti SICK, bezpečnostní laserový skener. Nejnovější model s názvem microScan3 CORE již v základní verzi umožňuje přepínání ochranných polí, která mohou mít dosah až 5,5 m a úhel snímání je 275°. Nebyla by to firma SICK, kdyby nepřišla s něčím novým a unikátním. Nový microScan3 CORE používá patentovaný způsob snímání objektů HDDM (High Definition Distance Measurement). Jakékoliv jiné bezpečnostní skenery vysílají vždy jeden paprsek pro získání jednoho měřícího signálu. Unikátní snímací systém skeneru microScan3 vyšle vždy svazek 140 paprsků. Světelné paprsky skeneru se vysílají každých 500 ns, navíc je každý 28. paprsek vysílán s náhodným předstihem 80 ns, nebo s náhodným zpožděním 80 ns, čímž je zajištěno, že se dva, proti sobě umístěné skenery navzájem „neoslní“. Tento sofistikovaný způsob snímání zaručí, že skener je schopen spolehlivě pracovat ve velmi prašném, znečištěném průmyslovém prostředí, a že skener není ovlivňován okolním světlem, snese totiž oslnění až 40000 lx. Pro porovnání, běžné kancelářské osvětlení dosahuje svítivosti kolem 500 lx. Kromě toho umožňuje snímání i velmi tmavých objektů s odrazivostí pouhých 1,8 %.

strojni zarizeni zabezpeceni 3
Společnost SICK spol. s r.o. se ovšem nezabývá pouze prodejem produktů, ale poskytuje kvalifikované a akreditované servisní služby. Naše servisní moto: safetyIQ znamená, že prodejem produktu naše komunikace se zákazníkem nekončí, ale pokračuje dál. Přitom započala již při kvalifikovaném výběru vhodného způsobu zabezpečení dané aplikace, posouzením rizika a vytvořením bezpečnostního konceptu. Po nainstalování bezpečnostních prvků provede tým bezpečnostních specialistů akreditovanou inspekci s akreditovaným měřením času doběhu. Právě díky tomu, že jsou naše servisní služby akreditované, má zákazník jistotu, že je mu poskytnut kvalifikovaný servis, který podléhá dohledu Českého institutu pro akreditaci. Mnoho výrobců strojních zařízení využívá služeb našich specialistů už při návrhu stroje, aby se vyvarovali nedostatků v zabezpečení, protože jejich koncový zákazník nechce jen funkční strojní zařízení, ale hlavně bezpečné strojní zařízení.
Více informací, jak správně aplikovat bezpečnostní optoelektronické bezpečnostní prvky můžete nalézt v publikaci vydané společností SICK spol. s r.o. „V šesti krocích k bezpečnému stroji“, případně se můžete zúčastnit školení, která pořádáme v prostorách naší společnosti nebo i přímo u Vás. Provádíme školení o legislativních požadavcích a výkladu příslušných norem a zákonů, školení o tom, jak provést posouzení rizika dle ČSN EN ISO 12100 a také školení o používání softwarového nástroje SISTEMA.
Termíny školení a přihlašovací formulář naleznete zde: www.sick.com/cz/cs/trainings

bezpecnost sick 2016 logo

SICK spol. s r.o.
Ukrajinská 2a, 101 00 Praha 10
Tel. +420 257 911 850
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.sick.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku