Odhad funkční bezpečnosti

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Systémy obsahující elektrické a/nebo elektronické součásti se již řadu let používají ve většině aplikačních oblastí pro plnění bezpečnostních funkcí. Systémy založené na využití počítačů (obecně nazývané jako programovatelné elektronické systémy) se již používají ve všech aplikačních oblastech pro plnění jiných než bezpečnostních funkcí a ve stále větší míře také pro plnění funkcí bezpečnostních.

Má-li být technika, založená na počítačových systémech efektivně a bezpečně využívána, je nutné, aby osoby odpovědné za rozhodování měly pro rozhodnutí týkající se bezpečnostních hledisek dostatek informací a pokynů.

Článek pojednává o obecném přístupu všech aktivit životních cyklů bezpečnostních systémů obsahujících elektrické a/nebo elektronické a/nebo programovatelné elektronické součásti (dále jen E/E/PE) využívané pro zajišťování bezpečnostních funkcí. Tento sjednocený přístup byl přijat proto, aby se u všech elektrických systémů souvisejících s bezpečností používalo racionálního a konzistentního technického přístupu. Hlavním cílem je usnadnit tvorbu dalších aplikačních norem pro jednotlivé dílčí oblasti založenou na souboru IEC 61508.
Ve většině případů se bezpečnost zajišťuje prostřednictvím několika ochranných systémů založených na různých technických principech (např. mechanických, hydraulických, pneumatických, elektrických, elektronických, programovatelných elektronických). Jakákoliv bezpečnostní strategie proto musí počítat nejen se všemi prvky
v rámci daného systému (např. senzory, řídicími zařízeními a akčními členy), ale také se všemi systémy s bezpečností souvisejícími, které dohromady tvoří celkovou sestavu systémů souvisejících s bezpečností. Proto může tato mezinárodní norma, přestože je zaměřena na elektrické/elektronické/programovatelné elektronické systémy (E/E/PE) souvisejícími s bezpečností, poskytnout také určitý základní rámec, na jehož základě je možné posuzovat i systémy související s bezpečností založené na jiných technických principech.
Počítá se s velkou rozmanitostí aplikací systémů E/E/PE souvisejících s bezpečností v mnoha různých aplikačních oblastech a pokrývajících široký rozsah složitosti, nebezpečí i rizik. Vyžadovaná bezpečnostní opatření budou v každé konkrétní aplikaci záviset na mnoha faktorech, charakteristických pro danou aplikaci. Tato mezinárodní norma umožňuje, vzhledem ke svému obecnému charakteru, formulaci takových opatření v budoucích aplikačních mezinárodních normách a revizích, které již v současné době existují.
Cílem požadavků tohoto článku je specifikovat činnosti nezbytné pro vyšetření a hodnocení přiměřené funkční bezpečnosti dosažené pomocí systému(ů) E/E/PE souvisejícího(ch) nebo vyhovujících položek (např. prvků/subsystémů) založených na shodě s příslušnými články této normy.

funkcni bezpecnost

Požadavky

Provedením jednoho nebo více odhadů funkční bezpečnosti musí být pověřena jedna nebo více osob za účelem přiměřenosti:

  • dosažené funkční bezpečnosti systémů E/E/PE souvisejících s bezpečností v rozsahu jejich konkrétního prostředí, s ohledem na příslušné články této normy;
  • dosaženou shodu s příslušnými články této normy, v případě prvků/subsystémů.

K tomuto odhadu funkční bezpečnosti musí mít přístup všechny osoby zainteresované v jakékoliv činnosti životního cyklu celkové bezpečnosti, bezpečnosti systému E/E/PE nebo bezpečnosti softwaru i ke všem příslušným informacím a zařízením (hardwaru i softwaru).
Odhad funkční bezpečnosti se musí provést pro všechny fáze životního cyklu celkové bezpečnosti, bezpečnosti systému E/E/PE i bezpečnosti softwaru, včetně dokumentace, ověřování a managementu funkční bezpečnosti.
Osoby provádějící odhad funkční bezpečnosti musí provedené činnosti a získané výsledky během každé fáze životního cyklu celkové bezpečnosti, bezpečnosti systému E/E/PE a bezpečnosti softwaru zvážit a posoudit míru splnění touto normou stanovených cílů a požadavků.
Všechny požadavky shody provedené dodavateli a jinými zúčastněnými stranami zodpovědnými za dosažení funkční bezpečnosti musí být zahrnuty do odhadu funkční bezpečnosti.
Odhad funkční bezpečnosti se může provést po každé fázi životního cyklu celkové bezpečnosti, bezpečnosti systému E/E/PE a bezpečnosti softwaru a je možné ho provést po každé fázi životního cyklu bezpečnosti nebo po několika fázích životního cyklu bezpečnosti pod tou podmínkou, že tuto možnost neruší požadavek, že odhad funkční bezpečnosti musí být proveden před výskytem určených nebezpečí.
Odhad funkční bezpečnosti musí obsahovat důkaz, že audit(y) funkční bezpečnosti byly provedeny (plně nebo částečně) příslušně k tomuto předmětu.
Každý odhad funkční bezpečnosti musí přinejmenším zvážit:

  • práce provedené od předchozího odhadu funkční bezpečnosti;
  • plány nebo strategie pro realizaci dalších odhadů funkční bezpečnosti životních cyklů celkové bezpečnosti, bezpečnosti systému E/E/PE a bezpečnosti softwaru;
  • doporučení z předchozích odhadů funkční bezpečnosti i rozsah už provedených změn.

Každé hodnocení funkční bezpečnosti musí být naplánováno. Plán musí obsahovat informace nezbytné pro efektivní provedení zahrnující:

  • předmět hodnocení funkční bezpečnosti;
  • zúčastněné organizace;
  • požadované zdroje;
  • osoby, které se zaručily provést odhad funkční bezpečnosti;
  • úroveň nezávislosti osob provádějících odhad funkční bezpečnosti;
  • způsobilost osob provádějících odhad funkční bezpečnosti;
  • výstupy z odhadu funkční bezpečnosti;
  • vztah odhadu funkční bezpečnosti k jiným opatřením funkční bezpečnosti a jak byly realizovány, tam, kde je to patřičné.

Před provedením odhadu funkční bezpečnosti musí plán odhadu funkční bezpečnosti schválit osoby odhad provádějící a osoby odpovědné za management funkční bezpečnosti.
Na závěr odhadu funkční bezpečnosti, musí osoby, které prováděly odhad zdokumentovat provedení podle plánů a za podmínek:

  • chování aktivit;
  • nalezených skutečností;
  • závěrů, k nimž se dospělo;
  • posouzení dostatečnosti funkční bezpečnosti podle požadavků této normy;
  • vydání doporučení, která vznikla z odhadu včetně doporučení pro přijetí, kvalifikovaného přijetí nebo přijetí s výhradami (kvalifikované přijetí s bližším vymezením) nebo odmítnutí.

Kompletní článek naleznete v serpnovém čísle na tomto odkazu: Otevřít článek

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku