Uzemňovací a zkratovací soupravy

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uzemňovací a zkratovací soupravy musí umožnit bezpečné uzemňování a zkratování rozvodných zařízení při práci a obsluze na elektrických zařízeních podle normy ČSN EN 50110-1 ed. 3 a PNE 33 0000-6, aniž by vzniklo elektrické, mechanické, chemické a tepelné ohrožení pro osoby zajišťující provoz, montáž, údržbu a obsluhu rozvodných zařízení.

Uzemňovací a zkratovací soupravy a jejich části musí být navrženy tak, aby odolaly všem mechanickým namáháním, které se mohou vyskytnout při normálním používání.
Uzemňovací a zkratovací soupravy, jsou-li namontovány podle pokynů pro používání, musí být navrženy tak, aby odolaly všem namáháním způsobeným zkratovými proudy, na které jsou konstruovány, bez vzniku elektrického, mechanického, chemického nebo tepelného nebezpečí
na osoby.
Pro vnitřní soupravy (např. v rozváděčích) musí být použité materiály a oteplení při zkratu zvoleny tak, aby nevznikly překážky v únikových cestách, otrava osob ani poškození zařízení a budov. Zkratovací soupravy zásuvné pro trvalé používání musí být po vystavení účinkům zkratu, respektive po aplikaci nejnepříznivějších zkratových namáhání, na která jsou navrženy, v bezchybném stavu.
U přenosných souprav používaných pro zajištění pracoviště v terénu, kde není zřízeno uzemnění, se souprava doplní o zemnící sondu a vhodnou délku uzemňovacího vodiče.
Výrobce nebo montážní organizace všech součástí soupravy musí zodpovídat za dodržení požadavků na soupravu.

uzemneni tyc 1

Klimatické podmínky

Vnitřní uzemňovací a zkratovací soupravy pro trvalé použití musí odpovídat rozsahu teplot +5 °C až + 55 °C. Přenosné a venkovní soupravy musí s ohledem na měnící se klimatické podmínky odpovídat rozsahu teplot od - 25 °C do + 55 °C. Pro speciální teplotní kategorie (teplá a studená) se připouští tepelné rozsahy:

  • teplá od - 5 °C do + 70 °C
  • studená od - 40 °C do + 55 °C

Různé prvky uzemňovací a zkratovací soupravy mohou být dodány stejným nebo různými výrobci. Za konečné uspořádání zodpovídá výrobce nebo montážní organizace, která provádí konečnou montáž. Výrobce nebo dodavatel samostatných prvků musí uvést příslušné informace týkající se údržby kompletní soupravy. Konečná kvalita soupravy po sestavení závisí pouze na organizaci, která provedla konečné smontování.
U uzemňovací a zkratovací soupravy se mohou používat paralelní zkratovací nebo uzemňovací kabely.
U uzemňovací a zkratovací soupravy musí mít všechny kabely, které jsou vystaveny účinkům zkratového proudu, stejný průřez, ale kabel(y) uzemňovací soupravy používané v TT sítích mohou mít průřez menší.

Kabely pro uzemňování a zkratování

Uzemňovací lana musí mít z mechanických důvodů minimální průřez 16 mm2 Cu. Kabel musí mít takovou izolaci (plášť), která zajišťuje mechanickou a chemickou ochranu a pružnost v daném rozsahu provozních teplot a která je odolná proti protržení (zlomení). Kabely musí být zvoleny tak, aby vyhověly největším zkratovým proudům, jimž mohou být vystaveny.
Doporučuje se červená nebo oranžová barva izolace lana.
Podrobnosti o dimenzování, průřezech jsou uvedeny v příloze C ČSN EN 61230 ed. 2. Podrobnosti o zkratovacích kabelech jsou uvedeny v ČSN EN 61138 ed. 2.
Uzemňovací kabely používané v sítích TN musí mít stejný průřez jako podobné zkratovací kabely nebo přípojnice.
Uzemňovací kabely používané v sítích TT mohou mít menší průřez jako podobné zkratovací kabely nebo přípojnice, ale ne menší, než hodnoty uvedené v prvním sloupci tabulky 1. Ve druhém sloupci tabulky 1 jsou uvedeny hodnoty nejblíže vyšší.

uzemneni tyc 2

Připojování kabelů na pevné části v zařízeních

Pro připojování kabelů na pevné části v zařízeních se vyžaduje velká odolnost na únavu materiálu (například kontaktní kroužky, kabelová oka, koncové armatury, svazky, atd.).
Připojení se má provést s velkou pečlivostí, aby se dodržely minimální požadované charakteristiky kabelů. Připojení pájením není dovoleno.
Připojení mezi koncovými armaturami a kabely se musí chránit proti vlhkosti.
Všechna uspořádání se musí chránit proti neúmyslnému uvolnění spoje. Samostatné šrouby nebo matice, které se používají, musí být vždy zajištěny proti samovolnému uvolnění, například podložkami, které zabrání prokluzu nebo otáčení.
Kontaktní kroužky, kabelová oka, koncové armatury, atd. musí mít nejméně stejnou proudovou zatížitelnost, jako připojené kabely.

Blokování a zajištění tyčí v plně zasunuté poloze

Uzemňovací tyče musí být blokovány v plně zasunuté poloze. Blokování musí být odolné proti vibracím. Uzemňovací tyč pro montáž do uzavřených (krytých) rozvodných zařízení (např. rozváděče) se doporučuje vybavit dostatečně odolným visacím zámkem. Pro ověření požadavků blokování se provede zkouška spolehlivosti konců a schopnosti tyčí, spojení a konců na výdržné spojovací síly a vizuální kontrola.

Izolační prvky

Izolační díl(y) izolačního prvku (izolační tyč nebo jiný typ) musí být z izolačního materiálu(ů) a musí být navržen tak, aby zajistily základní elektrické izolační vlastnosti, které umožňují osobám stanovit při instalaci a odejmutí přenosové uzemňovací nebo uzemňovací a zkratovací soupravy příslušnou elektrickou izolaci.
Výrobce musí označit konstrukční parametry souvisící se základními izolačními vlastnostmi izolačního prvku.
Izolační prvky musí být provedeny tak, aby zajistily ochranu proti úrazu, přeskoku a svodovým proudům při napětí, kterému jsou v provozu vystaveny. Izolační tyče pro závěsné přenosné soupravy mohou být vybaveny příslušenstvím. Tahové síly pro odpojení uzemňovací tyče nesmí být větší než 100 N. Může-li být tyč odpojena jen tahem nebo tlakem, nesmí být síla pro uvolnění menší než 50 N.
Tyče zkratovací soupravy se dimenzují na jmenovité napětí zkratovací soupravy a používají se výhradně pro upevnění zkratovacích souprav. Izolační tyče musí vyhovět normám PNE 35 9700, ČSN EN 60855 nebo normě ČSN EN 61235. Odpojitelné izolační rukojeti a uzemňovací tyče musí být zabezpečeny proti samovolnému uvolnění.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku