Rekuperační frekvenční měniče QUATROFREM

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Čtyřkvadrantové měniče frekvence s plně řízeným usměrňovačem s možností rekuperace elektrické energie zpět do sítě, praktické využití při aplikaci na zdvihu drapákového jeřábu.

QUATROFREM odstraňuje největší „nedostatek“ všech standardních měničů frekvence – odběr vyšších harmonických proudů z napájecí soustavy a zabezpečuje zároveň možnost dodávky elektrické energie do sítě. QUATROFREM odebírá prakticky jen 1. harmonickou a tak s rezervou obstojí před současnou normou ČSN EN 61000-3-4,  ale i před připravovanou podstatně přísnější normou EN 61000-3-12.

QUATROFREM 1
QUATROFREM zajišťuje při generátorickém chodu motoru rekuperaci vzniklé energie do napájecí elektrické sítě. K nejvýhodnějšímu využití patří provozy, kde v průběhu činnosti pohonu dochází k poměrně častému a energeticky výraznému generátorickému chodu. Takovými aplikacemi jsou zdvihové pohony jeřábů, větrné elektrárny, generátory vodních elektráren, apod.
Oproti standardnímu měniči, který energii vzniklou při generátorickém chodu mění na teplo v připojeném odporníku, se QUATROFREM chová nesrovnatelně ekonomičtěji.
V případech kde je podstatný požadavek na minimální odběr vyšších harmonických je vhodné použít QUATROFREM i pokud nedochází k rekuperaci energie.
QUATROFREM reguluje i cos φ a oproti některým konkurenčním čtyřkvadrantovým měničům frekvence má i další přednost - umožňuje uživateli v určitém omezeném rozsahu nastavovat žádanou hodnotu cos φ (0,95 – 1) a tím kompenzovat induktivní (kapacitní) povahu ostatních odběrů ze sítě.

QUATROFREM 2

Praktická aplikace: Regulace rychlosti zdvihu drapákového jeřábu

Na podzim roku 2010 jsme realizovali pro Spalovnu Praha – Malešice (největší spalovna komunálního odpadu v ČR) technicky zajímavou akci „Rekonstrukce pohonů a některých dalších dílů kočky drapákového jeřábu“. Kdo zná provoz spalovny komunálních odpadů, ten ví, že drapákové jeřáby jsou srdcem spalovny. Jsou v provozu 24 hodin denně, a především na ranní a části odpolední směny, kdy probíhají svozy odpadků z Prahy a blízkého okolí, jsou v neustálém pohybu.

QUATROFREM 3
Naše firma TESPO engineering s.r.o. na podzim 2010 provedla rekonstrukci kočky jednoho z dvojice drapákových jeřábů. Součástí díla byly následující dodávky a práce:

  • dodávka a montáž nového pohonu zdvihu drapáku 75 kW
  • dodávka a montáž nového pohonu pojezdu jeřábové kočky
  • oprava pojezdových kol, výměna ložisek
  • repase lanového bubnu drapáku, dodávka a montáž nových bubnových spojek
  • drobné opravy konstrukce kočky
  • instalace nového čtyřkvadrantového měniče frekvence QUATROFREM 400, výkon 110 kW, krytí IP55, s možností rekuperace elektrické energie do napájecí sítě při spouštění drapáku

QUATROFREM 4

Všechny pohony drapákového jeřábu jsou vybaveny regulací rychlosti prostřednictvím měničů frekvence (pojezdy mostu, pojezd kočky). Tyto měniče jsou napájeny z DC meziobvodu hlavního zdvihového měniče QUATROFREM 400 110. Nejsou tedy vůbec napojeny na napájecí síť. Měnič QUATROFREM při spouštění drapáku dodává do sítě až 35kW elektrické energie.  Část této energie spotřebovávají okamžitě pohony pojezdů jeřábu, pokud jsou v provozu, zbytek dodává QUATROFREM do napájecí sítě ve vysoké kvalitě (porovnání průběhů napětí a proudů s klasickým měničem frekvence naleznete na obrázku 5).

QUATROFREM 5
Pořizovací cena je samozřejmě o poznání vyšší než u klasických měničů frekvence. V provozech, kde najdou tyto přístroje praktické využití, je ale návratnost velmi rychlá - jako na pražské spalovně komunálních odpadů.  

TESPO engineering s.r.o.
Roubalova 462/7a, 602 00 Brno
Tel.: +420 543 331 296
Fax.: +420 543 330 287
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tespo-eng.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2019 CL

ElektroPrůmysl.cz, červen 2019

Číslo je zaměřené na identifikační systémy a průmyslové značení, trafostanice a transformátory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.