Proudové chrániče, které mohou být použity s pohonem s proměnnými otáčkami

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Není možné vypočítat, kolik pohonů může být instalováno za proudovým chráničem (RCD) bez způsobování nežádoucího vypínání, protože kvalita instalace má podstatný dopad na úroveň svodového proudu.

Avšak obecně by mělo platit, že v rámci správně instalovaného systému mohou být za RCD instalovány nejvýše tři pohonné jednotky.

RCD typu F jsou určeny pro aplikace jednofázových měničů a zajišťují přiměřenou ochranu v případě poruchy uzemnění související s harmonickými vlnami generovanými měničem a současně zvyšují odolnost vůči nežádoucímu vypínání.
Tyto RCD nabízí stejný rozsah ochrany a funkcí jako RCD typu A a rozpoznávají také sinusové střídavé proudy i pulzující stejnosměrné proudy. RCD typu F díky funkcionalitě navíc nabízí vyšší úrovně bezpečnosti a stabilitu systému v porovnání s RCD typu A v aplikacích s jednofázovým frekvenčním měničem.
RCD typu B umí detekovat sinusové střídavé proudy, pulzující stejnosměrné proudy a hladké stejnosměrné proudy vznikající při poruchách, díky čemuž jsou vhodné pro různé aplikace a jsou navrženy pro použití v 50/60Hz třífázových systémech. Pro proudové chrániče typu B jsou definovány také podmínky aktivace pro proudy vznikající při poruchách s různými frekvencemi až 1 kHz.
RCD typu B+ splňují požadavky normy VDE 0664-400 a vyznačují se frekvenční aktivační odezvou definovanou až do 20 kHz. Jejich maximální aktivační proud při vyšších frekvencích je omezen na hodnotu 420 mA. Poskytují tedy vynikající ochranu před rizikem požáru způsobeným poruchou uzemnění v aplikacích s elektronickými pohony.

motor rcd 2018
RCD typu Bfq splňují požadavky typu B (ČSN EN 62423 ed. 2) a jsou určeny pro obvody, které zahrnují frekvenční měniče pro pohony s regulovanými otáčkami. Mají zvláště uzpůsobené aktivační křivky definované do 50 kHz a jsou určeny pro zamezení falešných alarmů. Tyto křivky vykazují sníženou citlivost na svodové proudy o vyšších frekvencích.
Nezapomeňte, že pokud skrze proudový chránič prochází složitý tvar vlny proudu, RCD přepne i v případě, že pouze jediná frekvence dosáhne aktivační křivky, protože aktivační proud RCD je stanoven právě na 50/60 Hz.
RCD typu B, Bfq a B+ (do 63 A) jsou standardně vybaveny digitálními RCD, které nabízí dvě klíčové výhody při použití s frekvenčními měniči. Za prvé, digitální RCD disponují indikací svodových proudů pomocí LED diod. To pomáhá uživateli pozorovat, zda je svodový proud hraniční. Za druhé, nabízí vyšší přesnost, která umožňuje dosažení úrovně vypínání RCD blíže ke 100 % IΔn. Ve výsledku se můžeme vyhnout předčasnému přepnutí.
RCD typu F, B, Bfq a B+ všeobecně zvyšují dostupnost systému, protože mají vysokou odolnost vůči nežádoucímu vypínání (odolání rázovému proudu ≤3 kA a vypínání s prodlevou).

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz kveten 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, květen 2019

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
IT chlazení - řešení od firmy Rittal Koncepce chlazení společnosti Rittal nabízí řešení pro širokou škálu aplikací – od chlazení jednotlivých rozváděčů až po celá datová centra.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.