Podružné měření spotřeby elektrické energie s automatickým dálkovým odečtem

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podružné měření elektrické energie nachází řadu uplatnění, jak v průmyslových odvětvích, tak v komerčních i obytných budovách.

V současnosti, v době neustálého růstu cen energií, je stále důležitější mít přehled o jejich přesném využití a nakládat s nimi co nejefektivněji.
Běžné fakturační měření, instalované na předávacím místě, nám dodává informaci o celkové spotřebě a tím o celkových nákladech na provoz objektu, ale nedozvíme se už kolik energie spotřebují jednotlivé výrobní procesy, jakou spotřebu mají kanceláře, osvětlení, výtahy a další. Nevíme, co se podílí největší měrou na nákladech za elektrickou energii, kde je prostor k potenciálním úsporám a které výrobní procesy se nejvíce promítají do výsledných nákladů vyráběného produktu.

podruzne mereni 1
Chybějící informace nám nejlépe poskytne podružné měření elektrické energie, které spočívá v nezávislém měření energie ve více bodech objektu spotřebitele. Počet měřených bodů závisí obvykle na požadavcích uživatele, velikosti jeho objektu, struktuře elektroinstalace a množství spotřebičů. Mohou to být jednotky až stovky měřených bodů.
V nejmenších systémech se obvykle měří spotřeba osvětlení, spotřeba výroby/provozu, klimatizace/vytápění a spotřeba administrativních částí. V největších systémech je pak možné měřit až na úrovni spotřeby jednotlivých strojů, jednotlivé okruhy osvětlení, administrativní jednotky a další.
V dnešní době by mělo být samozřejmostí, aby systém podružného měření umožňoval automatické dálkové odečty s koncentrací dat. Systém pro automatické dálkové odečty umožňuje sběr dat ze všech měřených bodů současně, a s libovolnou periodou odečtu. Automatický systém tak zvyšuje přesnost získaných informací, šetří čas energetikovi, který nemusí pravidelně všechny měřené body obcházet. Z podrobných pravidelných odečtů je možné získat mnohem více informací a vytvářet i výkonové profily a energetické mapy. Dozvíme se také, kdy má který spotřebič největší spotřebu a zda byl chod zařízení v daný okamžik oprávněný (osvětlení ve dne apod.)

podruzne mereni 2
Dalším přínosem podružného měření je “prediktivní údržba” strojů a technologií, kde vyšší, než obvyklá spotřeba některého zařízení obvykle znamená blížící se problém (přidřené ložisko atd.).
V portfoliu společnosti KMB systems, s.r.o. naleznete kompletní sestavu produktů pro podružné měření elektrické energie – od měřicích transformátorů proudu přes měřicí přístroje až po vyhodnocovací software, který zajistí automatické odečty, zpracování dat a distribuci protokolů zodpovědným osobám prostřednictvím emailu.
Uživatel takového systému získá detailní přehled o energetické náročnosti výrobních procesů nebo dokonce jednotlivých výrobků a dokáže tak mnohem přesněji stanovit výrobní náklady.
Nabízené přístroje jsou uzpůsobeny jak k nezávislému měření několika jednofázových vývodů/spotřebičů, tak pro měření třífázových vývodů libovolných výkonů.
Systém je vhodný i pro snadný retrofit do existujících rozvodů a často je dokonce možné provést kompletní instalaci bez přerušení provozu.
Dálkové odečty je možné realizovat přes řadu komunikačních rozhraní. Nejčastěji po existující či nově nainstalované sítí Ethernet, po sběrnici RS-485 nebo jejich kombinací. Možné jsou také bezdrátové přenosy jako sběr přes GPRS a za jistých okolností také WiFi.

podruzne mereni 3
Systém umožňuje také integraci dalších zařízení třetích stran a dovoluje tak sledovat vedle elektrické energie i spotřebu vody, plynu, tlakového vzduchu a dalších. Díky otevřeným komunikačním protokolům (Modbus a M-Bus) je stejně tak jednoduché zahrnout data měřená našimi přístroji do již existujících monitorovacích softwarů (SCADA).
V různých podobách systémy podružného měření spotřeby sestaveného z našich produktů používá například náš přední výrobce automobilů i řada jeho subdodavatelů, datová centra, hotely, supermarkety, logistické haly, výrobci potravin, a to vše nejen v Čechách ale po celém světě.

podruzne mereni 4
Systém je vhodný nejen pro velké provozy, ale pro všechny, kteří chtějí efektivně nakládat s odebranou energií a mít o jejím využití detailní přehled. I přes to, že některé aplikace sestavené z našich produktů obsahují až stovky měřených bodů, velká část realizací využívá jednotky či desítky našich měřicích přístrojů. Systém je velice modulární a je možné ho postupně rozšiřovat dle potřeb uživatele.

KMB systems s. r. o.
Dr. Milady Horákové 559, 460 06 Liberec
Tel: +420 485 130 314
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.kmb.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz duben 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, duben 2019

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Manipulace s kabely nebyla nikdy snadnější Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.