Nový servosystém Siemens zjednodušuje projektování pohonů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Siemens představila nový systém pohonů, jehož součástí jsou měniče Sinamics S210 a servomotory Simotics S-1FK2.

Výhodou servopohonu Sinamics S210 je jeho jednoduché ovládání a nastavování přes integrovaný web server, který podporuje spouštění, řízení a diagnostiku měniče. Intuitivní navigace v menu poskytuje dokonalý přehled o postupu spouštění. Nový systém najde své uplatnění především při řízení dynamického pohybu pro pohony balících strojů nebo manipulátorů, například při polohování, přepravě či navíjení.

Nový jednoosý měnič Sinamics S210 je nabízen ve čtyřech výkonových řadách od 50 do 750 W. Je vyroben pro použití s novou řadou servomotorů Simotics S-1FK2. Konfigurace pohonu je nyní mnohem jednodušší, čímž výrazně usnadňuje plánování pohonného systému. Po výběru motoru podle požadavku na moment a dynamiku aplikace je automaticky přiřazen vhodný měnič. Stejně snadné je jeho uvedení do provozu. Stačí pouze otevřít integrovaný webový server a automaticky optimalizovat ovládací parametry pomocí jednoho tlačítka „One button tuning“.
Nový servopohon je vybaven širokou škálou integrovaných bezpečnostních funkcí jako například STO (Safe Torque off) a SS1 (Safe stop 1). Obě bezpečnostní funkce lze ovládat přes Profisafe nebo u funkce STO přes svorkovnici měniče.

projektovani pohonu 1

Vysoká dynamika a přesnost polohování

Nové servomotory Simotics S-1FK2 s měniči Sinamics S210 jsou určeny pro aplikace vyžadující vysokou dynamiku a přesnost polohování. Motory mají nízký moment setrvačnosti, díky tomu lze efektivně a úsporně realizovat celou řadu úkolů souvisejících s řízením dynamického pohybu jako například polohování, přeprava či navíjení u balících strojů, manipulátorů apod. Motory mají vysokou úroveň dynamického rozsahu a přesnosti, protože využívají propracovaný řídící algoritmus Sinamics S210 spolu s integrovaným snímačem v kombinaci s motory s nízkým momentem setrvačnosti a vysokou schopností přetížení. Motory jsou dostupné v osových výškách 20 mm, 30 mm a 40 mm s napájecím napětím měniče 1AC 230 V.

Jednoduché připojení k motorům a řídicímu systému

Motor se připojuje k měniči pouze pomocí jednoho kabelu (One Cable Connection), který obsahuje vodiče pro silové napájení, brzdu i snímač v motoru, a to vše připojené k motoru přes jeden konektor. Nové kabely mají průměr pouze 9 mm, jsou tenčí, lehčí a více flexibilní než předchozí napájecí kabely.
Servoměnič Sinamics S210 je k dispozici i s rozhraním Profinet. Tento ethernetový protokol s vlastnostmi reálného času je vhodný k zajištění velké přesnosti a rychlosti polohování. Pro vybrané úlohy je tato kombinace cenově velmi výhodná, a to zejména pro výrobce sériových strojů.
Serpovohony Sinamics S210 jsou výborně přizpůsobené systému Simatic S7-1500/T/F CPU pro řízení pohybu středního rozsahu. Na jedné straně se jedná o klasický a známý Simatic a na straně druhé jde o výkonnou jednotku pro řízení polohy a pohybu (Motion Controller - MC). Výhodou je stejné vývojové prostředí a známá konfigurace a programování včetně bezpečnostních funkcí. Pro standardní a bezpečnostní řídicí úlohy i úlohy související s řízením pohybu stačí používat pouze jeden řídicí systém. Právě tím lze velmi dobře standardizovat požadavky na větší výrobní celky, kde bývá problém s integrací několika systémů různých dodavatelů a různých výrobců.

projektovani pohonu 2

Komplexní řešení pro výrobce

Řešení pro řízení polohy a pohybu lze efektivně spravovat v jednotném vývojovém prostředí TIA Portal společnosti Siemens, které navíc nabízí integrovanou diagnostiku a možnosti podrobného zjišťování a analýzy chyb.
Koncepce integrovaného systému pohonů Siemens (IDS) zajišťuje dokonale sladěné komponenty a zvyšuje produktivitu, energetickou účinnost a spolehlivost ve všech automatizačních prostředích. Výrobci díky unikátnímu portfoliu společnosti Siemens, které zahrnuje softwarové systémy i automatizační technologie, jež pokrývají celý hodnotový řetězec produktu či výroby, mohou digitalizovat celý svůj vývojový a výrobní proces.

Více informací naleznete na: www.siemens.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2018 s

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2018

Červencové číslo je tematicky zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení a jejich bezpečnost, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Novinka - ALMEMO 710! Univerzální přístroj pro měření všech fyzikálních, chemických a elektrických veličin. Možnost i vícekanálového měření se záznamem hodnot včetně zpracování dat v PC. Jednoduchá obsluha a automatické nastavení.
Ovládací a signalizační přístroje Harmony Objevte ovládací a signalizační přístroje pro snadné a spolehlivé řízení průmyslových aplikací - získejte nyní vzorek zdarma!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.