Elektrické motory dimenzované na 50 Hz a 60 Hz

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Protože využití a velikost motorů vlastně souvisí spíše s točivým momentem než s výkonem, výkon se teoreticky zvyšuje lineárně s otáčkami, tj. o 20 % z 50 Hz na 60 Hz.

Ztráty ve vinutí l2R převládají především u malých a středních asynchronních motorů. Pokud je točivý moment udržován konstantní, tyto ztráty zůstávají v podstatě konstantní jak při 50 Hz, tak při 60 Hz. I když se ventilační ztráty, ztráty třením a ztráty v železe zvyšují s kmitočtem, hrají běžně tyto ztráty menší roli u motorů se čtyřmi nebo více póly. Z tohoto důvodu se při 20 % zvýšení výkonu v porovnání s 50 Hz zvýší celkové ztráty při 60 Hz ve skutečnosti méně než o 20 %. Účinnost (výkon vůči příkonu) se tedy relativně zvyšuje.
Tab. 1 shrnuje předcházející text ve formě tabulky.

50hz 60hz 4
V praxi jsou označení výkonů při 60 Hz a 50 Hz v souladu se standardními úrovněmi výkonů podle IEC 60072. Zvýšené dimenzování výkonu motoru o 20 % proto není vždy možné. Obecná výhoda motorů 60 Hz je však stále platná, pokud je konstrukce motoru optimalizována spíše pro příslušný napájecí kmitočet, než jen pro nové dimenzování motoru.
Rozdíl účinnosti motoru mezi 50 Hz a 60 Hz se také mění s počtem pólů a fyzickou velikostí motoru. Obecně platí, že účinnost při 60 Hz u trojfázových asynchronních motorů v rozsahu výkonu od 0,75 kW do 370 kW je přibližně o 2,5 až 0,5 procentních bodů vyšší v porovnání s účinností při 50 Hz. Pouze velké 2-pólové motory mohou mít nepatrně nižší účinnost při 60 Hz v důsledku jejich vyššího podílu ventilačních ztrát a ztrát třením.
Když je motor dimenzován pro provoz buď při 50 Hz, nebo 60 Hz s téměř stejným magnetickým tokem a téměř stejným výkonem (tj. o 20 % vyšším točivým momentem při 60 Hz, například 400 V / 50 Hz / 3,0 kW a 460 V / 60 Hz / 3,7 kW), je účinnost při 60 Hz obvykle vyšší než při 50 Hz (viz obr. 1).

 

50hz 60hz 2


Když je naopak motor dimenzován pro provoz buď při 50 Hz nebo 60 Hz s téměř stejným magnetickým tokem a stejným výkonem (tj. o 20 % sníženým točivým momentem při 60 Hz, například 400 V/ 50 Hz /5,5 kW a 460 V / 60 Hz / 5,5 kW), je účinnost při 60 Hz vždy vyšší, protože využití motoru je sníženo (viz obr. 2).

50hz 60hz 3
Z těchto důvodů jsou mezní křivky u různých tříd účinnosti obvykle vyšší pro motory 60 Hz, než pro motory 50 Hz.
Motory dimenzované pro provoz při jiných kmitočtech, než je kmitočet sítě (50 Hz nebo 60 Hz) nejsou klasifikovány podle tříd účinnosti. Pro takové motory je možné použít pouze třídu účinnosti IE4.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz kveten 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, květen 2019

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
IT chlazení - řešení od firmy Rittal Koncepce chlazení společnosti Rittal nabízí řešení pro širokou škálu aplikací – od chlazení jednotlivých rozváděčů až po celá datová centra.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.