Bezpečné a zvýšené otáčky točivých elektrických strojů

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Všechny trojfázové jednootáčkové asynchronní motory nakrátko o velikosti kostry do 315 včetně a pro napětí do 1 000 V včetně musí být schopné bezpečného trvalého provozu při otáčkách do příslušné hodnoty.

Bezpečné provozní otáčky asynchronních motorů nakrátko

Všechny trojfázové jednootáčkové asynchronní motory nakrátko o velikosti kostry do 315 včetně a pro napětí do 1 000 V včetně musí být schopné bezpečného trvalého provozu při otáčkách do příslušné hodnoty uvedené v tabulce 1, není-li na výkonnostním štítku uvedeno jinak.
Za provozu při otáčkách vyšších než jsou jmenovité otáčky, např. jsou-li použita zařízení pro nastavitelnou regulaci otáček, se zvýší hladiny hluku a vibrací. Uživatel může vyžadovat jemnější vyvážení rotoru motoru s ohledem na přijatelný provoz nad jmenovitými otáčkami. Životnost ložisek může být snížena. Je třeba věnovat pozornost intervalům domazávání a době upotřebitelnosti mazacího tuku.

otacky strojni zarizeni 2

Zvýšené otáčky

Stroje musí být konstruovány tak, aby vydržely otáčky uvedené v tabulce 2.
Zkouška mechanické odolnosti zvýšenými otáčkami se obvykle nepovažuje za nutnou, může však být provedena, je-li to stanoveno a bylo-li to dohodnuto. (Pokud jde o střídavé turbogenerátory, viz také norma ČSN EN 60034-3 ed. 2). Zkouška zvýšenými otáčkami musí být považována za úspěšnou, není-li po ní patrná žádná trvalá abnormální deformace a nezjistí-li se žádná jiná závada, která by bránila normálnímu provozu stroje, a za předpokladu, že rotorová vinutí po zkoušce vyhoví požadovaným zkouškám elektrické odolnosti. Každá zkouška zvýšenými otáčkami musí trvat 2 minuty.
Nepatrné trvalé zvětšení průměru v důsledku usazování rotorových plechů, pólů složených z plechů udržovaných klíny nebo svorníky atd. je přirozené a nemá být považováno za abnormální deformaci znamenající, že stroj není vhodný pro normální provoz.
Při předávání synchronního generátoru poháněného vodní turbínou musí být stroj poháněn při otáčkách, kterých může dosáhnout při působení ochrany proti nadměrným otáčkám, aby se prokázalo, že vyvážení je vyhovující až do těchto otáček.

 otacky strojni zarizeni 3

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.