Automatický regulátor účiníku

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V poslední letech byl zaznamenán velký nárůst využití výkonové elektroniky a fotovoltaických elektráren. Tyto aspekty současně s dalšími stávajícími se značně podílejí na vzniku induktivní zátěže, jejichž neustálý nárůst má za následek vysokou degradaci kvality elektrické energie a přináší tak mnoho kritických problémů v rámci kompenzace jalové energie.

Například průmyslové továrny s fotovoltaickou elektrárnou musí být velmi dobře monitorovány v rámci kompenzace, protože jalová energie nesmí být fotovoltaickou elektrárnou produkována (musí být pouze zdrojem činné energie), jinak by docházelo ke zhoršení účiníku Cos φ v síti.

regulator uciniku 1

Čistě teoreticky je síť schopna správně pracovat i s nízkým účiníkem, v reálné praxi ani neexistuje žádná přesná hodnota pro Cos φ, který by v síti měl být. To vše je pouze v režii uživatele, který chce případně získat jak technické tak i ekonomické výhody. Dodávka energie do výrobního závodu s nízkým účiníkem Cos φ zapříčiňuje vyšší náklady pro distributora elektrické energie, vedení musí být dimenzováno na výrazně větší proudovou zátěž (se srovnatelným odběrem činné energie), díky tomu pak vznikají další ztráty způsobené zahříváním vodičů. Tyto problémy pak poskytovatel elektrické energie řeší pokutami.

Řešení firmy LOVATO Electric

Regulátor řady DCRG8 je navržen za účelem splnění všech specifikací v moderních průmyslových systémech a nových požadavků zákazníků. DCRG8 poskytuje flexibilní parametry pro zvýšení svého uplatnění v jakékoliv aplikaci, napomáhají tomu i rozšiřující moduly řady EXP. Díky své modularitě je schopen splnit veškeré požadavky uživatele, poskytnout maximální ochranu kompenzace jalové energie a možnost snadné úpravy v jakémkoliv prostředí.

regulator uciniku 2
Moduly řady EXP… lze nacvaknout na zadní stranu přístroje. Maximální počet modulů je 4. Díky tomu jsme schopni především rozšířit přístroj o další kompenzační stupně (DCRG8 má v základu 8 kompenzačních stupňů). Za použití čtyř EXP1006 jsme schopni získat dohromady až 16 reléových výstupů.
Přístroj je díky schopnosti třífázového připojení k síti a přesnostem měření možné využít i jako plnohodnotný analyzátor sítě s harmonickou analýzou až do 31. řádu.
Účelem vývoje tohoto přístroje bylo i integrování do automatizovaných celků díky možnosti doplnění digitálních, analogových a reléových vstupů, výstupů (0/4…20 mA, 0 … 10 V, -5 … +5 V, PT100), komunikačních portů USB, RS232, RS485, Ethernet, Profi-Bus, GPRS/GSM. Na čelní straně je optický převodník, který lze propojit s USB nebo WiFi. Díky grafickému LCD displeji je uživatelské rozhraní velmi intuitivní a zahrnuje 10 jazykových variant včetně českého jazyka.

regulator uciniku 3
Demonstrací všestrannosti přístroje je také možnost využití ve VN aplikacích s oddělovacími transformátory.
Tři nezávislé proudové vstupy umí měřit všechny tři fáze a lze rozpoznat poškození kondenzátorů na každé fázi.
Pokud se mění jalová energie v síti příliš rychle, tak lze použít modulu EXP1001 a spínat jednotlivé stupně pomocí tyristorových modulů, tím získáme rychlou (dynamickou) kompenzaci.

regulator uciniku 4

regulator uciniku 5
Proudové a napěťové měření je schopné pracovat i v sítích s velmi vysokým harmonickým zkreslením, na základě toho je DCRG8 schopen zvýšit ochranu kondenzátorových baterií díky modulu EXP1016, který vyhodnocuje harmonické proudy a teplotu přímo na kondenzátorech.
Jak je z výše uvedeného patrné, tak regulátor firmy DCRG8 je schopen zvládnout jakékoliv distribuční sítě s kritickými parametry. Ve chvíli kdy jsou zapotřebí nové úpravy ve stávající aplikaci, tak jde zařízení velmi jednoduše upravit a přenastavit. Všechna měření lze zobrazit přes otevřený modbus protokol, nebo za pomoci software LOVATO Electric Synergy pro vzdálený dohled a řízení nad přístroji LOVATO vybavených komunikačním rozhraním.

LOVATO Electric, s.r.o.
Sezemická 2757/2, 193 00 Praha 9
Tel. +420 226 203 202
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lovatoelectric.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2019 CL

ElektroPrůmysl.cz, červen 2019

Číslo je zaměřené na identifikační systémy a průmyslové značení, trafostanice a transformátory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.