Principy a volba blokovacích zařízení dle ČSN EN 1088 pro vyšší bezpečnost strojů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Cílem článku je poskytnout konstruktérům strojních zařízení návod pro konstrukci nebo volbu blokovacích zařízení spojených s ochrannými kryty s úmyslem splnit příslušné podstatné bezpečnostní požadavky Směrnice pro strojní zařízení.

Prohlášení výrobce, že blokovací zařízení jsou v souladu s EN 1088, bez odkazu na určité články normy, nemá význam.

Norma ČSN EN 1088 určuje zásady pro konstrukci a volbu, nezávisle na povaze zdroje energie, blokovacích zařízení spojených s ochrannými kryty. Norma také zahrnuje požadavky speciálně určené pro elektrická blokovací zařízení

blokovaci_zarizeni_1

Principy blokování

Blokování řídicího obvodu
Povel k zastavení je od blokovacího zařízení veden k řídicímu systému tak, že dojde k přerušení přívodu energie k pohonům stroje, nebo k mechanickému odpojení pohyblivých částí od pohonů stroje, řídicím systémem.

Blokováni silového obvodu
Povel k zastavení od blokovacího zařízeni přímo přeruší přívod energie k pohonům stroje nebo odpojí pohyblivé části od pohonů stroje. „Přímo“ znamená, že na rozdíl od blokování řídicího obvodu, řídicí systém nehraje v blokovací funkci žádnou zprostředkující roli.

Typické druhy blokovacích zařízení

Blokovací zařízení (bez jištění ochranného krytu)
U tohoto způsobu blokováni je vždy možné otevřít ochranný kryt. Jakmile dojde k otevírání ochranného krytu, blokovací zařízení vyvolá povel k vypnutí. Protože je možné zahájit otevírání ochranného krytu během činnosti stroje (nebo rizikových prvků stroje), je funkce blokovacího zařízení taková, jak je definováno v čl. 3.22.4 EN 292-1:1991.

Blokovací zařízení s jištěním ochranného krytu
Ochranný kryt je v ochranné poloze držen jistícím (uzamykacím) zařízením. Existují dva typy těchto zařízení:

  • taková, kdy uvolnění (odjištění) ochranného krytu může být provedeno kdykoliv obsluhou;
  • taková, kdy uvolnění (odjištění) ochranného krytu je možné pouze tehdy, jestliže jsou zcela splněny určité podmínky, které zabezpečují stroj do doby, než pomine riziko.

Jistič zařízení ochranného krytu může být nedílnou součástí blokovacího zařízení nebo samostatnou jednotkou. U jistícího zařízení ochranného krytu může být část, která je určena k jištění/uvolnění ochranného krytu:

  • zasunuta ručně, uvolněna ručně;
  • zasunuta pružinou, uvolněna silově (motoricky);
  • zasunuta silově (motoricky), uvolněna pružinou;
  • zasunuta silově (motoricky), uvolněna silově (motoricky);

Technické druhy blokovacích zařízení

Blokovací zařízení zahrnují široké spektrum technických hledisek. Blokovací zařízení mohou být klasifikována použitím různých kritérií, např. druhem spojení mezi ochranným krytem a přerušovacími prvky obvodu nebo technickými typy (elektromechanický, pneumatický, elektronický, atd.) přerušovacích prvků obvodu.

Technické druhy blokovacích zařízení:

  • Blokovací zařízeni s mechanicky ovládanými čidly:
    - čidla ovládaná vačkou;
    - čidla ovládaná jazýčkem
  • Blokovací zařízeni s nemechanicky ovládanými čidly:
    - magneticky ovládané spínače;
    - elektronické bezkontaktní spínače
  • Systém s klíči:
    - systém s vestavěným klíčem
    - systém s přenosným klíčem
  • Zařízení s vidlicí a zásuvkou
  • Mechanické blokování mezi ochranným krytem a pohyblivými částmi

Volba blokovacích zařízení

Při volbě blokovacího zařízení stroje je nezbytné uvážit všechny fáze životnosti blokovacího zařízení. Při volbě blokovacího zařízení jsou zvláště důležitá následující kritéria:

  • podmínky používání a předpokládané použití (viz 3.12 EN 292-1:1991) stroje;
  • rizika vyskytující se u stroje (viz kapitola 4, EN 292-1:1991);
  • závažnost možného úrazu;
  • pravděpodobnost poruchy blokovacího zařízení;
  • uvážení doby zastavení a doby přístupu;
  • četnost přístupu;
  • doba trvání ohrožení osoby rizikem (riziky);
  • zvážení vlastností.

Musí být uvažovány všechny typy blokovacích zařízení, aby bylo zajištěno, že zvolené zařízení je vhodné pro podmínky používání (např. prostředí, hygiena) a předpokládané použití stroje. Aby byla volba blokovacího zařízení pro určitý stroj v daných podmínkách používání co nejvhodnější, musí konstruktér pro dosažení odpovídající bezpečnosti uskutečnit postup posouzení rizika (jak je popsáno v prEN 1050), s přihlédnutím k různým typům blokovacích zařízení.

Posuzované riziko je takové riziko, které by mohlo nastat, jestliže by nebyla splněna bezpečnostní funkce blokovacího zařízení.

Blokovací zařízení s jištěním ochranného krytu, musí být použito tehdy, jestliže je doba zastavení delší než doba, ve které může osoba dosáhnout do nebezpečného prostoru.

blokovaci_zarizeni_2

Četnost přístupu

Pro aplikaci vyžadující častý přístup musí být blokovací zařízení voleno tak, aby způsobovalo co možná nejmenší překážky pro činnost ochranného krytu.

Mají být stanoveny jasné rozdíly mezi pojmy:

  • častý přístup, požadovaný při normálním provozu stroje, např. jednou za cyklus stroje za účelem vsunutí surového obrobku a vyjmutí hotového výrobku;
  • příležitostný přístup, např. za účelem seřizování nebo údržby či občasné korekční činnosti v nebezpečném prostoru.

Každý tento pojem je spojen s mírou četnosti lidských zásahů v nebezpečném prostoru, jejíž hodnota se značné liší (např. 100 krát za hodinu v případě jednoho přístupu za cyklus, a několikrát za den v případě příležitostného přístupu při seřizování nebo údržbě v průběhu automatického výrobního procesu).

Při použití blokovacího zařízení s automatickou kontrolou může být provedeno funkční přezkoušení (viz 9.4.2.4 EN 60204-1:1992) při každé změně stavu zařízení, tj. při každém přístupu. V případě, kdy dochází pouze k méně častému přístupu, má být blokovací zařízení doplněno dalším opatřením, jako je podmíněné uvolnění ochranného krytu, jakmile se mezi jednotlivými funkčními zkouškami zvyšuje pravděpodobnost výskytu nedetekovaných závad.

Posouzení vlastnosti

Ovládací blokovací zařízení jsou bezpečnostními částmi řídicího systému stroje (viz prEN 954-1). Proto je nutné, aby ovládací blokovací zařízení bylo kompatibilní s řídicím systémem stroje pro zajištění požadované bezpečnostní vlastnosti, která může být specifikována v odpovídajících normách typu C.

Je-li použito blokování silového obvodu, musí mít součásti přiměřenou schopnost přerušení, přičemž je nutno brát v úvahu všechny předpokládané situace (např. přetížení).

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku