Vypínání pro potřebu údržby v elektrických instalacích nn

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Vypínací prostředky musí být instalovány tam, kde při údržbě může docházet k nebezpečí úrazu. Příklady instalací, v nichž se používají prostředky pro vypnutí z důvodů mechanické údržby jsou jeřáby, výtahy, dopravníky, obráběcí stroje apod.

Mezi elektricky napájená mechanická zařízení je možno zařadit točivé stroje, stejně jako topné články a elektromagnetická zařízení (ČSN EN 60204-1 ed. 2 pro elektrická zařízení strojů).
Pro systémy napájené jinak než elektricky, např. stlačeným vzduchem, hydraulicky nebo parou tyto předpisy neplatí. V takových případech nemusí vypnutí jakéhokoliv souvisejícího elektrického napájení postačovat.
Musí se provést opatření, aby se zabránilo nebezpečí neúmyslného zapnutí elektrického zařízení během údržby. Toto opatření není nutné, jestliže zařízení umožňující vypnutí je pod dozorem některého z pracovníků provádějících údržbu.
Takovými opatřeními může být některé nebo některá z těchto opatření:

  • uzamčení visacím zámkem;
  • výstražné tabulky;
  • umístění v uzamykatelném prostoru.

vypinani udrzba 2018 1

Přístroje pro vypínání pro potřebu údržby

Přístroje pro vypínání z důvodů mechanické údržby musí být přednostně zařazeny do hlavního napájecího obvodu.
Pokud se pro tento účel používají vypínače, musí být schopné vypnout proud při plném zatížení příslušné části instalace, není nutné, aby vypnuly všechny živé (pracovní) vodiče.
Vypínání z důvodů mechanické údržby může být prováděno např.: vícepólovými vypínači, jističi, spínači v řídicích obvodech provozních stykačů, vidlicemi a zásuvkami.
Přístroje pro vypínání z důvodů mechanické údržby nebo spínače v řídicích obvodech ovládajících tyto přístroje musí být nesamočinné ovládané rukou.
Vzdušná vzdálenost rozpojenými kontakty přístroje musí být viditelná nebo musí být spolehlivě indikována označením „vypnuto" nebo „rozpojeno".
Označení požadované tímto článkem může být pro polohy vypnuto a zapnuto provedeno použitím odpovídajících značek „0" a „I".
Přístroje pro vypínání z důvodů mechanické údržby musí být navrženy a/nebo zabudovány tak, aby se zabránilo neúmyslnému sepnutí. Takové sepnutí může být způsobeno např. rázy nebo vibracemi.
Přístroje pro vypínání z důvodů mechanické údržby musí být z hlediska svého předpokládaného užití vhodně umístěny a označeny tak, aby je bylo možno snadno rozlišit.

Aktuální číslo časopisu

elektroprumysl cz leden 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, leden 2019

Číslo je tematicky zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Nový katalog STEGO INOVACE Přinášející dokonalý teplotní management kdekoli na světě.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Revizní a provozní měřicí přístroje Prodej měřicí techniky a komponent pro rozvaděče, měřicích a testovacích přístrojů a zařízení pro kontrolu elektrické bezpečnosti.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.