Výhody moderních drátěných kabelových žlabů

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na první pohled by se dalo říci, že může být jedno, jaký typ kabelového žlabu pro instalaci použijeme, zda oceloplechový či drátěný, ale opak je pravdou. Správná volba Vám může výrazně zjednodušit montáž, omezit starosti obzvláště tam, kde není zpracována detailní výkresová dokumentace, snížit výdaje vaší peněžence za nákup dodatečného příslušenství a zkrátit dobu samotné montáže.

Všechny tyto výhody Vám přinášejí především drátěné kabelové žlaby.

Drátěné kabelové žlaby jsou vyrobeny z ocelového nebo nerezového drátu a tvořeny křížením vodorovných a příčných drátů. Svojí jednoduchou konstrukcí a způsobem montáže jsou vhodné jak pro rozvody ve vnitřním, tak i venkovním prostředí. Nejvíce tento typ žlabů oceníme pro svoji charakteristickou flexibilitu v prostředí, které je instalačně pro vedení kabelových tras komplikovanější, jako např. různé stavební překážky - časté tvarování tras, popřípadě tam, kde musí montér na stavbě s instalací kabelové trasy značně improvizovat.

Vhodnou volbou drátěných kabelových žlabů je systém MERKUR 2. Tento typ drátěného žlabu se stal díky velmi důmyslné konstrukci a vysoké kvalitě zpracování během velmi krátké doby nejoblíbenějším a nejprodávanějším drátěným žlabem na českém trhu. Tento systém naleznete v portfoliu společnosti ARKYS, s.r.o. Brno, která je největším výrobcem a dodavatelem kabelových žlabů v České republice.

arkys_web_2_1

Velmi snadná a rychlá montáž

Díky nízké hmotnosti žlabu MERKUR 2, jeho velké variabilitě, flexibilitě, snadnému odbočování a křížení tras je instalace velmi snadná a rychlá. To vše je podpořeno inteligentním typem spojky SZM 1, popřípadě novým typem bezšroubové rychlospojky SZM 1-R pro pevné spojení jednotlivých dílů.

Ze žlabu je možné vyústit kabeláž bez nutnosti použití speciálních montážně a finančně náročných průchodek.

Nejběžnějším způsobem montáže je nástěnná montáž, která se používá pro horizontální vedení jednoho nebo více pater kabelových tras po svislých plochách stavby. Dalším způsobem montáže je plochá (stoupačková) montáž, která se používá pro svislé vedení tras. Velmi rozšířeným druhem montáže je prostorová podvěšená nebo závěsná montáž, která se používá pro vedení tras kotvených do stropu. Nainstalované kabelové trasy mohou sloužit jak pro silnoproudé, tak pro slaboproudé rozvody.

Prokazatelné přednosti

Díky otevřené drátěné konstrukci žlabu MERKUR 2 má instalovaná kabeláž velmi dobrý průchod vzduchu a tím se dosahuje výrazně lepšího chlazení kabelů než u žlabů oceloplechových. Otevřená konstrukce také eliminuje shromažďování práškových látek a bujení mikrobů, což představuje minimální nároky na pravidelnou údržbu kabelových tras.

Merkur 2 je vysoce odolný proti požáru. Díky své přirozené pevnosti a tuhosti dosahuje vynikajících vlastností i v oblasti s nutností instalace požárně odolných tras s mimořádnou odolností až 120 minut.

Tvarování s mimořádnou odolností

Tvarování drátěných kabelových žlabů je velmi jednoduché. Vystačíte si pouze s nůžkami MERKUR se speciálním bočním břitem, tvarovací sadou TSM, spojkami SZM 4 a šrouby s maticemi. Nepotřebujete tak žádné speciální díly (kolena, T-kusy, kříže atd.), jako u oceloplechových žlabů, které jsou často dražší, než samotný žlab.

Drátěný kabelový žlab můžete lehce přizpůsobit aktuálním podmínkám stavby. Představte si, že jste si v kanceláři nad výkresovou dokumentací naplánovali celou trasu, ale před Vámi na stavbě jiná profese instalovala vzduchotechniku, se kterou jste nepočítali. Co teď? Takových situací je v reálném životě na stavbách mnoho. V případě použití drátěného žlabu si během chvilky vytvarujete aktuálně jinou potřebnou trasu, která bude vyhovovat daným podmínkám. V případě oceloplechového žlabu by jste museli nakoupit nové doplňkové tvarovací díly (kolena, T-kusy, kříže, atd.). To stojí čas i peníze a prodlužuje se tím následná doba samotné montáže.

arkys_web_2_2

Tvarováním drátěných žlabů můžete docílit libovolných tvarů, rovinného tvarování, křížení tras, prostorového tvarování či napojování tras. Vše je zajištěno s pár typy jednoduchých a cenově dostupných spojovacích komponentů.

Pro montážní pracovníky je k dispozici přehledný manuál tvarování v DL velikosti do kapsy. Pro jeho stažení nebo bezplatné zaslání poštou klikněte zde: stáhnout manuál

Rozmanité a jednoduché příslušenství

K drátěným kabelovým žlabům MERKUR 2 je k dispozici bohaté příslušenství, které tento kabelový systém dělá ještě více instalačně komfortním. K dispozici jsou víka, přepážky, spojky, tvarovací sady, držáky, nosníky, podpěry, stojny a spojovací materiál. Novinkou v tomto sortimentu je například kabelový svod KSM, který zajistí bezpečné vyvedení svazku kabelů mimo žlab, dále již zmiňovaná bezšroubová rychlospojka, která umožní instalaci v kratším čase a zajímavou novinkou je kabelový oddělovač KOM, který se používá před uložením kabelů pro dočasné oddělení prostoru žlabu do více komor s následným jednodušším vysvazkováním jednotlivých kabelových obvodů.

arkys_web_2_4

Kompletní přehled příslušenství si můžete stáhnout po kliknutí zde: stáhnout katalog příslušenství

Závěr

Jak již bylo naznačeno, největší předností drátěných žlabů MERKUR 2 je jejich flexibilita a rychlost při montáži. Lze je snadno spojovat a jednoduchým střihem vytvářet odbočky a křížení tras bez nutnosti tvarovacích prvků a vývodek. Lehce se tak přizpůsobí nejrůznějším překážkám vyskytujícím se na stavbě. Jsou vhodné k ukládání vodičů a kabelů v prostorech se zvýšenými požadavky na ochlazování kabeláže díky dobrému proudění vzduchu. Snadno se čistí, neboť se na nich nedrží prach a další nečistoty. Z tohoto pohledu nacházejí své uplatnění např. v potravinářském průmyslu. Tento žlab je také velmi vhodný pro instalaci trasy s funkční integritou (požární odolností), kdy má otevřená struktura žlabu mimořádný vliv na případnou funkčnost kabeláže při požáru, protože v tomto typu žlabu se kabeláž dříve zahřeje a tím se její izolační vlastnosti změní do pracovního stavu pro extrémní podmínky požáru.

arkys_web_2_3

V případě potřeby návrhu kabelové trasy dle aktuálních požadavků stavby neváhejte kontaktovat technickou podporu společnosti ARKYS, s.r.o. Tato společnost používá pro výrobu kabelových žlabů moderní linky, které si můžete prohlédnout na webu www.arkys.cz. Jako jediný český výrobce kabelových nosných konstrukcí má i vlastní galvanickou zinkovnu. Díky této skutečnosti je schopna velmi pružně reagovat na požadavky zákazníků a expedovat i velké zakázky v krátkých časových intervalech.

arkys_logo

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku