Šroubové a pružinové řadové svorky

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Firma OEM Automatic již řadu let dodává na náš trh řady osvědčených šroubových a pružinových svorek původního výrobce Entrelec, jež v současné době patří do skupiny ABB.

Jejich společný vývoj v posledních letech vedl ke vzniku řady SNK, která je založena na revolučních technologiích v oblastech šroubového a pružinového připojení předchozích řad, ověřených praxí a nespočtem spokojených zákazníků.
Inovacemi prošel zejména design jednotlivých svorek, jak šroubových, tak i pružinových. Byly využity zkušenosti vývojářů a zákazníků k vytvoření neotřelého, uživatelsky příjemného, patentovaného vzhledu za pomoci nových odolnějších materiálů a vylepšené konstrukce. Asymetrický a zaoblený tvar zajistí pohodlné, bezpečné vyjmutí z krabičky a připevnění na DIN lištu. Přichycení na DIN lištu je mnohem pevnější, a to díky vylepšenému mechanickému uchycení. Svorky lze nasadit na DIN lištu v celých blocích, což vede k zjednodušení a zrychlení montáže. Jednotlivé svorky lze z bloku na DIN liště jednoduše demontovat pomocí šroubováku a nahradit jinou svorkou stejné šířky.

snk svorky 1
Hlavní vylepšení šroubové řady spočívá v redukci šířky téměř všech svorek, a tím k celkové úspoře místa na DIN liště až o 20% oproti předchozím a konkurenčním typům svorek. Lze tak mnohem lépe zvládnout prostorové nároky mnohých elektrických zařízení a napomáhá tak ke snížení pořizovacích nákladů. Asymetrický tvar byl také zvolen z důvodu eliminace chyb při montáži, neboť snižuje riziko nechtěného zkratového propojení svorek umístěných vedle sebe. Vstup svorky pro vodič je uzpůsoben tak, aby bylo možno pohodlně vkládat vodiče samostatné nebo s koncovkami při zachování předepsaného krytí svorky.
U pružinových svorek došlo k vylepšení pružinového připojení na tzv. „plug-in“, pro rychlé připojení vodiče do svorky. Vodič se do svorky připojí pouhým zasunutím a speciální tvar pružiny zabrání vypadnutí, vyjmutí nebo vytržení tohoto vodiče. Pro uvolnění vodiče je nutné použít šroubovák, který stlačí pružinu a odblokuje vodič, který posléze bez problémů vyjmeme.
Do svorek se připojují pevné vodiče, lankové vodiče s koncovkou nebo lankové bez koncovky. Pevné vodiče a lankové s koncovkou lze do svorky pouze jednoduše zasunout. Pro nasunutí lankového vodiče bez koncovky je nutné použít šroubovák, před který vložením vodiče stlačí pružinu.

snk svorky 2
U obou druhů připojení došlo k zásadnímu vylepšení oblasti popisů svorek. Tyto oblasti byly zvětšeny o 20% a jsou umístěny, tak aby byly viditelné ze všech hlavních směrů. Zásadní byla snaha o poskytnutí uživateli více možností popisů svorek. Prvním typem je dobře známý a nejvíce rozšířený popis pomocí plotru nebo termotiskárny na popisné štítky. Druhou možností je použití držáku a popisek pro označování vodičů. Třetí typ popisu je popis na samolepicí štítky, který lze vytisknout na jakékoliv laserové tiskárně, a to za pomoci speciálního programu. Z důvodu ochrany lze tento popis překrýt průhledným krytem. Dalšími alternativami popisu je použití ručního štítkovače pro blokový popis svorek nebo jednoduchý a rychlý popis značkovací tužkou přímo na svorku. Tento popis má výhodu v tom, že jej lze následně skrýt pod ostatní druhy popisu.
Ke svorkám se dodávají ještě další různé doplňky, mezi které patří koncové svěrky, krajní stěny, ochranné kryty, oddělovače obvodů, testovací nástroje a zkratovací propojky. Právě tyto propojky prošly nejzásadnějšími změnami. Staré šroubové propojky byly nahrazeny novými zasunovacími propojkami, které se s úspěchem používali u pružinových svorek řadu let předtím. Stejně jako u původních pružinových svorek mají nové šroubové a pružinové svorky dvě řady pro umístění propojky, což umožňuje propojení více svorek vedle sebe s různými potenciály. K tomu přispívají i propojky, které se dodávají až do 50 pólů s možností odstranění míst bez propojení nebo zkrácení na potřebnou délku. Velkou výhodou je univerzální použití stejných propojek pro pružinové i šroubové svorky.

snk svorky 3
Také koncové svěrky prošly řadou inovací, a to zejména vylepšení pevnosti přichycení na DIN liště a rozšíření možností popisu. Novinkou je koncová zarážka BAZ1 v bezšroubovém provedení, která při tloušťce pouhých 5,2 mm zajišťuje dokonalé přichycení k DIN liště a umožňuje rychlou montáž, ale i demontáž ze skupiny svorek.  
Všechny svorky jsou opět vybaveny několika testovacími body pro jednoduchou a rychlou kontrolu obvodů.
Při koncipování nových řad byl, také kladen důraz na redukci rozsahu celkového počtu položek nové řady, a to ve snaze o lepší přehlednost a co nejmenší skladovou zátěž. Svorky se dodávají ve standardním dvou-, tří- nebo čtyřpólovém provedení. Řada je rozšířena o patrové, odpojovací a konektorové svorky. Zredukovány byly také doplňky pouze na ty nejnutnější a nejpoužívanější.

snk svorky 4

Celá série SNK splňuje všechny příslušné požadavky, včetně schválení pro ATEX, UL, UL94 V0, Gost, CSA nebo RoHS. Dodržování normy UL94 V0 umožňuje použití pružinových svorek přímo v železničních a dopravních aplikacích. Nové řady svorek SNK doplňují stávající sortiment původních svorek a tím rozšiřují možnosti výběru a používání svorkovnic v průmyslových aplikacích.
O kvalitě a spolehlivosti svědčí fakt, že se tyto svorky prodávají v miliónových produkcích po celém světě ke spokojenosti všech zákazníků.  
Pro více informací navštivte internetové stránky www.oem-automatic.cz nebo nás kontaktujte přímo.

snk svorky 5

OEM Automatic, spol. s r.o.
Pražská 239, 250 66 Zdiby
Tel.: +420 241 484 935
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oem-automatic.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz kveten 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, květen 2019

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

IT chlazení - řešení od firmy Rittal Koncepce chlazení společnosti Rittal nabízí řešení pro širokou škálu aplikací – od chlazení jednotlivých rozváděčů až po celá datová centra.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.