Spolehlivé propojení od OBO Bettermann

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rozváděčové skříně najdeme v každé moderní budově. Tvoří nedílnou součást elektrických rozvodů, bez ohledu na jejich složitost nebo účel využití. Jejich jednotlivé komponenty by měly pracovat bezpečně a spolehlivě, takže by se v nich měly používat výhradně výrobky k tomuto účelu určené.

V portfoliu OBO Bettermann je proto pro tyto účely k dispozici neustále rozšiřovaná nabídka speciálních kabelových kanálů systému DAHL, včetně souvisejících upevňovacích prvků, a široká paleta zařízení k ochraně silových i slaboproudých sítí vůči působení nežádoucích přepětí, vznikajících jako důsledek impulsních jevů v síti nebo při bleskových výbojích.

Propojovací kanály pro nejvyšší požadavky

Plastové propojovací kanály OBO umožňují bezpečné a čisté vedení vodičů a kabelů v rozvaděči (obr. 1). Rozmanitost rozměrů, mechanická stabilita, zpracování bez ostrých hran i rozměrová přesnost patří k mnoha výhodám tohoto osvědčeného systému. Kanály jsou testovány a schváleny pro evropský i severoamerický trh a splňují vysoké nároky laboratoří VDE i Underwriters Laboratories (UL File E301798). Součástí systému jsou také kabelové kanály LKVH v bezhalogenovém provedení, vyrobené z materiálů minimalizujících toxické zplodiny hoření, což vyžadují stále častěji předpisy z oblasti požární bezpečnosti staveb. Současně jsou tyto kanály certifikovány také podle DNV-GL, takže je lze použít i při stavbě lodí.

spolehlive propojeni 2018 2

Mnoho variant pro instalace na míru

Díky širokému rozměrovému portfoliu umožňují propojovací kanály VK od OBO Bettermann realizaci elektroinstalací tzv. „na míru“. Při rozměrech od 15 mm x 15 mm do 100 mm x 100 mm s více než 40 různými variantami pro všechny běžné velikosti naleznou projektanti, technologové i realizační pracovníci hodná řešení pro velké množství rozváděčových aplikací (obr. 2). Na vyžádání dodává OBO také nejrůznější specifická provedení kanálů, přizpůsobená specifickým požadavkům systémů, jejichž jsou součástí.

spolehlive propojeni 2018 3

Snadná a bezpečná instalace

Měkké otvory bez otřepů a zaoblené jazýčky kanálů LK4, LK4/N, LKV i LKV/N brání poškození uložených kabelů a současně usnadňují montáž. Z výroby připravené a přesně stanovené body zlomu umožňují snadné přerušení spodní plné části bočnic. Jednoduché nebo dvouřadé děrování dna provedené v souladu s EN 50085-2-3 usnadňuje instalaci do rozváděče. Díky této normalizaci je lze totiž velmi jednoduše upevnit do standardní perforace montážní desky rozváděčové skříně. Pokud musí být mezi montážní deskou a dnem kanálu mezera, lze ji bez problémů zajistit montáží prostřednictvím rozpěrek. Je-li třeba během montáže oddělit bočnice kanálu např. na koncích od kanálového dna, lze tak učinit velice jednoduše pomocí kleští.
Verze N kabelových kanálů mají v postranní liště integrovánu příchytku, pro snadnější zajištění kabelů uvnitř kanálu. Pokud se předpokládá pozdější doplňování instalovaných kabelů a vodičů, lze k uchycení drátů použít opěrné můstky, snadno přizpůsobitelné šířce kanálu. Můstek pro uchycení drátu resp. kabelu se zasune do postranního otvoru kanálu a spolehlivě zafixuje kabely i jednotlivé vodiče, takže vypadnout ani při opakovaném otevírání kanálu (obr. 3). Současně se zaručí i snadná instalace horního kanálového dílu (víka).

spolehlive propojeni 2018 4

Všestranný sortiment pro spolehlivou montáž

Mimo propojovacích kanálů nabízí OBO pro bezpečnou montáž zařízení, kabelů a vedení do rozváděčů také široký sortiment profilových lišt a souvisejících upevňovacích prvků. Nabídka lišt zahrnuje malé profilové lišty, standardní DIN lišty, specifické přístrojové lišty, robustní C profily i vysoce zatížitelné nosné profilové lišty.
Všestranné montážní příslušenství doplňuje tuto nabídku o několik typových řad třmenových příchytek s různým provedením mechanického upevnění a nejrůznější druhy svorek pro snadné vytváření individuálních lištových sestav.

Nezapomeňte na ochranu před bleskem

Významnou roli v otázce spolehlivosti rozváděčových a ovládacích skříní ovšem hraje nejen bezpečné uložení kabelů a vodičů, ale též ochrana instalovaných zařízení před nejrůznějšími druhy impulsního přepětí. K poškození přepětím jsou silně náchylné zejména citlivé elektronické prvky, které musí být proto zvlášť spolehlivě chráněny, a to bez ohledu na skutečnost, jedná-li se o impulsní jevy průmyslové povahy, vznikající v silových a datových sítích nebo o jevy provázející energeticky zvláště významné údery bleskových výbojů.

spolehlive propojeni 2018 5
OBO nabízí i v této oblasti systémové řešení, s jehož prvky lze vytvořit účinnou víceúrovňovou bariéru potlačující bez rozdílu všechny druhy impulsních přepětí. Nabídka zahrnuje vysoce výkonná jiskřiště pro průmysl, standardní ochranné prvky pro obytné a administrativní budovy (obr. 4), široké portfolio zařízení pro ochranu systémů měření a regulace i svodiče pro datové a analogové přenosové linky.

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz duben 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, duben 2019

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Manipulace s kabely nebyla nikdy snadnější Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.