Flexibilní instalace OBO Bettermann

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Moderní kanceláře charakterizují mobilní pracovní stanice a otevřené, kvalitně provedené interiéry. Tomuto trendu musí odpovídat i související elektroinstalace.

Nové kancelářské koncepty dnes charakterizuje týmová práce, síťová komunikace a zrychlené pracovní procesy. Z těchto důvodů se postupně mění požadavky na elektrické instalace, od nichž se vyžaduje stále větší flexibilita, dostatečné rezervy pro dodatečné změny konfigurace a vysoký estetický standard. Podobu vnitřních elektrických rozvodů a jejich přípojných míst ovlivňují podstatně i současné architektonické trendy s okny od podlahy ke stropu, stále častější požadavky na individuální řešení interiérů a postupný rozvoj ergonomie.

Sloupy OBO-ISS

Ideální řešení pro dočasná pracovní místa a rychlé změny ve využití kancelářských ploch představují sloupy ISS (obr. 1). Lze je rozmístit volně v prostoru a silové i datové přívody do nich zaústit prostřednictvím konsolidačních bodů, umístěných nad podhledy nebo ve zvýšených podlahách. Podle prostorových podmínek je možno vybírat ze tří základních variant:

  • Sloupy podlaha – strop, rozepnuté mezi podlahou a stropem místnosti. Napájeny mohou být z podlahy nebo z prostoru nad podhledem a lze do nich zakomponovat i osvětlení pracoviště.
  • Často se využívají také instalační sloupy stabilizované kovovou základní deskou se stropním napojením flexibilní hadicí. Jejich předností je možnost určité volnosti pohybu přípojných míst.
  • Krátké podlahové sloupky o výšce do cca 1 m, napájené z podlahového systému a fixované k podlaze nebo desce pracovního stolu.

Všechny varianty lze přitom jednotně osadit spínači, zásuvkami i datovými připojeními všech obvyklých standardů. Jejich optimální vystrojení však představují přístrojové systémy OBO typové řady Modul 45 v různých tvarech a barvách, kombinovatelné s nejrůznějším kancelářským vybavením. Aplikace konektorového systému Modul 45 Connect přináší uživatelům navíc nadstandardně jednoduchou realizaci pozdějších změn.

Přístrojové instalační kanály Rapid 80 a Rapid 45

Z plastu, ocelového plechu nebo hliníku, navrženy pro snadnou nástěnnou montáž a rychlý přístup do silových zásuvek, datových konektorů i prvků elektronického řízení budov. Vybrat si lze mezi symetrickými (obr. 2) a asymetrickými kanály (obr. 3), přičemž jejich kabelové komory lze ještě dále dělit do více instalačních sekcí. Související upevňovací konzoly umožňují snadné překlenutí problémových oblastí, jako stavební niky nebo topná tělesa. Pomocí vodorovných a svislých konvekčních mřížek lze tyto kanály doplnit na kompaktní jednotky, skrývající celé topné těleso (obr. 4).

flexibilni instalace 2018 2

flexibilni instalace 2018 3

Pro nejvyšší architektonické nároky jsou k dispozici také speciální designové hliníkové kanály GAD s výklopným hliníkovým krytem, pohledově zcela zakrývajícím silové i slaboproudé zásuvky Modul 45. Vše, co je na tomto systému viditelné, je ušlechtilý, eloxovaný nebo lakovaný hliník.

flexibilni instalace 2018 4

Podlahové systémy

I ty nejnáročnější úkoly pro elektrické instalace v komerčních a veřejných budovách lze úspěšně vyřešit pomocí podlahových instalačních systémů. Výběr odpovídajícího provedení je podmíněn především množstvím ukládaných kabelů a vodičů, druhem údržby podlahy a jejím uvažovaným zatížením.
S podlahovými systémy OBO lze nalézt řešení pro všechny praktické případy. Základem nabídky jsou přitom tyto univerzální systémy:

  • uzavřený kanálový systém EÜK překrytý mazaninou;
  • otevřený kanálový systém OKA uložený v mazanině;
  • systém 55 pro nízké výšky podlahové mazaniny;
  • systém AIK pro montáž na podlahu při renovacích budov.

flexibilni instalace 2018 5

flexibilni instalace 2018 6

Přístrojové jednotky

Přístrojové jednotky z umělé hmoty se obecně využívají v podlahách s kobercovou krytinou (obr. 5). Lze je kombinovat s otevřenými i uzavřenými kanálovými systémy a mohou být instalovány přímo do dvojitých nebo dutých podlah.
Pro tvrdé podlahové krytiny, jako keramická nebo kamenná dlažba, teraso, parkety nebo plovoucí podlahy, jsou primárně určeny kovové přístrojové jednotky. Jejich tubusové šňůrové vývody umožňují integraci do všech druhů podlahových krytin s mokrou údržbou (obr. 6).

Systém podlahového rozvodu

Standardní podlahové kanálové systémy jsou zcela překryty podlahovou krytinou. Viditelné zůstávají jen jejich přístrojové výstupy. Jestliže by však byl v některých jednodušších aplikacích komplexní kanálový podlahový systém příliš nákladný, například v jednotlivých domácích kancelářích, lze využít přístrojové jednotky UD-Home s vývody uzpůsobenými pro vstup pevných nebo ohebných instalačních trubek (obr. 7).

flexibilni instalace 2018 7

Přístroje Modul 45

Přístrojový systém Modul 45 představuje díky kompaktním rozměrům optimální řešení pro všechny právě prezentované systémy. Zahrnuje všechny používané druhy silových zásuvek, spínačů, datových i multimediálních modulů k instalaci do štíhlých instalačních sloupů, parapetních kanálů i podlahových rozvodů (obr. 1 až 6).

flexibilni instalace 2018 8

Deskbox DB

Skládací Deskbox DBK a zatahovací sloup DBV je určen k přímému zabudování na nebo do desky stolu, takže lze s jejich pomocí dovést silovou elektřinu i data opravdu diskrétně až ke koncovému uživateli (obr. 8). Mimo obvyklých rozhraní nabízejí také možnost instalace HDMI, USB a dalších konektorů. Jsou tedy ideálním řešením pro zasedací místnosti s projektory, televizní projekcí a dalšími druhy multimediálního vybavení.

Více informací naleznete na www.obo.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl rijen 2018 s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2018

Číslo je tematicky zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Ovládací a signalizační přístroje Harmony Objevte ovládací a signalizační přístroje Harmony pro snadné a spolehlivé řízení průmyslových aplikací!
Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Novinka - ALMEMO 710! Univerzální přístroj pro měření všech fyzikálních, chemických a elektrických veličin. Možnost i vícekanálového měření se záznamem hodnot včetně zpracování dat v PC. Jednoduchá obsluha a automatické nastavení.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.