Elektrické spoje vodičů

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Spoje mezi vodiči a mezi vodiči a dalším zařízením musí zajistit trvalé elektrické propojení a vhodnou mechanickou pevnost a ochranu.

Volba prostředků k provedení spojů musí brát v úvahu přiměřeně:

 • materiál vodiče a jeho izolace,
 • počet a tvar drátů, které tvoří vodič,
 • průřez vodiče,
 • počet vodičů, které mají být vzájemně spojeny.

spoje vodicu

S výjimkou sdělovacích obvodů by se mělo zamezit používání pájených spojů. Jsou-li použity, musí být navrženy tak, aby se bralo v úvahu tečení kovu a mechanické namáhání i zvýšení teploty v případě poruchy.
Svorky, které nejsou označeny „r" (pouze pro tuhé vodiče), „f" (pouze pro ohebné vodiče), „s" nebo „sol" (pouze pro pevné vodiče) jsou vhodné pro spojení všech typů vodičů.
Všechny spoje musí být přístupné ke kontrolám, zkouškám a údržbě, kromě následujících případů:

 • spojů navržených pro uložení v zemi;
 • spojů zalitých zalévací směsí a zapouzdřených spojů;
 • spojů mezi chladnou částí a topným prvkem, např. u topení vestavěného ve stropech, podlahách a v topných systémech;
 • spojů provedených svářením, měkkým a tvrdým pájením nebo vhodným nástrojem provádějícím stlačení;
 • spojů tvořících část zařízení vyhovujících příslušné normě výrobku.

Pokud je to třeba, musí být provedena opatření, aby při normální funkci nemohla teplota spojů snížit účinnost izolace vodičů, které jsou ke spojům připojeny nebo o které se spoje opírají.
Spoje vodičů (nejenom koncové, ale i mezilehlé) musí být umístěny ve vhodných krytech, např. ve svorkovnicích, vývodových krabicích, nebo v zařízeních, pokud k tomu výrobce poskytl dostatečný prostor. V takovém případě musí být zařízení použito tam, kde jsou k dispozici upevněné spojovací prostředky (svorky), nebo jsou pro instalaci těchto spojovacích prostředků (svorek) provedena odpovídající opatření. Zakončení vodičů koncových obvodů musí být provedeno v krytech.
Spoje a připojovací místa kabelů a vodičů musí být odlehčeny od mechanického namáhání. Prostředky pro odlehčení namáhání musí být navrženy tak, aby zabránily jakémukoliv mechanickému poškození kabelu nebo vodičů.
Pokud je spojení provedeno v krytu, musí kryt zajišťovat odpovídající mechanickou ochranu a ochranu před předpokládanými vnějšími vlivy.

Spoje slaněných vodičů a vodičů složených z jemných a velmi jemných drátů

Aby se zabránilo oddělení nebo roztřepení jednotlivých drátků slaněných vodičů nebo vodičů složených z jemných a velmi jemných drátů, musí se použít vhodné připojovací svorky nebo konce vodičů musí být chráněny odpovídajícím způsobem.
Spájení celých konců slaněných vodičů nebo vodičů složených z jemných a velmi jemných drátů se dovoluje, jestliže jsou použity vhodné svorky.
Spájené (pocínované) konce vodičů složených z jemných a velmi jemných drátů nejsou povoleny pro připojení a připojovací místa, u nichž jsou během provozu pájené a nepájené části vodiče vystaveny vzájemnému pohybu.
Jádra opláštěných kabelů, z nichž byl odstraněn plášť, a kabelů bez pláště musí být u konců instalačních trubek, protahovacích nebo úložných elektroinstalačních kanálů zakryty.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.