Automatické přepínače sítí ATyS M pro aplikace od 40 do 160 A

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při výpadku elektrické sítě je v některých případech nutné zajistit náhradní zdroj napájení. Tímto zdrojem může být generátor nebo druhá síť. Důležitou částí správně fungujícího systému záložního napájení je záskokový automat, zajišťující automatické přepínání mezi hlavním a náhradním zdrojem.

Francouzská společnost SOCOMEC vyvinula automatický přepínač sítí ATyS M, který spolehlivě zajišťuje plně nebo částečně automatické přepínání dvou zdrojů tam, kde lze akceptovat krátký výpadek napájení.

Řešení automatického přepínání sítí nachází uplatnění v systémech napájení budov, datových center, nemocnicích, bankovnictví a dopravních stavbách (tunely, železnice, letiště), všude tam, kde je nutné zajistit stálé napájení. Automatické přepínače sítí řady ATyS TM, GM a PM jsou navrženy v jednoduchém a kompaktním řešení, splňující plně normu ČSN EN 60947-6-1. Velká výhoda kompaktního řešení přepínače je minimální riziko nesprávné montáže a zapojení. Jednoduchost řešení se projeví již v objednacím procesu, kde je zařízení vedeno pod jedním referenčním číslem.

automaticke prepinace atys 1
Přepínač sítí ATyS M se skládá ze dvou mechanicky vzájemně blokovaných odpínačů, které zajišťují rychlé a spolehlivé přepnutí. Tyto odpínače se vyznačují výbornými mechanickými vlastnostmi s velkým počtem přepínacích cyklů a vysokým spínacím výkonem. Automatické přepnutí zajišťuje záskokový automat, sledující a vyhodnocující napětí a kmitočet sítě. Vlastní přepínání odpínačů je prováděno pomocí elektromagnetického pohonu. U přepínače jsou vždy spolehlivě zajištěny tři stabilní polohy, které neovlivní ani poklesy napětí nebo vibrace. Aktuální poloha přepínače je vždy vidět nezávisle na napájení. V nouzové situaci je možné přepínač ovládat ručně pomocí páky, kdy odklopením krytu manuálního přepínače dochází k vypnutí automatického režimu. Přepnutí do manuálního režimu je využíváno také například při údržbě nebo opravách systému napájení. Přepínač je zkonstruován pro rychlé uchycení na DIN lištu nebo upevnění šrouby přímo na panel. Připojení přepínače je velmi jednoduché a intuitivní pomocí šroubových svorek. Přepínače ATyS M jsou napájeny přes přívodní svorky jednotlivých zdrojů napětím 230 V AC.
V nabídce jsou tři varianty automatických přepínačů, kde se jednotlivé typy liší podle použití a následného nastavení.
Základní typ ATyS TM (obr. 1) je určen pro přepínání sítí typu transformátor / transformátor v třífázových sítích. Tento přepínač byl navržen tak, aby poskytoval všechny důležité funkce potřebné v těchto aplikacích. Nabízí preferenci výběru zdroje (s nebo bez priority), sledování napětí a kmitočtu obou třífázových zdrojů. Nastavení času zpoždění přepnutí při výpadku a následně při obnovení sítě se provádí pomocí jednoho potenciometru.

automaticke prepinace atys 2
Druhým typem přepínače je ATyS GM (obr. 2) určený pro přepínání sítí typu transformátor / generátor. Tento přepínač se dodává ve verzi pro třífázové nebo jednofázové sítě. Poskytuje všechny funkce typické pro tyto aplikace, jako kontakt pro řízení generátoru, test při zátěži a monitorováním napětí a kmitočtu obou zdrojů. Nastavení ATyS GM se prování pomocí čtyř potenciometrů, kterými je možné určit hranici napětí a hysterezi hranice napětí, kdy má přepínač přepnout a dobu zpoždění přepnutí při výpadku a obnovení napájení.
Třetí typ ATyS PM (obr. 3) je plně programovatelný automatický přepínač třífázových sítí, s možností komunikace RS 485 MODBUS. Obsahuje všechny základní funkce předchozích typů, s možností přesných nastavení časových zpoždění, vstupních a výstupních relé, včetně sledování elektrických parametrů na displeji. Nastavení parametrů je možné provést pomocí tlačítek a displeje nebo prostřednictvím komunikace RS485 MODBUS na dálku. Pomocí této komunikace je také možné přepínač dálkově ovládat. Přepínač ATyS PM nabízí navíc funkci automatického přepnutí do polohy „0" v případě ztráty napájení obou zdrojů. Tato funkce zajišťuje ochranu zátěže v případě nestability zdroje při obnovení napájení.

automaticke prepinace atys 3
Případné technické dotazy pomohou vysvětlit pracovníci firmy GHV Trading, spol. s r.o., která zajišťuje distribuci a technickou podporu produktů firmy SOCOMEC.

GHV Trading, spol. s r.o.
Edisonova 3, Brno 612 00
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.ghvtrading.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.