Trendy a předpoklady v moderním designu UPS

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Určení vhodného zdroje nepřerušovaného napájení (Uninterruptible Power Supply, UPS) pro datové centrum nebo IT prostředí je vícerozměrným úkolem, který zahrnuje rozhodnutí o efektivitě, integraci do stávajících prostředí, dostupnosti, flexibilitě, kybernetické bezpečnosti a dalších oblastí.

Je to rozhodnutí, které musí být přijato na základě celkové strategie a modernizačních investic dané organizace.

Existuje několik zřejmých důvodů, které se týkají vhodnosti daného typu UPS - jednofázový nebo třífázový, v závislosti na tom, zda je UPS určen pro počítačové místnosti, datové rozváděče, malá nebo velká datová centra. Existují také úvahy týkající se dostupnosti, spolehlivosti, provedení, snadné integrace a environmentální stopy, ale to jsou jen ta minimální očekávání. UPS musí jít nad rámec těchto požadavků, aby poskytl inteligentnější správu napájení a obchodní hodnotu.
Požadavky na datová centra narůstají a ta musí odpovídat zvyšováním kapacity. Jasným trendem tedy není, aby organizace otevíraly více nových zařízení, ale aby reagovaly investicemi, které zajistí vyšší efektivitu stávající infrastruktury. Moderní infrastruktura je klíčem k provozování úspěšného a nákladově efektivního zařízení a toho je do značné míry dosaženo posunem směrem k virtualizovaným a energeticky účinnějším systémům.
Modernizace nahrazením starších zařízení, renovací zařízení, virtualizačních prostředí a automatizace všude, kde je to možné, usnadňuje konsolidaci a snižování provozních nákladů v oblasti nemovitostí, energie a pracovní síly. Není to jen o základních IT systémech, investování do infrastruktury podpůrných zařízení v oblasti napájení, chlazení a racků, důležitá je také, a to jak z důvodu virtualizace, tak z důvodu změny hustoty zařízení, energetická náročnost a vyšší požadavky na přizpůsobivost. Zastaralá technika a řízení infrastruktury datových center vedou nejen k nedostatečné energetické účinnosti nebo nedostatku výpočetní kapacity, vytvářejí také vyšší riziko selhání a výpadků související s elektrickou energií.

trendy ups 2018 1

Virtualizace je životně důležitá

Moderní virtualizované IT systémy umožňují organizacím „zahustit“ výpočetní výkon, úložné kapacity a další do mnohem menšího prostoru, zatímco architektury založené na cloudových technologiích zvyšují využití zdrojů. Investice potřebné k modernizaci jsou zpravidla bohatě navráceny efektivností, spolehlivostí a provozem moderního systému ve srovnání s náklady a omezeními staršího prostředí.
Při uvažování o správě napájení ve virtualizovaných prostředích je nejdůležitějším aspektem schopnost UPS integrovat se s existujícími virtualizačními platformami. Pokud tomu tak není, pak je UPS jen hloupá krabice s bateriemi.
Ve virtuálních prostředích běží více služeb na méně hardwaru, což umožňuje více se zaměřit na zajištění toho, aby hardware a služby, které jsou na něm provozovány, byly vždy k dispozici. VMware, Microsoft, Citrix a další dodavatelé virtualizačních serverů umožňují "živou migraci" - tedy přenášet virtuální počítače z jednoho hostitelského serveru na jiný pro účely vyvažování zátěže nebo v případě údržby nebo výpadků. Nicméně žádný z těchto systémů neobsahuje vestavěnou funkcionalitu pro reakci na výpadky napájení a navíc systémy ochrany napájení typicky používají vlastní samostatnou příkazovou konzolu a tím IT manažerům a profesionálům v datových centrech umožňují používat jen jeden nástroj pro virtualizaci a samostatný nástroj pro správu napájení, což snižuje jejich schopnost monitorovat infrastrukturu a může prodloužit dobu potřebnou k reakci na případné poruchy.
Naproti tomu Intelligent Power Manager společnosti Eaton se integruje s hlavními virtualizačními platformami a umožňuje IT manažerům a profesionálům v datových centrech zobrazit a spravovat celý svůj energetický systém z jejich stávajícího ovládacího panelu. Spouští také živou migraci a v případě prodlouženého výpadku napájení prakticky odstraní virtuální stroje a hostitele v klastru.
To je důležité, protože virtualizace serverů dělá ochranu dat během výpadků napájení výrazně složitější. Výzvou je, že když virtualizované datové centrum ztratí napájení, technici musí vypnout nejen jeho fyzické servery, ale i virtuální počítače běžící na těchto hostitelských serverech. Kromě toho musí v tomto procesu provádět řadu kroků v určitém pořadí, často tváří v tvář intenzivnímu časovému tlaku. Musí například vypnout virtuální počítače před fyzickými a klíčovými zařízeními - například řadiči domény a sdílenými úložišti - po serverech, které na nich závisí.

Efektivní konstrukce

Vedle rostoucích kapacitních potřeb jsou datová centra vedena také dvojím tlakem rostoucích nákladů na energii a zvyšováním povědomí o jejich dopadu na životní prostředí. Úlohou profesionálů v oblasti informačních technologií a datových center je snížit spotřebu energie bez ovlivnění spolehlivosti jejich serverů, zařízení pro ukládání dat nebo sítě.
Samozřejmě, UPS by měl být porovnáván touto hodnotou. To, co přináší do podnikání, je kontinuita provozu, odolnost a obnovení po havárii - hodnoty, které zajistí, že podnik bude moci i nadále fungovat i v případě prodloužených a neočekávaných výpadků. Přesto, když dostupnost, kterou UPS poskytuje, je daná - nebo přinejmenším by měla být - je často nízká účinnost a schopnost snížit celkové náklady na vlastnictví tím, co umožní rozlišovat mezi různými UPS.
Moderní UPS je navržen s ohledem na nízké celkové náklady na vlastnictví a je vybaven technologiemi, které zvyšují účinnost a snižují náklady na údržbu a servis. Je to víc než jen snížení nákladů na energii, poskytuje IT profesionálům nástroje pro maximalizaci doby chodu sítě, pružnost a prodloužení životnosti.
Společnost Eaton významně investovala do svých technologií, aby zajistila, že bude nabízet nejpokročilejší, nejspolehlivější a nejvyšší efektivitu v rámci celého portfolia UPS. Jednotky UPS společnosti Eaton mají jednu z nejvyšších hodnot účinnosti v tomto průmyslovém odvětví - až 99%. Kromě toho, hustota výkonu UPS se zlepšila o více než 50%, což znamená, že UPS mohou být umístěny na menší půdorysné ploše, čímž se snížily požadavky na prostor, zatímco tepelné ztráty generované UPS se snížily o 40% kvůli nižším ztrátám výkonu, což snižuje požadavky na chlazení.
Inherentní efektivity, které lze nalézt v moderním UPS, znamenají, že datová centra a infrastruktura se zlepšily, dosáhly úrovní efektivního využití výkonu (Power Usage Effectiveness - PUE), které se dají už jen těžko dále vylepšit. Ze stejných důvodů jsou UPS ekologické již na základě své konstrukce. Takže pozornost se nyní zaměřuje na to, jak lze efektivitu systému UPS změnit tak, aby se dosáhlo větší návratnosti investic a aby se ještě více snížily dopady datového centra na životní prostředí.
Obnovitelné zdroje energie mohou být nekonzistentní, ale moderní UPS může operátorům sítě pomoci překonat určitou volatilitu a zajistit, že datové centrum přispívá k využívání obnovitelné energie a je za to odměněno. Primárním příkladem je použití UPS jako rezervy pro udržení rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou sítě, kde datová centra okamžitě reagují na potřeby sítě pro udržení frekvence v povolených hranicích tak, aby pomohly provozovatelům sítí vyhnout se rozsáhlým výpadkům napájení. To znamená, že datová centra podporují síť ve využívání obnovitelných zdrojů energie a zároveň maximalizují své investice do UPS tak, že dostávají kompenzace buď za nečerpání energie, nebo za nabízení kapacity zpět do sítě.

trendy ups 2018 2

Závěr

Udržování kritických pracovních zařízení je hlavní prioritou datového centra během výpadků napájení, ale očekává se, že moderní UPS přinese mnohem vyšší výkon, funkčnost a poskytne vysokou dostupnost. Na základě své konstrukce je ekologický, snadno se integruje do všech fyzických prostředí, je odolný vůči změnám požadavků v budoucnosti a je optimalizovaný pro prodloužení životnosti. To je to, co dělá inteligentní systém správy napájení něčím jiným, než jen hloupou krabicí.
Ze všech trendů v napájení datových center, virtualizace a efektivita jsou nejdůležitější z hlediska zvyšování doby provozu a snižování celkových nákladů na vlastnictví. Společnosti by měly vidět pokročilé systémy řízení spotřeby jako základní součást všech dobře navržených virtualizačních prostředí a zároveň hledat funkce, které sníží náklady na životnost a umožní UPS poskytnout společnostem větší hodnotu.

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Tel.: +420 465 519 632
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.