Spolehlivé napájení udrží v chodu vaše výrobní procesy

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Základním úkolem napájecích zdrojů je udržovat stabilní napětí a proud. Postupující automatizace a digitalizace výroby klade na zdroje stále vyšší požadavky. Moderní napájecí zdroje tak musí zvládnout více než běžné napájení spotřebičů v rozvaděči a vypořádání se s náběhovým proudem nebo krátkodobým přetížením.

Rostoucí nároky na vlastnosti a funkce napájecí zdrojů přicházejí ze strany výrobních závodů zejména v automobilovém průmyslu. Jaké jsou jejich požadavky a jak je mohou vyřešit?

Rychlejší určení příčiny poruchy

Požadavek: Výrobní závod potřebuje rozdělit celkový výkon zdroje do jednotlivých okruhů, aby v případě poruchy minimalizoval případné škody a rychleji lokalizoval příčinu poruchy jednotlivých okruhů. Každý okruh mustí mít kontrolku přetížení a zkratu s možností restovat poruchu přímo na zdroji nebo z operátorského panelu, případně možnost propojení zdroje přes Profinet s PLC a HMI nebo prostřednictvím protokolu OPC UA.
Řešení: Nový zdroj Sitop PSU8600 společnosti Siemens umožňuje rozdělení celkového výkonu do jednotlivých kanálů pro připojení například okruhu PLC a I/Os nebo IPC/HMI nebo senzoriky atd. Každý okruh je vybaven kontrolkou a resetovacím tlačítkem v jednom. Kontrolka signalizuje přetížení oranžovým světlem a zkrat červeným světlem. Navíc je každý okruh vybaven potenciometrem pro nastavení napětí a proudu. Zdroj je vybaven Profinet rozhraním a je integrován do jednotného prostředí TIA Portal. Díky tomu lze provádět diagnostiku přímo na PLC. Komunikační rozhraní Profinet/OPC UA pak umožňuje přenos dat do nadřazených systému a do cloudu.

Sitop PSU8600 1

Snadné rozšíření

Požadavek: Výrobní závod potřebuje mít možnost rozšířit zdroje o další výkon v případě, že dojde k rozšíření technologie třeba o další čidla, bez nutnosti přidávat další napájecí zdroj, což je mnohdy velmi komplikované.
Řešení: Modulární systém nového zdroje Sitop PSU8600 umožňuje velice snadno rozšíření základního modulu o rozšiřující modul – přídavný zdroj stejného vzhledu lze snadno připojit rychloupínacím systémem v horní části modulu a navýšit základní výkon zdroje až o 160 A.

Minimalizace prostojů

Požadavek: Důležité technologie vyžadují zařízení, které ochrání výrobní závod před krátkodobými výpadky elektrické energie (náběhy výroby, šumy v síti atd.). Krátkodobé výpadky a poklesy elektrické energie v rámci milisekund jsou běžným jevem chování energetické sítě a lokálních trafostanic, které při náběhu větších technologii způsobuji krátkodobé poklesy – výpadky, což negativně ovlivňuje chod výroby.
Řešení: Napájecí zdroj Sitop PSU8600 lze rozšířit nejenom o modul s další kapacitou, ale také o vyrovnávací modul, tzv. buffer modul, který zvládne pokrýt krátkodobé poklesy/výpadky elektrické sítě až do 1 sekundy. Pro delší výpadky lze použít záložní zdroj UPS.

Sitop PSU8600 2

Měření elektrické energie

Požadavek: V případech, kdy výroba běží na maximum nebo na záložní zdroj je potřeba vypínat méně potřebné kanály. Výrobní závod navíc potřebuje měřit spotřebu energie přímo na napájecím zdroji.
Řešení: Sitop PSU8600 je inteligentní napájecí systém vybavený jak vypínacím signálem každého kanálu, tak pulzním signálem spotřeby elektrické energie. Dokáže zaznamenat a zpracovat údaje o výkonu všech připojených zařízení.

Více informací naleznete na siemens.com/sitop-psu8600

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2019 CL

ElektroPrůmysl.cz, červen 2019

Číslo je zaměřené na identifikační systémy a průmyslové značení, trafostanice a transformátory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.