Elektrocentrály Cat od společnosti Phoenix-Zeppelin

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Když se vysloví jméno firmy Caterpillar, většina (mužů) si představí velká rýpadla, dozery, nakladače, dampry a další velké stavení stroje. Vidíme je na našich stavbách již od roku 1969 od chvíle, kdy se začala stavět naše první dálnice D1. Už tehdejší vláda si uvědomila, že bez těchto strojů se dálnice prostě postavit nedá.

Dnes je výhradním zástupcem stavebních strojů a motorů Cat na českém a slovenském trhu firma Phoenix-Zeppelin, spol. s r.o.
Caterpillar, to ale nejsou jen stavební stroje. Caterpillar je také největším světovým výrobcem spalovacích motorů. A je nasnadě, že spalovací motor, používaný ve velkých stavebních strojích, najde jistě své uplatnění i jinde – všude tam, kde je vyžadována vysoká provozní spolehlivost a trvalý výkon. Pro motory Cat najdeme uplatnění i v lokomotivách, vrtných soupravách a dalších průmyslových zařízeních, a také v elektrocentrálách.

cat 1
Elektrocentrály s motory Cat si zachovávají všechny vlastnosti, typické pro tuto značku: robustnost, schopnost pracovat dlouhou dobu s nejvyšším výkonem, životnost, provozní spolehlivost – o vše v relaci s emisemi pod hranicí stávajících předpisů a s nízkou spotřebou paliva i oleje.
Vynikající vlastnosti elektrocentrál Cat byly i impulsem k jejich použití v energocentrech NZ2®, což jsou bezbateriová energocentra pro nejnáročnější aplikace a provozní podmínky.
Termín „elektrocentrála" lépe vystihuje charakter stroje, než obvykle používaný „dieselgenerátor". Je to proto, že palivem elektrocentrály nemusí být vždy motorová nafta. Zejména v oblasti teplárenství a kombinované výroby elektrické a tepelné energie se používají výhradně elektrocentrály s plynovými motory, schopnými spalovat jek zemní plyn, tak jeho biologické napodobeniny. Stejně tak můžeme v poslední době sledovat zvýšený zájem o elektrocentrály, spalující rostlinný olej, olej vzniklý rozkladem PET lahví či pneumatik a další nestandardní paliva. Použití těchto paliv je ale nutné konzultovat s dodavatelem elektrocentrály.
Nejrozšířenější jsou elektrocentrály v záložních zdrojích elektrické energie, a zde se používají výhradně vznětové motory, spalující motorovou naftu. Společnost Phoenix-Zeppelin za 22 let své existence dodala více než 3000 nouzových zdrojů. Dnes Phoenix-Zeppelin dodává elektrocentrály pro nouzové zdroje v několika výrobkových řadách:

  • Elektrocentrály Olympian o výkonu 13,5 - 550 kVA
  • Elektrocentrály Caterpillar o výkonu 400 - 4000 kVA
  • Pomaluběžné elektrocentrály Caterpillar řady CM o výkonu 4000 - 15000 kVA

cat 2

Všechny tyto výkonové řady procházejí postupnou a trvalou inovací. V posledních letech se inovace u řady Olympian soustředila především na snižování spotřeby paliva a použití nových materiálů. U řady Cat je to pak především nová řada motorů C-serie, kde se díky speciální technologii spalování podařilo snížit spotřebu za současného snížení emisí.
Elektrocentrály Cat jsou vždy poháněny čtyřdobým, vodou chlazeným spalovacím motorem. Výrobce je dodává jako kompakt dvou strojů (motor + generátor), spojených pevnou spojkou. Vinutí generátoru je vakuově impregnované v izolační třídě H. Generátor má vlastní buzení s tzv. nesenými diodami, takže nepoužívá kroužky a kartáče (nejčastější zdroj poruch u elektrických strojů). Ve výbavě je standardně chladič a ovládací panel. U nižších výkonů je součástí kompaktu palivová nádrž, obvykle s objemem paliva na 8 hodin provozu při jmenovitém výkonu.
Další příslušenství, jako je tlumič výfuku, výfukové potrubí, vzduchotechnika, rozšířený palivový systém, automatika startu a další elektrická výzbroj, jakož i kapotáž pro nestandardní provozní podmínky, je předmětem dodávky Phoenix-Zeppelin, na základě konkrétních podmínek instalace.
V souvislosti s modernizací českého teplárenství jsou stále vyšší požadavky na distribuované zdroje elektřiny a tepla – kogenerační jednotky. Zde se používají zážehové motory, spalující především zemní plyn. Tyto stroje dodává Phoenix-Zeppelin pod obchodním označením BOOMEL®.

  • Generátory BOOMEL®NATGAS o výkonu 400 - 4300 kW, spalující zemní plyn
  • Generátory BOOMEL®LOWGAS o výkonu 400 - 3770 kW, spalující bioplyn

cat 3

V obou těchto výrobkových řadách jsou k dispozici motory z výrobních závodů Caterpillar v USA, anebo plynové motory řady CG, vyráběné v závodě Cat v německém Mannheimu. Tento bývalý závod MWM byl do společnosti Caterpillar začleněn v roce 2011.
Jak již bylo řečeno, výhradním distributorem elektrocentrál Cat je v České republice a na Slovensku Phoenix-Zeppelin. Je to situace v České republice ojedinělá. U všech ostatních značek si český zákazník může vybrat z několika distributorů. Dokonce si může vybrat různý typ motoru a generátoru a pak rozhodnout, kdo bude držet záruku na funkčnost celého soustrojí. U Cat to tak není. Elektrocentrála je zkompletována již ve výrobním závodě Caterpillar výhradně z produktů vlastních výrobních linek nebo certifikovaných subdodavatelů. Zákazník má potom jediného partnera při projektování, dodávce, montáži i údržbě elektrocentrály.

cat logo

Phoenix-Zeppelin, spol. s r.o.
Energetické systémy
Lipová 72
251 70 Modletice

Tel.: +420 266 015 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.p-z.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.