Systém na ochranu a měření na bázi kamer sleduje procesy ohraňování

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ohýbací a ohraňovací lisy dnes nemusejí pracovat pouze produktivně,první prioritu má i ochrana obsluhy, ať již se jedná o novo ukonstrukci nebo o modernizaci starších strojů. Ochranné a měřicí systémy na bázi kamer zde poskytují účinnou ochranu obsluhy a navíc zaručují nejvyšší produktivitu.

A tedy vnější rušení jako např. vibrace nebo částice nečistot nemohou proces ohýbání nebo ohraňování ovlivnit. Cizí tělesa – jako třeba prsty – jsou v chráněném poli mezi vysílací a přijímací jednotkou bezpečně rozpoznány.

obr1_EHP_Pilz_web

Firma EHP Blechbearbeitungsmaschinen GmbH z durynského Leintalu, založená v roce 1993, se mimo jiné specializuje na modernizaci strojů na zpracování plechu pomocí spřažených bezpečnostních systémů.

V centru zájmu je přitom funkční a provozní bezpečnost modernizovaných strojů. „Naší snahou je dosažení vysoké životnosti a disponibility použitých strojů a k tomu nabízíme našim zákazníkům paket, chráněný jako značka EHP-„Safeman“ pro komplexní nebo postupnou modernizaci ohraňovacích lisů“, objasňuje jednatel Peter Echtermeyer filozofii svého podniku.

Firma EHP u bezpečnostní sady Safeman používá komponenty a výrobky experta na automatizaci, firmy Pilz z Ostfildernu. „K paketu patří bezpečný programovací řídicí systém PSS 3000 a ochranný systém PSENvip a v případě potřeby volič provozních režimů PITmode firmy Pilz“, vysvětluje Echtermeyer.

Aby bylo možno přizpůsobit modernizaci individuálně danému stroji a jeho stávajícímu stavu bezpečnosti, nabízí firma EHS celkem čtyři bezpečnostní sady. Základem každé z nich je pojíždějící ochranný a měřicí systém na bázi kamery PSENvip (obr. 1, 2). „Tím je možné zrychlené snímání chráněného pole, takže se dosáhne kratších reakčních časů a vyšší produktivita modernizovaného stroje“, vysvětluje Echtermeyer.

Použití systému PSENvip v sadě Safeman přináší rozhodující výhody: dodatečná délka ohýbání je variabilní a obsluha i nastavení při výměně nástroje se dá provést jednoduše a rychle. Díky robustnímu provedení, které je necitlivé vůči vnějším vlivům, jako jsou kolísání teploty, vibrace nebo prach, je dána také vyšší funkční bezpečnost. 

Ochranný a měřicí systém na bázi kamery optimalizuje proces

Systém PSENvip je instalován na horním vedení – beranu – ohraňovacího lisu a rozpoznává i nejmenší cizí tělíska v chráněném poli mezi vysílací a přijímací jednotkou a umožňuje produktivní práci při plné bezpečnosti.

obr2_PSENvip-EHP_Pilz_web

Díky inovativní optice systém sleduje celý proces ohraňování. Místo laserového světelného zdroje se u ochranného a měřicího systému, podle německého experta na automatizaci, používá řešení pomocí LED, u kterého postačí jednoduché zaměření na přijímač podél horního nástroje.

Sbírají se všechna relevantní řídící data z operace ohraňování: nerozpoznává se jen plech, pokud je to požadováno a potřebné, může se automaticky určovat a přes integrovaný displej vizualizovat i úhel ohybu. Pak není potřebný separátní úhloměr, což zjednodušuje manipulaci a snižuje náklady.

Ochranný a měřicí systém PSENvip je díky své inovativní optice „vision paralel“ absolutně necitlivý vůči optickým vlivům, zrcadlení nebo cizímu a rozptýlenému světlu. Na základě vysokého rozlišení, které bezpečně rozpozná i nejmenší objekty do dvou milimetrů, je také stoprocentně zaručena bezpečnost obsluhy. Doba reakce tří milisekund kromě toho zajišťuje co nejrychlejší vypnutí v případě nebezpečí. Chráněné oblasti, nutné pro dané použití, je možno pružně přizpůsobovat podle provozních režimů „ohýbání krabic“ nebo „režim dorazu“.

Ochranný systém pro rychlejší seřizování a pružnou práci

Optické vlastnosti systému PSENvip přesvědčují: Pojíždějící ochranná zařízení jsou obvykle založena na laserovém zdroji světla, který vysílá svazek paprsků – koherentní světlo. U zařízení na bázi laseru musí být při prvním uvádění do provozu zaměřen přibližně paralelní laserový paprsek. U systému PSENvil naproti tomu postačí jednoduché „ozáření“ přijímače podél horního nástroje. „Podstatně jsme tím zkrátili čas prvního a dalšího nastavení systému, což přináší podstatné výhody při výměně nástroje“, vysvětluje Echtermeyer. Použití vysílače na bázi LED přináší další výhody. Nehledě na jednoduché směrování na přijímač podél horního nástroje nepředstavuje LED světlo vysílače na rozdíl od systémů na bázi laseru žádné ohrožení pro obsluhu. LED se kromě toho vyznačují podstatně delší životností. Integrovaný kamerový čip obsahuje speciální bezpečnostní mechanismy a s rychlostí 1000 snímků/sekundu poskytuje možnost velkoplošného a rychlého sledování bezpečnostně relevantní oblasti pod horním nástrojem.

Díky vysílači na bázi LED a toleranci softwaru v přijímači je ochranný a měřicí systém absolutně necitlivý vůči vibracím a pracuje spolehlivě až do vzdálenosti deset metrů mezi vysílačem a přijímačem. Fóliová klávesnice, umístěná na přijímači, a displej LCD umožňují komfortní obsluhu a diagnostiku systému – obsluha dostává informace o chráněném poli a systémová hlášení a má v zorném poli celý obraz nastavení. Jednoduché hledání a tolerance systému v případě poruchy umožňují snadnou manipulaci a zaručují vysokou disponibilitu pojíždějícího ochranného zařízení.

Systém PSENvip je možno používat ve spojení s programovacími řídicími systémy PSS nebo s multifunkčním bezpečnostním

Kompletní řešení bezpečnosti je také ekonomické

Podle sady Safeman, případně požadavků, se používají různé další produkty a komponenty: Ochranný a měřicí systém PSENvip v paketu I je určen pro technickou bezpečnost při práci s ručním vkládáním. Při komplexních úlohách se využije paket II, který navíc obsahuje modulární programovatelný řídicí systém PSS 3000. Paket III má oproti paketu II ještě volič provozních režimů PITmode. Systém PSS 3000 i volič PITmode vyrábí firma Pilz.

Řídicí systém v sadě Safeman umožňuje snížení dráhy dojezdu beranu a tím se dosahuje vyšší produktivita listu.

Volič provozních režimů (obr. 3, vpravo) zajišťuje přepínání na bezpečnější nožní provoz při rychlém chodu a při pracovní rychlosti pro vysoký komfort obsluhy. Systém PITmode umožňuje přepínání mezi definovanými provozními režimy. Volba provozního režimu se provádí zasunutím transponderového klíčku a stisknutím klávesy, definované pro daný provozní režim. Každý klíček je individuálně kódován, což zabraňuje neoprávněnému zacházení. Vzhledem k tomu, že funkce několika mechanických klíčků mohou být sdruženy v jediném transponderovém klíčku, snižují se administrativní i technické nároky na instalaci.

obr3_ApplikationEHP_Pilz

S kombinací voliče provozních režimů PITmode a řídících řešení firmy Pilz, jako např. modulárního programovatelného řídicího systému PSS 3000 je k dispozici ekonomické řešení pro volbu provozního režimu.

Kompletní řešení pro modernizaci použitých strojů jako je ochranný systém a bezpečné řízení zajišťují produktivnější a tím efektivnější výrobní postupy při ohraňování.

Pomocí nich je možno – jako u kompletního paketu EHP-Safeman – s ohledem na vždy aktuální standard bezpečnosti modernizovaných strojů provést retrofit ohraňovacích lisů efektivně a v orientaci na zákazníka.

Literatura: Tobias Leska, PILZ Dresden, Konstruktion 6 -2011

Firmu PILZ GmbH pro ČR a SR zastupuje:

Systemotronic, s.r.o.
Hybešova 38
602 00 Brno

Tel: +420 538 707 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.systemotronic.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.