Snímače

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Snímač je funkční prvek tvořící vstupní blok měřícího řetězce. Je v přímém styku s měřeným prostředím a snímá fyzikální, chemickou nebo biologickou veličinu, kterou dle určitého typu, transformuje na veličinu elektrickou.

Snímače jsou nedílnou součástí automatizace každého pracoviště. Slouží nejen jako komponenty bezpečnostních zařízení, ale také ulehčují a urychlují výrobu pomocí samotné detekce stavů jednotlivých procesů pomocí signálů získaných z jednotlivých typů senzorů.

Inteligentní snímače

Díky rozvoji elektroniky a elektronických obvodů pro zpracování signálů došlo k vývoji inteligentních senzorů. Vycházejí z technologie spojení snímačů s navazujícími integrovanými analogovými obvody na křemíkovém čipu. Zpravidla v sobě zahrnují snímač měřené veličiny, obvody pro úpravu signálu, A/D převodník, mikroprocesor, obvody pro obousměrnou komunikaci atd.

Nejčastěji používané snímače

Jsou snímače polohy. Celá řada automatizovaných systémů závisí na přesném určení polohy při rotačním nebo posuvném pohybu. Typ senzoru volíme podle druhu materiálu sledovaného objektu, podle podmínek prostředí a způsobu detekce (dotykové nebo bezdotykové).

oem cnimace

Funkční princip a základní typy bezdotykových snímačů polohy

Nejdůležitějším krokem při výběru snímače zůstává volba správného funkčního principu, u něhož jsou kritickými faktory:

 • materiál snímaného předmětu
 • spínací vzdálenost
 • elektrické připojení
 • cena

U bezdotykových snímačů je důležitým parametrem spínací vzdálenost.
Spínací vzdálenost udává, při jaké vzdálenosti snímaného předmětu od aktivní plochy snímač změní svůj klidový stav.
Základní typy bezdotykových snímačů polohy:

 • indukční
 • ultrazvukové
 • magnetické
 • odporové
 • kapacitní
 • optické

Indukční snímače
Indukční snímač obecně slouží pro vyhodnocování přítomnosti kovového materiálu. Snímač lze použít jako bezdotykový koncový spínač na strojích, automatických linkách apod. Je možné ho použít v prostředí prašném i venkovním.

Ultrazvukové snímače
Pracují na principu vyhodnocení doby návratu ultrazvukového paprsku. Ultrazvukové vlny se v reálném prostředí odrážejí od předmětů a tato skutečnost je využita k detekci předmětu nebo vzdálenosti předmětu umístěného v ultrazvukovém poli.

Magnetické snímače
Reagují na vnější magnetické pole, ke své činnosti využívají magnetodiodu, magnetotranzistor, magnetorezistor.

Odporové snímače
Teplotní změna odporu představuje fyzikální princip odporových snímačů teploty. Používají se i kovy a polovodiče. Hovoříme tak o kovových odporových snímačích teplot resp. o polovodičových odporových snímačů teploty - termistorů.

Kapacitní snímače
Detekuje přítomnost (výšku materiálu v nádrži) v nekovových nádobách na základě změny kapacity materiálu. Při přiblížení předmětu k aktivní části snímače, dojde ke změně kapacity kondenzátoru a tím i ke změně kmitočtu oscilátoru.

Optické snímače
Pro zachycení objektu v akční zóně používají světelný paprsek a detekují všechny předměty z libovolného materiálu (v určité vzdálenosti). Reagují, jestliže dojde k přerušení paprsku, popř. k odražení generovaného paprsku.

Pro dotazy týkající se prodeje nebo otázky k produktům nás kontaktujte.

OEM Automatic, spol. s r.o.
Pražská 239, 250 66 Zdiby
Tel.: +420 241 484 944
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.oem-automatic.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.