S chytrými mobilními I/O moduly Moxa jsou průmyslové IoT systémy chytřejší než dřív

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Výchozí Helvetica Segoe Georgia Times

Při požadavcích na připojení stále většího počtu zařízení k Internetu se stává mobilní komunikace neocenitelným řešením jak tyto zařízení s cloudem spojit.

Mezi vlastnosti datového připojení přes mobilní telefonní sítě patří nestabilní spojení, vysoké náklady na přenos dat a omezené možnosti kontroly spojení. Pro omezení těchto nedostatků jsou moduly ioLogik 2500 vybaveny funkcemi pro přechod na komunikaci přes jiného operátora (druhá SIM karta) v případě ztráty spojení, trojúrovňovým ověřováním a automatickým obnovováním datového spojení, lokálním úložištěm dat a vlastní Click&Go Plus logikou. Díky výhodám inteligentního mobilního připojení, pokročilým metodám sběru dat a lokálnímu řízení mohou být vaše IoT aplikace chytřejší než dřív.

I O moduly Moxa 1

Inteligentní mobilní připojení

Přestože je mobilní připojení po většinu času stabilní, může být z různých důvodů nečekaně přerušeno. Příčinou mohou být povětrnostní vlivy nebo údržba základnové stanice.

Dual SIM mobilní připojení

Moduly ioLogik 2500 mají dva sloty pro SIM kartu. Modul se tak může automaticky přepojit na datovou službu jiného operátora v případě, že dojde k nedostupnosti mobilní sítě. Díky tomu bude vaše aplikace stále online.

I O moduly Moxa 2

Trojúrovňové ověřování a obnovování spojení

Pokud je mobilní spojení nadále nefunkční i po pokusu o přechod na službu jiného operátora, pokusí se modul ioLogik 2500 nejdříve resetovat integrovaný mobilní modem. Pokud se tím problém nevyřeší, provede restart firmwaru. Jestli se přesto nepodaří po uživatelem definovaný čas datové spojení navázat, modul provede kompletní restart. Podle zkušeností Moxy se 90% problémů vyřeší pouhým restartem integrovaného modemu. Trojúrovňové ověřování a obnovování spojení je nejen prevencí ztráty dat a možnosti řízení, ale taky omezuje náklady potřebné na vzdálený nebo místní servisní zásah technika.

I O moduly Moxa 3

Dynamicky přidělované IP adresy

Většina mobilních operátorů poskytuje k datovým službám pouze dynamické privátní IP adresy. Toto řešení je sice levnější, ale neumožňuje přímý přístup ke cloudu. Moxa software Cellular Data Access umožňuje tento typ připojení vytvořením speciální datové cesty mezi modulem ioLogik 2500 a cloudem. Veřejná IP adresa je potřebná pouze pro server, na kterém je nainstalovaný software Moxa Cellular Data Access, ve kterém vzdálené moduly ioLogik 2500 aktualizují stavy proměnných a získávají data pro nastavení výstupů. Tento softwae umožňuje rovněž konfiguraci zařízení přes centrální cloud.

Pokročilé metody sběru dat

Cena přenosu dat odrazuje mnoho zákazníků od využití mobilních telefonních sítí v průmyslových IoT aplikacích. Tento důvod je kritický zejména v aplikacích, kde se používají senzory používající dotazovací protokoly, jako jsou například ModbusTCP nebo ModbusRTU. Moduly řady ioLogik 2500 získávají data ze senzorů ve vzdálených lokalitách a pak je aktivně předávají na MX-AOPC UA server umístěný v cloudu. Protože se data přenášejí jen pokud je to potřeba, dosahuje se výrazné úspory nákladů na poplatcích za datové služby.

I O moduly Moxa 4

Modbus brána

ioLogik 2500 je vybaven jedním sériovým portem se softwarově konfigurovatelným rozhraním RS-232/422/485. Pomocí softwaru IOxpress pro moduly ioLogik 2500 si můžete vytvořit vlastní sériové tagy pro proměnné, které protokolem ModbusRTU vyčítá ze zařízení připojených přes sériový port. ioLogik 2500 pak generuje tagy na MX-AOPC UA serveru v cloudu a automaticky aktualizuje jejich stavy.

I O moduly Moxa 5

Aktivní tagy

Moduly ioLogik 2500 mohou automaticky aktualizovat hodnoty tagů na OPC serveru Moxa MX-AOPC UA umístěném v cloudu na základě změny jejich stavu, poměrové změny stavu nebo v časových intervalech. Uživatel může definovat podmínky aktualizace individuálně pro každý tag pomocí softwaru IOxpress. Tím se redukuje množství dat, které je potřeba přenášet mezi modulem a cloudem přes mobilnítelefonní síť.

I O moduly Moxa 6

Logování dat

Pomocí integrované funkce pro logování dat mohou moduly ioLogik 2500 ukládat data do svého vlastního úložiště. Soubory s daty je pak možné z modulu stáhnout přes integrovaný FTP server až se datové připojení obnoví. 

Vlastní řídicí logika

Přenesení řídicích schopností z cloudu na koncové zařízení je jedním z nejžhavějších témat v diskusích týkajících se průmyslového IoT. Ještě důležitější je toto téma v aplikacích, kde se používá připojení přes mobilní telefonní sítě, u kterých se musí počítat se zpožděními nebo dokonce se ztrátou spojení. Například je potřeba získat okamžitou informaci o kritické události ve vzdálené lokalitě. Pro tyto případy lze využít integrovanou patentovanou řídicí logiku Click&Go Plus založenou na IF-THEN-ELSE podmínkách. Při splnění vstupních podmínek může modul například odeslat SMS zprávu, email nebo SNMP trap.

I O moduly Moxa 7
 
Dodavatelem chytrých I/O modulů s připojením přes mobilní telefonní sítě nebo přes drátový a bezdrátový Ethernet, komunikačních prvků pro ethernetovou a sériovou komunikaci, převodníků a vestavných počítačů Moxa a dalších zařízení pro průmyslovou komunikaci je společnost ELVAC a.s. Podrobnější informace můžete najít na internetových stránkách www.moxa.cz.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz duben 2018 m

ElektroPrůmysl.cz, duben 2018

Dubnové číslo časopisu se zaměřuje na kvalitu elektrické energie, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Zajímavé odkazy

REVIZNIPRISTROJE.cz - To nejlepší pro Vaše měření Provádíte revize elektrických instalací a elektrických spotřebičů? Nebo jste kvalifikovaný elektrikář? Potřebujete ke své práci revizní nebo měřící přístroj? U nás zakoupíte ten nejlepší a nejlevnější přístroj ke své práci a pro svá přesná měření!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Novinka - ALMEMO 710! Univerzální přístroj pro měření všech fyzikálních, chemických a elektrických veličin. Možnost i vícekanálového měření se záznamem hodnot včetně zpracování dat v PC. Jednoduchá obsluha a automatické nastavení.
Nová norma pro požární klasifikaci kabelů Jste připraveni na nový standard? Nová norma EN 50575 se vztahuje na silové, telekomunikační a sdělovací kabely pro trvalé instalace v budovách.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
Časopis vychází 1x měsíčně.