Řídicí relé EASY – chytré řízení nejen pro průmyslové využití

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Řídicí relé řady easy od firmy Eaton jsou menší programovatelné automaty schopné řešit kombinační a sekvenční úlohy v různých typech aplikací. Hlavní výhodou těchto přístrojů je snadné a intuitivní nastavení (programování) pomocí liniových schémat.

Společnost Eaton nabízí v dnešní době několik řad programovatelných relé lišících se jednak hardwarovými vlastnostmi ale i funkčními možnostmi. Kompletní produktová rodina řídicích relé easy začíná nejjednoduššími variantami easy500 a easy700, následuje výkonnější řada easy800, jenž je nově doplněna dvěma typy umožňujícími přímou komunikaci v systému SmartWire-DT. Díky této možnosti je usnadněna realizace zapojení řídicího relé na maximální úroveň. Nyní již není nutné zdlouhavě zapojovat fyzické vstupy a výstupy použitého řídicího relé se spínacími prvky. Vše je jednoduše řešeno přes osmižilový komunikační kabel SmartWire-DT, který zprostředkovává veškeré informace potřebné pro funkčnost aplikace. Součástí vedení je též napájecí napětí pro ovládání cívek stykačů a napájení signalizačních LED prvků. Dalším modulem, který funkčně odpovídá již zmiňovanému easy800, je tzv. MFD-Titan. Toto provedení disponuje především větší zobrazovací plochou s možností základní vizualizace pro přehlednější parametrizaci a obsluhu.

ridici rele 1

easy500

Řídicí relé easy500 je určeno pro jednoduché úlohy s nejvýše osmi vstupy (z toho dva mohou být analogové 0 až 10 V s rozlišením 10 bitů) a čtyřmi výstupy. Program v jazyce LD může obsahovat 128 řádků s maximálně třemi kontakty a jednou cívkou v sériovém zapojení. Využít lze bloky časového relé, impulzního relé, čítače, analogového komparátoru, týdenních a ročních spínacích hodin atd. Relé je možné připojit pomocí komunikačního modulu do sítě Ethernet pro funkci OPC klientu a pro vzdálené programování.

easy700

Řídicí relé easy700 je určeno pro středně náročné úlohy. Má stejné funkční možnosti jako relé easy500, ale využít lze 24 vstupů (čtyři mohou být analogové 0 až 10 V, 10 bitů) a šestnáct výstupů s možností lokálního i vzdáleného rozšíření. K dispozici jsou navíc připojení na Profibus-DP, CANopen, DeviceNet a AS-Interface.

ridici rele 2

easy800

Easy 800 je ideální varianta pro velké úlohy s řízením v otevřených i uzavřených regulačních smyčkách s až 328 I/O. Ve standardní verzi má relé čtyři analogové vstupy a jeden analogový výstup 0 až 10 V (rozlišení 10 bitů). Počet analogových i digitálních I/O lze zvýšit rozšiřujícími moduly. Kromě základních funkcí obsahuje také PID regulátor, matematické funkce, pulzně šířkovou modulaci (PWM), funkce pro přepočet hodnot nebo vysokorychlostní čítače (5 kHz). Programuje se opět v jazyce kontaktních schémat a výsledný program může mít až 256 řádků s max. čtyřmi kontakty a jednou cívkou zapojenou v sérii. Relé lze prostřednictvím sběrnice easyNet zapojit do sítě a tím přenášet potřebné informace z jednoho přístroje do druhého. Takto je možné zapojit až osm stanic na vzdálenost až 1 000 m. K dispozici jsou komunikační moduly pro sběrnice Profibus-DP, CANopen, DeviceNet, As-Interface a Ethernet (pro funkci OPC klientu a vzdálené programování).

ridici rele 3

Programovací software EASY-SOFT

Všechny přístroje řady easy, které disponují integrovaným displejem je možné parametrizovat přímo na přístroji. Pro pohodlnější a rychlejší zprovoznění slouží program easySoft. Tento software umožnuje rychle a jednoduše naprogramovat a parametrizovat řídicí relé easy a MFD-Titan. Pomocí intuitivního liniového schéma lze snadno vytvořit závislosti potřebné pro běh programu. Software dále umožňuje tvorbu vizualizačních funkcí, které jsou dostupné pro přístroje MFD-Titan. V obsaženém módu simulace je možné program odladit ještě před nahráním a uložením do přístroje.

Eaton Elektrotechnika s.r.o.
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.