Propojení, nastavení parametrů nebo programování?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Co se dá dělat, když se použití stávajících bezpečnostních modulů nevyplatí? Na tuto otázku často následuje bezradnost. Možným řešením jsou malé bezpečnostní řídicí jednotky, které se svým použitím velmi podobají běžným přístrojům, na rozdíl od nich však mají mnohem lepší funkčnost.

Bezpečnostní řídicí jednotka umožňuje k 16 standardním konfiguracím nahrát pomocí SIM karty ještě další bezpečnostní zapojení definované výrobcem stroje.

Snadná konfigurace ve spojení s intuitivním ovládáním a diagnostikou místo programování – v tom firma ZANDER AACHEN vidí řešení, jak podporovat uživatele při přechodu na inteligentní bezpečnostní technologii. Realizaci provedla firma ZANDER AACHEN v podobě bezpečnostní řídicí jednotky TALOS® TB-I1403. Pro zavádění na trh je k dispozici 16 hotových standardních konfigurací, které lze individuálně zvolit a které pokrývají nejběžnější aplikace. Díky tomu u zákazníka odpadá složitý vývoj softwaru. Pokud žádná ze standardních konfigurací nesplňuje očekávání, může být řídicí jednotka rozšířena pomocí SIM karty až o 10 individuálně přizpůsobených speciálních aplikací a funkcí.

talos web 1

Výrobce vytvoří bezpečnostní program ve svém závodě, výrobce stroje provede lokální nastavení parametrů.

V takovém případě firma ZANDER AACHEN společně s uživatelem definuje požadavky bezpečnostních funkcí. Ty představují základ pro logický manuál, na jehož základě je 14 bezpečnostních vstupů variabilně logicky propojeno se třemi bezpečnostními výstupy bezpečnostní řídicí jednotky, ať už s časovými funkcemi, nebo bez nich. Tuto individuální bezpečnostní konfiguraci specifickou pro daný stroj lze pomocí SIM karty následně snadno a rychle nahrát do libovolného počtu řídicích jednotek. U přístrojů řady TALOS® není zapotřebí ani složitého programování, ani externích pomůcek.
Pro uživatele to znamená komfortní a bezchybnou konfiguraci při dodržení nejvyšších normativních bezpečnostních požadavků: Malá řídicí jednotka včetně Vaší individuálně vytvořené konfigurace splňuje kategorii 4/PLe podle normy ČSN EN ISO 13849-1, SIL(CL) 3 podle ČSN EN 62061, ČSN EN 61508 a díky tomu je vhodná pro zabezpečení obráběcích strojů a zařízení. Řídicí jednotka má také certifikaci podle normy ČSN EN 50156-1 a díky tomu je vhodná pro použití ve spalovacích zařízeních v nepřetržitém provozu.
Konfigurace místo programování: Bezpečnostní řídicí jednotka se přizpůsobí aplikaci bez programování. Zde je uloženo 16 standardních konfigurací, které lze zvolit pomocí menu a otočného tlačítka. Přiřazením parametrů, například časového zpoždění, lze jednotlivé výstupy přizpůsobit aplikaci. Pokud žádná z těchto standardních konfigurací nesplňuje požadavky aplikace, lze pomocí paměťové karty doplnit další speciální konfigurace zpracované firmou ZANDER AACHEN.
SIM karta navíc skýtá další výhody při sériové výrobě: Do přístroje lze pohodlně nahrát individuální konfiguraci. Také údržba a uvedení do provozu jsou usnadněny díky intuitivnímu a rychlému rozšíření funkcí. Protože řídicí jednotka nahrazuje velký počet tradičních bezpečnostních relé, snižuje se potřeba prostoru a propojení v rozváděči. Navíc se tím snižuje pravděpodobnost výpadku systému.
Připojit lze celou šíři nabídky bezpečnostních senzorů, od stávajících tlačítek nouzového zastavení a nášlapných spínačů, až po bezpečnostní senzory, jako jsou světelné závory. Podobná situace je u bezpečnostních výstupů. Celkem tři bezpečnostní výstupy lze nezávisle na sobě přiřazovat příslušným bezpečnostním vstupům a mohou spínat různé připojené výkonové prvky. Zpoždění rozběhu nebo zastavení až o 990 s, které je nutné například u dobíhajících strojů ve spojení s brzdou, může uživatel nastavovat s přesností 0,1 s nezávisle pro všechny tři výstupy.

talos web 2

Diagnostika bez řečí

Pomocí diagnostického menu lze vyvolat stavové informace ke všem vstupům a výstupům nebo k nastaveným časům zpoždění. Přístroj okamžitě rozpozná možné chyby, jako jsou vadné senzory, příčný zkrat na vstupech nebo nesprávné zapojení a zobrazí je na displeji, kde se zobrazují i jednotlivé položky menu ve formě srozumitelných zkratek. Tím odpadá složité přepínání jazyků. Navigace mezi jednotlivými položkami menu se provádí pomocí otočného tlačítka.

Obvyklé scénáře použití

Malé bezpečnostní řídicí jednotky se používají tam, kde použití běžných bezpečnostních spínacích přístrojů není ekonomické. Kombinace bezpečnostních funkcí pouze v jednom zařízení umožňuje flexibilní alternativu při optimalizaci nákladů. Typickými oblastmi použití malé bezpečnostní řídicí jednotky ve strojírenství jsou obráběcí centra s nadřazeným tlačítkem nouzového vypnutí a s různými bezpečnostními dveřmi. Realizovat lze ale také větší aplikace zapojením několika řídicích jednotek do bezpečnostní kaskády. Díky rozmanitým, individuálním možnostem konfigurací je řídicí jednotka vhodnou alternativou pro nezabezpečené aplikace, například k řízení solárních zařízení.
Řídicí jednotka je navíc certifikovaná pro spalovací zařízení v nepřetržitém provozu. To znamená méně odstávek, protože není nutné další provádění kontrolních zkoušek během životnosti produktu podle normy ČSN EN 50156-1. Díky tomu je programovatelná bezpečnostní řídicí jednotka vhodná k použití na malých a středních strojích a také v procesním průmyslu.

talos web 3

Rozhovor s Marco Zanderem a Stefanem Rulandem

Pořád ještě programuješ?
Díky speciálnímu způsobu konfigurace se bezpečnostní řídicí jednotka TALOS® firmy ZANDER AACHEN odlišuje od množství jiných jednotek na trhu. Vedoucí prodeje Marco Zander a produktový manažer pro bezpečnost Stefan Ruland vysvětlují výhody.

Jak tedy lze aktivovat nebo zvolit jednotlivé funkce přístroje?
Marco Zander: Přístroj TALOS® má 16 předdefinovaných standardních konfigurací, přičemž každá z nich umožňuje několik bezpečnostních funkcí v jednom přístroji. Například konfigurace 1 obsahuje monitorování a vyhodnocování tří částí zařízení, kdy každá zahrnuje dvoje bezpečností dveře a jeden nadřazený nouzový vypínač. Jiná funkce navíc umožňuje sepnutí jedné ze tří ohrožených oblastí stisknutím potvrzovacího tlačítka. V případě nevyužití všech vstupů v této konfiguraci to neznamená, že by bylo nutné provádět individuální konfiguraci. V takových případech stačí příslušné vstupy prostě přemostit.
Volba konfigurace se provádí otočným tlačítkem na přístroji, předtím je však nutné zadání hesla potřebného pro ochranu proti neoprávněné manipulaci. Nic víc nepotřebujete, žádný počítač nebo znalosti programování.

Co musí uživatel konkrétně nastavit při uvedení do provozu?
Stefan Ruland: Stejným postupem, jako při volbě konfigurace, uživatel provádí nastavení parametrů podle své potřeby, jako např. zpoždění časů. Navíc si pomocí menu může zjistit stav vstupů a výstupů. Jasná chybová hlášení pomáhají při identifikaci chyb, například chybného zapojení. To při instalaci a údržbě šetří vzácný čas.

Pro bezpečnostní řídicí jednotku tedy neexistuje žádný konfigurační nástroj?
Stefan Ruland: Přístroj TALOS® jsme záměrně vyvinuli tak, aby bylo možné požadované funkce nastavovat přímo na něm.

Jak tedy najdu vhodnou konfiguraci?
Marco Zander: Poskytujeme přehlednou dokumentaci ve formě logického manuálu. Pomocí jednoduchých funkčních plánů může uživatel porovnat svoje požadavky se standardními konfiguracemi, některou zvolit a aktivovat ji na přístroji.

Je uživatel ušetřen toho, aby se nemusel prokousávat normami?
Stefan Ruland: To samozřejmě ne. Znalost Směrnice o strojních zařízeních je nutností. Co však odpadá, jsou náročné programovací a dokumentační práce, které jsou u programovatelných bezpečnostních jednotek nezbytností.

Co se stane, když žádná standardní konfigurace nebude vyhovovat?
Stefan Ruland: Nepředpokládáme, že by naše připravená řešení mohla pokrýt všechny možné aplikace. Proto má naše bezpečnostní řídicí jednotka slot pro SIM kartu. S výrobcem strojního zařízení můžeme zajistit speciální požadavky a z karty je načíst do přístroje.

Rozšiřující funkce zpracovává firma ZANDER AACHEN. Můžete uvést příklad potřeby individuálního rozšíření?
Marco Zander: Požadavkem zákazníka bylo nastavení časů zpoždění na definované hodnoty, které by však vylučovalo provádění změn provozovatelem. SIM karta navíc umožňuje snadné použití při sériové výrobě zákazníka. S její pomocí lze námi jednou připravenou konfiguraci načíst do všech dalších řídicích jednotek.

Komu potom patří práva k individuálnímu rozšíření?
Stefan Ruland: Každá vytvořená zákaznická konfigurace se zakládá ve firmě ZANDER AACHEN s jednoznačným identifikačním číslem. Pod tímto číslem budou probíhat všechny dodávky pouze danému zákazníkovi.

Vyplatí se tento postup i při malých sériích?
Marco Zander: Náklad se vyplatí už od přibližně třetího přístroje. Pro nové uživatele nabízíme vstupní sadu, která kromě samotného přístroje zahrnuje také jednu speciální konfiguraci.

Existuje možnost migrace na Vaše další bezpečnostní řídicí jednotky?
Stefan Ruland: Systém TALOS® jsme úmyslně koncipovali pro malé a střední aplikace. V případě potřeby je možné navzájem propojit několik přístrojů společným skupinovým signálem. Tak lze aplikovat také větší aplikace s různými bezpečnostními zónami.

Jak vidíte svoje následující kroky, plánujete další rozšíření?
Stefan Ruland: Samozřejmě. Základní modul TB-I1403 je vybaven připojením sběrnice na zadní straně. Přes toto připojení je možné rozšíření bez spojovací kabeláže. Konkrétně připravujeme výstupní modul s reléovými kontakty. Další moduly budou následovat.

Autoři: Marco Zander & Stefan Ruland, H. ZANDER GmbH & Co. KG

Zastoupení pro ČR a SR:

SYSTEMOTRONIC, s.r.o.
Hybešova 38, 602 00 Brno
Tel.: +420 538 707 111
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.systemotronic.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku