Pracuje robot s člověkem nebo člověk s robotem?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost SICK jako taková se zabývá zabezpečováním strojních zařízení skoro 70 let. Celá ta léta vyrábí špičkové bezpečnostní prvky, ať už jsou to světelné závěsy deTec4 Core nebo zcela bezkonkurenční bezpečnostní laserové skenery s technologií snímání HDDMTM z široké řady microScan3.

Případně zcela unikátní a celosvětově ojedinělé bezpečnostní kamery V300 WS. Ovšem vyrábět špičkové bezpečnostní prvky je jen jedna strana mince. Druhá strana téže mince je správná a bezpečná aplikace těchto bezpečnostních prvků.

Vznik tohoto článku a jeho zaměření na roboty byl inspirován článkem, Mýty a fakta ohledně integrace průmyslových robotů. Autor článku integraci a používání průmyslových robotů a zejména kolaborativních bagatelizuje takovým způsobem, že se neznalý čtenář může domnívat, že si prostě koupí robota, někam ho postaví a začne používat. Dle autora článku, je totiž kolaborativní průmyslový robot v zásadě bezpečný.
Tento článek mě upřímně vyděsil, a proto jsem se rozhodl některá „fakta“ trochu objasnit a to zvláště z oblasti kolaborativních robotů.

spoluprace s roboty 1

Kolaborující roboti - aplikace

Pojďme se podívat na tři základní kolaborativní aplikace.
Koexistence: člověk připraví díly pro robota nebo naopak díly připravené robotem odebere. Současně na opačné straně robot provádí stanovené pracovní úkony. Robot člověka neohrožuje, protože jejich pracovní prostory jsou oddělené.
Kooperace: člověk připraví díly pro robota nebo naopak díly připravené robotem ze stejného místa odebere. Robot člověka neohrožuje, protože přítomnost člověka v nebezpečném prostoru robota je detekována bezpečnostními prvky a konvenční robot je v případě přítomnosti člověka v jeho pracovním prostoru zastaven, kolaborativní robot je např. přepnut do režimu s omezením výkonu a síly.
Provozní spolupráce (kolaborace): člověk a robot provádí operace současně a ve stejném prostoru. Přítomnost člověka v nebezpečném prostoru je detekována; v této situaci robot pracuje v kolaborativním režimu. Když se člověk v pracovním prostoru robota nenachází, může robot pracovat v nekolaborativním režimu - rychle a tedy produktivně.

spoluprace s roboty 2

Spolupracující roboty - legislativa

Aplikací kolaborativních robotů se zabývá technická specifikace ISO TS 15066:2016, která ovšem není harmonizovanou normou a je nutné ji vždy aplikovat spolu s harmonizovanou normou ČSN EN ISO 10218-2:2011.
Za prvé je vždy nutné provést posouzení rizika. Následně se vyhodnotí, jak je riziko pro danou aplikaci vysoké. Pak se navrhnou a aplikují ochranná opatření, která zajistí, že je dosaženo odpovídajícího snížení rizika, viz ČSN EN ISO 12100:2010.
Výslednou úroveň rizika velice ovlivňuje zdroj nebezpečí, v našem případě robot. Je samozřejmé, že robot přemisťující pingpongové míčky je méně nebezpečný, než robot, který nese mnohdy stovky kilogramů těžkou karoserii auta. Ale také se může stát, že robot, který včera přemisťoval pingpongové míčky, dnes nasazuje jehlu na injekční stříkačku, takže u stejného robota, je riziko náhle větší. Takže nelze všeobecně stanovit, že robot je nebo není nebezpečný. Ale je třeba vždy provést posouzení rizika v návaznosti na danou aplikaci a ujistit se, že jsou provedena nutná ochranná opatření.
Jak jsem již uvedl na začátku, společnost SICK nejenže vyrábí špičkové bezpečnostní prvky, ale také poskytuje na českém trhu unikátní servisní služby.
Naši certifikovaní specialisté pro vás nebo společně s vámi provedou posouzení rizika, které samozřejmě zdokumentují a následně navrhnou správná ochranná opatření, tak aby byly splněny příslušné legislativní požadavky.

spoluprace s roboty 3
Je opravdu možné „pingpongového“ robota provozovat bez jakýchkoliv ochranných opatření. Ale je také jisté, že velkou většinu ostatních robotů lze provozovat pouze za dostatečně robustním oplocením nebo s použitím bezpečnostních optoelektronických prvků, které budou „hlídat“ nebezpečný prostor robota.
Zúčastněte se našeho semináře ve dnech 21. až 22. 11. 2018 v Hotelu SITNO, kde problematiku kolaborativních robotů podrobně probíráme. Pro další informace a přihlášení pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

SICK spol. s r.o.
Ukrajinská 2a, 101 00 Praha 10
Tel. +420 234 719 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.sick.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.

Najdete nás na Facebooku