Platforma PLCnext Technology

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Když se uživatel rozhoduje pro novou technologii nebo nové zařízení, mělo by být snadno použitelné a orientované na budoucnost. A přesně tím vyniká platforma PLCnext Technology.

Vývojáři mohou pokračovat v programování v jimi preferovaných jazycích, zatímco je také synchronně v reálném čase zpracováván kód vyššího programovacího jazyka. Tato technologie tím nekončí – nabízí také mnoho dalších výhod.

Vedle klasických jazyků podle normy IEC 61131-3 – tj. funkční modulový diagram (FBD), příčkový diagram (LD), sekvenční funkční diagram (SFC) a strukturovaný text (ST) – budou programovatelné řídicí jednotky (PLC) v budoucnu programovány stále častěji ve vyšších programovacích jazycích jako je C++ a C#. Kromě toho se zejména pro aplikace řídicích technologií používá programování založené na modelu – například Matlab Simulink. Automatizační inženýři však nemusí zohledňovat pouze tyto jazyky, které jsou pro ně často nové. Díky Průmyslu 4.0 a Internetu věcí (IoT) musí také vzít v úvahu dodatečné požadavky v oblasti konektivity. Tento vývoj je doprovázen skutečností, že se bezpečnost dat stává stále důležitější. Aby bylo možné obsáhnout tyto podmínky měnícího se rámce, vyvinula společnost Phoenix Contact platformu PLCnext Technology, na základě které vzniká nová generace řídicích jednotek. První zařízení, Axiocontrol PLC AXC F 2152, bylo představeno na veletrhu SPS IPC Drives 2017 v Norimberku (obr. 1).

PLCnext Technology 2018 1

Provedení smíšeného kódu v reálném čase

PC Worx Engineer je nové technické prostředí vhodné pro ty programátory, kteří by chtěli pokračovat v psaní řídicího kódu podle normy IEC 61131-3. Tento nástroj umožňuje pohodlné programování v klasických jazycích PLC a konfiguraci řídicí jednotky a připojených aplikačních sběrnic. Kromě toho lze vytvořit vizualizační systém, který je spuštěn v řídicí jednotce a lze jej zobrazit na příslušném obslužném terminálu prostřednictvím webového prohlížeče (obr. 2).

PLCnext Technology 2018 2
Pro programovací aspekt vyššího programovacího jazyka (C++ nebo C#) vytvořila společnost Phoenix Contact skvělé nástroje, které se již mezi uživateli osvědčily. Moduly plug-in pro Eclipse a Visual Studio budou pro tyto nástroje k dispozici zdarma. Programátoři vyššího programovacího jazyka proto mohou i nadále používat své preferované technické prostředí. Kód, který vytvářejí, bude buď integrován do knihovny v PC Worx Engineer, nebo odeslán přímo do řídicí jednotky z příslušných nástrojů. Skládá se z programů podle normy IEC 61131-3 a vyššího programovacího jazyka, oběma je přiřazen stejný stav. Instance programů jsou vytvořeny prostřednictvím PC Worx Engineer nebo pomocí jednoduchých souborů XML. Stejně tak snadné je formulovat úlohy, které jsou poté přiřazeny instancím programu ke zpracování. Správce provádění a synchronizace (Execution and Synchronization Manager – ESM) poté provede kód v reálném čase. Platforma PLCnext Technology dokonce umožňuje, aby se programy různých domén sloučily v jedné úloze (obr. 3).

PLCnext Technology 2018 3
Více informací najdete na stránkách: www.phoenixcontact.cz/plcnext.

PHOENIX CONTACT, s.r.o.
Dornych 47, 617 00 Brno
Tel.: +420 542 213 401
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.phoenixcontact.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz kveten 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, květen 2019

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
IT chlazení - řešení od firmy Rittal Koncepce chlazení společnosti Rittal nabízí řešení pro širokou škálu aplikací – od chlazení jednotlivých rozváděčů až po celá datová centra.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.