Nový TIA Portal vám pomůže uvést výrobek na trh rychleji a efektivněji

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nová verze vývojového prostředí TIA Portal společnosti Siemens výrobním závodům a inženýrským firmám zjednodušuje u urychluje práci a pomáhá na jejich cestě k digitalizaci výroby.

Nový TIA Portal V14 přináší rozšířené funkce, které zkracují dobu uvedení výrobku na trh a výrazně zvyšují produktivitu výroby. S novou verzí jsou online zásahy, servis, tvorba online analýz, simulace a vytváření kompletních digitálních modelů výroby s reálnými daty z výrobního procesu snadno a rychle proveditelné.

TIA Portal V14 navazuje na předchozí úspěšné verze systému a přináší uživatelům maximální přidanou hodnotu v průběhu celkového životního cyklu výrobního zařízení nebo jeho částí a jednotlivých komponent. Předešlé verze přinesly provázanou a pokročilou integraci světa PLC, HMI, pohonů a dalších nezbytných prvků automatizované technologie. Uživatelé jsou tak schopni nahlížet na celý projekt z jediné obrazovky a používat jediný softwarový nástroj a unifikované prostředí pro širokou škálu hardwarových jednotek Siemens. Provádění inženýrských prací je díky tomu maximálně efektivní.
Nová verze TIA Portalu přináší další vylepšení především v řešeních pro digitalizaci, pokračující integraci funkcí a transparentnosti procesů. Vývoj směřuje k tomu, že činnosti, jako mechanický a elektrický návrh stroje, programování a testování řídicího systému, vlastní výroba stroje a další, budou probíhat stále více paralelně, čímž se může dosáhnout podstatného zrychlení a větší efektivity. K tomu, aby to fungovalo, je třeba zajistit perfektní koordinaci činností a provázanost všech dat, a právě s tím pomáhá TIA Portal.

tia portal v14 1

Digitalizace a TIA Portal V14

Digitalizace v pojetí TIA Portal V14 znamená pracovat s otevřenými standardy a vizualizovanými a maximálně propojenými (i cloudovými) systémy. Již od předchozí verze je k dispozici nástroj TIA Portal Openness, který umožňuje prostřednictvím volně programovatelného rozhraní API (Application Programming Interface) na dálku, např. z firemního celopodnikového softwaru, realizovat příkazy v prostředí TIA Portal.
Lze tak automatizovat mnoho činností, a tím je zrychlit a zefektivnit. V praxi jde nejčastěji o automatické generování kostry projektu, protože u mnoha strojů a zařízení jsou mezi jednotlivými variantami jen malé rozdíly, a lze tak uspořit náklady na vývoj. Také je možné hromadně a automaticky synchronizovat knihovny používané v projektech s nejnovější (aktuální) verzí.
TIA Portal V14 navíc doplňuje tyto možnosti o rozhraní Teamcenter Gateway pro stejnojmenný systém pro digitální řízení životního cyklu výrobku od Siemens PLM Software.
S novou verzí lze rovněž snáze implementovat přímo do PLC programy založené na modelech vytvořených v prostředí Matlab/Simulink, pro které je zde připraveno patřičné přímé rozhraní.
S novou řídicí jednotkou CPU 1518 ODK je možné přímo do PLC začlenit také programy v C/C++, což se dříve řešilo výhradně v rámci řídicích systémů založených na průmyslových počítačích (PC-based). Od V14 se také začíná stále více objevovat pojem „cloud-based engineering“.

Prostřednictvím nového nástroje TIA Portal Cloud Connector může nyní uživatel přistupovat do řídicího systému technologie ze svého privátního cloudu nebo se spolehnout na služby firmy Siemens a využít MindSphere – Siemens Cloud for Industry.
Tento otevřený „IT ekosystém“ je založený na cloudové platformě SAP HANA, která umožňuje zákazníkům a vývojářům rozvíjet, rozšiřovat a provozovat aplikace v cloudu.
Dalším důležitým vylepšením verze 14 je možnost pokročilé simulace se Simatic PLCSIM Advanced. Oproti předešlým verzím nabízí navíc přímá rozhraní pro simulační software Plant Simulation a Process Simulate. Simatic S7-1500 může být simulován jako digitální dvojče, což vede k dosažení účinného virtuálního zprovoznění. Simulovat lze také kompletní chování PLC včetně webového serveru (který současný PLCSIM nepodporuje), přístupů OPC UA a nastavitelného virtuálního času (resp. rychlosti).

Pokračující integrace funkcí do TIA Portal V14

Už předchozí verze TIA Portalu nabízela tzv. princip jednoho nástroje pro všechno, který umožňoval velmi snadno a efektivně kombinovat parametrizaci a programování automatizačních komponent – od PLC přes HMI panely až k pohonům – se zastřešujícími a prolínajícími se funkcemi zabezpečení a bezpečnosti strojních zařízení (tj. oblastmi security a safety).
Verze 14 však uživatelům dovoluje jít ještě dál a řešit i pokročilejší úlohy řízení polohy a pohybu (Motion control) nově prostřednictvím technologických objektů přímo v CPU Simatic S7-1500. V běžných procesorech řady S7-1500 lze bez dalších nákladů a přímo v každém CPU využít funkce jako polohování či přesné řízení rychlosti v uzavřené smyčce nebo synchronizaci os. Integrována je také funkce elektronické vačky se zcela novým pokročilým editorem. Pro složitější úlohy řízení polohy a pohybu, zejména se servopohony, je poprvé k dispozici podpora Simatic S7-1500 T-CPU, což je na jedné straně klasický a známý Simatic a na druhé straně výkonný systém řízení polohy a pohybu (Motion Controller).
Výhodou je stejné vývojové prostředí a známá konfigurace a programování i včetně bezpečnostních funkcí. Funkce řízení polohy a pohybu a funkce spojené s funkční bezpečností na jediném PLC (CPU 1517TF-3 PN/DP) nejsou na trhu samozřejmostí a právě těmito typy PLC lze velmi dobře standardizovat požadavky na větší výrobní celky, kde bývá problém s integrací několika systémů různých dodavatelů a různých výrobců.
Verze 14 nově nabízí softwarovou podporu pro nové servopohony Sinamics V90 s rozhraním Profinet, které jsou pro vybrané aplikace cenově velmi výhodné, a to zejména pro výrobce sériových strojů.
Dokonalejší podpora v prostředí TIA Portal se dostane nově i výrobkům z oblasti monitorování distribuce elektrické energie Sentron. Jednotný přístup k zadávání parametrů jak pro jednotky 7KM PAC, tak i pro jističe řady 3VA nabízí komfortnější správu a dohled nad důležitými hodnotami a toky energií souvisejících s výrobou.
Posílený Multiuser engineering umožňuje synchronizaci s projektem na serveru a přehlednou indikaci editovaných objektů.

tia portal v14 2

Transparentní technologické procesy v prostředí TIA Portal V14

Nová verze TIA Portal V14 také rozšiřuje diagnostické funkce o modul ProDiag, s nímž lze detailně monitorovat celý provoz nebo jednotlivé stroje s minimálními náklady na konfiguraci a vizualizaci. Funkce automaticky generuje potřebný program a synchronizuje jej s jednotkami HMI. Je schopna detekovat chyby v řízeném procesu a ve standardizované formě poskytovat informace o typu, místě výskytu a příčině takovýchto chyb na zobrazovacím zařízení spolu s údaji o tom, jak chybu opravit.
Simatic Energy Suite zase zvyšuje transparentnost energetických toků a pomáhá šetřit energii v souladu s normou EN ISO 50001. Tento systém zjednodušuje přiřazení parametrů a vyhodnocování mnoha měřicích bodů energetických veličin, které souvisejí s výrobním procesem. Vše se opět generuje plně automaticky a TIA Portal poskytuje na jednotlivá měřicí stanoviště přehledný, jednotný a standardizovaný náhled.
Novinkou verze 14 je rovněž podpora komunikačního protokolu OPC UA přímo v procesorové jednotce S7-1500. Všechna rozšíření – ProDiag, Energy Suite a OPC UA – fungují jako runtime. Lze dokoupit různě velké licence, které jsou nově nahrávány do CPU S7-1500. Už jen samotný OPC UA může nabídnout pokročilejší, flexibilnější a otevřenější možnosti komunikace a přímý přístup k datům z PLC odkudkoliv, především ze zařízení třetích stran.
WinCC/WebUX pak nabízí další možnosti, jak využít moderní metody přístupu z tabletů, tablet PC a chytrých telefonů k vizualizaci. Pomáhá tak nejen monitorovat výrobní provozy zcela nezávisle odkudkoliv ale také, nabízí jejich plné ovládání pomocí internetu nebo intranetu. Procesní data jsou pak k dispozici po celém světě a přístup ke stroji či jeho vizualizovaným datům je jednodušší a komfortnější.
Simatic Controllers v čele s PLC S7-1500 představují novou generaci produktů pro nové výzvy – digitalizaci výroby a Průmysl 4.0. TIA Portal V14 nabízí jedinečnou možnost využít těchto transformací co nejlépe a co nejefektivněji a opřít se o silné renomé a stabilní působení společnosti Siemens jak v České republice, tak v globálním celosvětovém měřítku. TIA Portal je bránou do automatizace v digitální továrně.

Více informací naleznete na: www.siemens.cz/tiaportal

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku