Nové moduly pro decentrální periferie Simatic ET 200SP

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nabídku nové řady decentrálních periferií Simatic ET 200SP firmy Siemens obohatily nedávno další moduly. V článku představíme nejenom je, ale i celkové přednosti řady Simatic ET 200SP, jimiž jsou zejména malé rozměry stanic, vyšší rychlost a přesnost datového přenosu, nový design a možnosti, které uživatelům ušetří čas a zjednoduší práci.

Stanice Simatic ET 200SP

Modulární stanice produktové řady Simatic ET 200SP, jsou určeny pro instalaci do rozvaděče, preferovanou variantou komunikace s nadřazeným PLC nebo PC je u Simatic ET 200SP Profinet. Stanice se skládají z Interface modulu (IM), který zajišťuje komunikaci s nadřazeným PLC, a dále z Base jednotek (BU), v nichž jsou zasunuty elektronické vstupně/výstupní moduly (EM). Base jednotky zajišťují mechanické a elektrické propojení všech modulů stanice ET 200SP. Napájecí moduly pro napájení skupin vstupně/výstupních modulů jsou integrovány v Base jednotkách, tím dochází k podstatným úsporám místa. Zprava stanici uzavírá server modul (SM). Decentrální periferie Simatic ET 200SP instalujeme na DIN lištu. Konfiguraci stanic Simatic ET 200SP můžete provést ve vývojovém prostředí Simatic Step 7 v5.5 i pomocí nové platformy TIA Portal se Step 7 V11 či V12, případně i v jiných inženýrských nástrojích po importu gsdml souboru.

Simatic ET 200SP 1

Více volného místa v rozvaděči

K úsporám místa v rozvaděči dochází díky malým rozměrům stanic Simatic ET 200SP. Stanice lze instalovat do skříně o hloubce již od 80 mm. I celková šířka stanice je zredukována, přispívá k tomu několik faktorů. Prvním z nich je výše zmíněná integrace napájecích modulů do Base jednotek. Je-li třeba rozdělit vstupně/výstupní moduly do separátně napájených skupin nezvětší se celkové rozměry stanice. Dále jsou v nabídce až 16kanálové elektronické moduly a šířka některých modulů byla snížena. Tím v závislosti na požadované konfiguraci se Simatic ET 200SP dosáhneme až o několik desítek procent menší šířky než u jiných decentrálních periferií. Použitím nové technologie svorek typu push-in se podařilo zmenšit i výšku stanic. Uživatelé mohou připojovat např. senzory 3vodičově přímo na svorky Simatic ET 200SP.

Snazší práce

Zjednodušení a zrychlení práce se projeví ve fázi přípravy projektu, ve fázi instalace stanic do rozvaděče a připojování vodičů i při oživování, provádění servisních zásahů, atd. Podařilo se kumulovat různé funkce do jednotlivých modulů, to je patrné hlavně u analogových modulů, a tím snížit počet jejich typů tak, aby vše bylo přehlednější a aby se snížil počet náhradních dílů, které uživatelé musí držet na skladě.
Připojování vodičů ke stanici je rychlejší díky nové technologii svorek typu push-in. Chcete-li připojit vodič do tohoto typu svorek nepotřebujete k tomu žádné nástroje, šroubovák použijete pouze pro uvolnění vodiče ze svorky. Novinkou je i rozšířený systém popisných štítků a barevného kódování. Barevné kódování svorek usnadňuje orientaci v připojených kabelech a označuje různé potenciály na blocích svorek. Pomocí barevného kódování modulů rychle rozlišíte zda se jedná o kartu DI, DO, AI nebo AO. Kromě klasických popisných štítků pro popis jednotlivých signálů umístěných na čelní straně elektronických modulů můžete použít i referenční popisné štítky (viz. obr. 3). Ty slouží především pro označení modulů dle projektové dokumentace a nasazují se na jednotlivé moduly z vrchu.
V rozvaděči tak máme mnoho přehledně utříděných informací viditelných na první pohled. Navíc i schémata zapojení, stavové LED a typová označení a verze modulů jsou na jejich přední straně dobře dostupná.
Při provádění servisních zásahů uživatelé ocení detailní diagnostiku stanic i možnost vyměňovat jednotlivé moduly za chodu stanice. Moduly jsou opatřeny mechanickým kódováním, nemůže tedy dojít k jejich záměně.

Simatic ET 200SP 2

Navýšení výkonu

Preferovaným způsobem komunikace s nadřazeným PLC je u Simatic ET 200SP využití výkonného standardu Profinet, minimální doba cyklu komunikace, na níž jsou stanice připraveny je 31,25 µs. V každém Interface modulu ET 200SP je integrovaný 2portový switch, tím pádem můžeme stanice snadno spojit do linie. Rovněž vnitřní sběrnice nových decentrálních periferií je rychlejší než dříve, navíc může být interní komunikace mezi moduly stanice synchronizována s cyklem sběrnice. Samozřejmostí je široké rozpětí pracovních teplot a vysoká odolnost Simatic ET 200SP vůči mechanickým rázům a vibracím i elektromagnetickému rušení.

Nové moduly

Nově lze nasadit zejména tři nové typy elektronických IO modulů. Vedle modulu 4 RQ se čtyřmi reléovými výstupy jde o modul 8 DI High Feature (dále HF). Ten má osm binárních vstupů a oproti standardním modulům některé nové zajímavé funkce. Jedná se například o funkci „pulse stretching" využitelnou v případě připojení signálu v podobě pulzů. Modul zabezpečí u krátkých pulzů jejich prodloužení takové, aby byly zaznamenány právě v okamžiku zahájení nového cyklu zpracování programu v řídicím systému, a to i když je doba cyklu vykonávání programu relativně dlouhá. Tato funkce je vhodná například pokud sledujeme pulzy přicházející od nejrůznějších měřicích přístrojů a na jejich základě zjišťujeme například spotřebu elektrické energie apod., funkce zajistí, že každý z pulzů bude zaznamenán. Modul 8DI HF podporuje i okamžité spuštění bloku hardwarového přerušení po výskytu náběžné nebo sestupné hrany signálu na některém z osmi kanálů. Dalším novým modulem je modul 8 DQ HF s osmi binárními výstupy, který stejně jako modul předchozí, umožňuje diagnostikovat zkrat či přerušení vodiče na každém z kanálů zvlášť a odpojovat dle předem definovaného schématu připojené zátěže v případě potřeby ušetřit energii (profil PROFIenergy).
Inovace zaznamenala i nabídka příslušenství ke stanicím ET 200SP, zmiňme alespoň nový adaptér pro připojení komunikačního modulu na síť Profinet. Ten díky samořeznému systémů FastConnect umožní přímé připojení ethernetového kabelu ke stanici bez použití konektorů. Kromě rychlosti montáže je u tohoto řešení přínosem vysoká mechanická stabilita. Hodí se k použití na strojích (např. lisy), kde jsou komponenty řídicího systému vystaveny působení mechanických rázů a vibrací.

Simatic ET 200SP 3

Závěr

V článku byly představeny nové moduly pro decentrální periferie Simatic ET 200SP, které dále rozšiřují možnosti této produktové řady. Pro uživatele stanice ET 200SP přinášejí možnost úspory místa v rozvaděči, zjednodušení a zrychlení práce a navýšení výkonu automatických řídicích systémů. 

Další informace na: www.siemens.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku