Nejrychlejší a nejkompaktnější enkodér s PROFINET na světě

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Současný všeobecný trend digitalizace a s ní související automatizace přinášejí neustále do procesu výroby nové možnosti. Je potřeba, aby jednotlivá zařízení spolu komunikovala a měla vzájemnou vazbu.

To se dotklo i nasazení komunikačního protokolu PROFINET-IRT pro automatizační prvky – enkodéry (rotační snímače rychlosti a polohy). Ty obvykle pracují na magnetickém nebo optickém principu a podle typu měření se dělí na inkrementální a absolutní. Vybaveny mohou být dutou nebo plnou hřídelí.

Jednotliví výrobci se předhánějí v dílčích inovacích a pozadu nezůstává ani německý lídr ve výrobě enkodérů, Wachendorff Automation s více něž 30 letou výrobní tradicí. To mimochodem potvrzuje i loňské získání prestižní ceny časopisu Brand Eins Wissen & Statista „Inovátor roku 2017“ v oboru Automatizační a měřicí techniky pro malé a střední podniky do 250 zaměstnanců.
Nyní na českém a slovenském trhu představuje svůj nejnovější enkodér z rodiny WDGA s absolutním měřením a průmyslovou komunikační sběrnicí PROFINET-IRT. Ten se stal díky své unikátní konstrukci a parametrům nejkompaktnějším a nejrychlejším enkodérem ve své třídě na světě. S nízkou dobou cyklu sběrnice 125 μs drží krok s nejnovějšími PLC technologiemi, čímž je maximálně usnadněno programování parametrů širokého spektra nastavení.

enkoder profinet 1

Legenda:
MRP – Media Redundancy Protocol
MRM – Media Redundancy Manager
MRC – Media Redundancy Client

Komunikační protokol PROFINET-IRT pro enkodéry nepřináší jen standardní funkce, ale také rozšířené parametry systému jako jsou protokoly MRP a MRPD pro automatickou redundanci v případě poruchy. Schéma MRP obvodu je znázorněno na obr. 1.
Je-li MRP obvod nepřerušen, údaje jsou k zařízení posílány pouze jedním směrem. Druhý směr blokuje MRM člen (znázorněno tečkovanou čárou). V případě přerušení obvodu MRM člen otevře druhý směr. Rekonfigurační čas SAT (Source Address Table) je v tomto případě menší jak 200 msec. U systému s MRPD (Media Redundancy with Planned Duplication of frames) dostává zařízení údaje dvakrát. První přijatý údaj je vyhodnocen, druhý je vyloučen. Pokud dojde k přerušení obvodu na jednom místě, je zaručeno i nadále přijímaní cyklických dat. Pro enkodéry to znamená dynamicky pracovat s vysokou přesností (až ± 0.0878°) a spolehlivostí.

enkoder profinet 2
Dále lze z běžných parametrů enkodérů s PROFINET-IRT komunikací nastavit např.: kroky na otáčku, počet otáček, měřítko a směr otáček, atd. Jedním enkodérem jde tak prostřednictvím PLC jednotky pružně reagovat na změny v projektu. Tyto technologie umožňují použít enkodéry s magnetickým principem i v mnoha aplikacích, ve kterých šlo doposud používat pouze absolutní snímače založené na optickém principu.
Typickými příklady použití z oblasti automatizace, kde je použito PROFINET-IRT enkodérů, mohou být např. odvin lana u mobilních jeřábů – obr. 2a, vyhodnocení polohy ramene montážních plošin – obr. 2b, měření rychlosti u výrobních linek – obr. 2c a výtahové motory s feedback systémy – obr. 2d.
Kromě vynikajících mechanických vlastností, nabízejí enkodéry Wachendorff dlouhou životnost a spolehlivý provoz. I proto může výrobce garantovat ojedinělou záruku po dobu 5 let. To mohou také potvrdit zákazníci z celého světa, u nichž byly enkodéry instalovány a u nichž bylo implementováno na 2000 zákaznických řešení demonstrující vysokou míru flexibility.

enkoder profinet 3

D-Ex Instruments, s.r.o.
Optátova 37, 637 00 Brno
Tel.: 541 423 211
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dex.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cerven 2019 CL

ElektroPrůmysl.cz, červen 2019

Číslo je zaměřené na identifikační systémy a průmyslové značení, trafostanice a transformátory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová řada svítidel VARIOLINE Poskytuje výjimečné LED osvětlení v rozváděčích v jejich plné hloubce a výšce.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.