Nejrychlejší a nejkompaktnější enkodér s PROFINET na světě

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Současný všeobecný trend digitalizace a s ní související automatizace přinášejí neustále do procesu výroby nové možnosti. Je potřeba, aby jednotlivá zařízení spolu komunikovala a měla vzájemnou vazbu.

To se dotklo i nasazení komunikačního protokolu PROFINET-IRT pro automatizační prvky – enkodéry (rotační snímače rychlosti a polohy). Ty obvykle pracují na magnetickém nebo optickém principu a podle typu měření se dělí na inkrementální a absolutní. Vybaveny mohou být dutou nebo plnou hřídelí.

Jednotliví výrobci se předhánějí v dílčích inovacích a pozadu nezůstává ani německý lídr ve výrobě enkodérů, Wachendorff Automation s více něž 30 letou výrobní tradicí. To mimochodem potvrzuje i loňské získání prestižní ceny časopisu Brand Eins Wissen & Statista „Inovátor roku 2017“ v oboru Automatizační a měřicí techniky pro malé a střední podniky do 250 zaměstnanců.
Nyní na českém a slovenském trhu představuje svůj nejnovější enkodér z rodiny WDGA s absolutním měřením a průmyslovou komunikační sběrnicí PROFINET-IRT. Ten se stal díky své unikátní konstrukci a parametrům nejkompaktnějším a nejrychlejším enkodérem ve své třídě na světě. S nízkou dobou cyklu sběrnice 125 μs drží krok s nejnovějšími PLC technologiemi, čímž je maximálně usnadněno programování parametrů širokého spektra nastavení.

enkoder profinet 1

Legenda:
MRP – Media Redundancy Protocol
MRM – Media Redundancy Manager
MRC – Media Redundancy Client

Komunikační protokol PROFINET-IRT pro enkodéry nepřináší jen standardní funkce, ale také rozšířené parametry systému jako jsou protokoly MRP a MRPD pro automatickou redundanci v případě poruchy. Schéma MRP obvodu je znázorněno na obr. 1.
Je-li MRP obvod nepřerušen, údaje jsou k zařízení posílány pouze jedním směrem. Druhý směr blokuje MRM člen (znázorněno tečkovanou čárou). V případě přerušení obvodu MRM člen otevře druhý směr. Rekonfigurační čas SAT (Source Address Table) je v tomto případě menší jak 200 msec. U systému s MRPD (Media Redundancy with Planned Duplication of frames) dostává zařízení údaje dvakrát. První přijatý údaj je vyhodnocen, druhý je vyloučen. Pokud dojde k přerušení obvodu na jednom místě, je zaručeno i nadále přijímaní cyklických dat. Pro enkodéry to znamená dynamicky pracovat s vysokou přesností (až ± 0.0878°) a spolehlivostí.

enkoder profinet 2
Dále lze z běžných parametrů enkodérů s PROFINET-IRT komunikací nastavit např.: kroky na otáčku, počet otáček, měřítko a směr otáček, atd. Jedním enkodérem jde tak prostřednictvím PLC jednotky pružně reagovat na změny v projektu. Tyto technologie umožňují použít enkodéry s magnetickým principem i v mnoha aplikacích, ve kterých šlo doposud používat pouze absolutní snímače založené na optickém principu.
Typickými příklady použití z oblasti automatizace, kde je použito PROFINET-IRT enkodérů, mohou být např. odvin lana u mobilních jeřábů – obr. 2a, vyhodnocení polohy ramene montážních plošin – obr. 2b, měření rychlosti u výrobních linek – obr. 2c a výtahové motory s feedback systémy – obr. 2d.
Kromě vynikajících mechanických vlastností, nabízejí enkodéry Wachendorff dlouhou životnost a spolehlivý provoz. I proto může výrobce garantovat ojedinělou záruku po dobu 5 let. To mohou také potvrdit zákazníci z celého světa, u nichž byly enkodéry instalovány a u nichž bylo implementováno na 2000 zákaznických řešení demonstrující vysokou míru flexibility.

enkoder profinet 3

D-Ex Instruments, s.r.o.
Optátova 37, 637 00 Brno
Tel.: 541 423 211
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dex.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz brezen 2019 s

ElektroPrůmysl.cz, březen 2019

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu a mnoho dalšího.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Excelentní znalosti v oblasti decentralizaceZískejte cenné informace o cestě k inteligentnějšímu řešení automatizace.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti s NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.