Mosaic – komplexní řešení bezpečnostních úloh

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mosaic je cenově dostupná bezpečnostní programovatelná jednotka určená k zabezpečení strojních zařízení. Zvládne monitorování bezpečnostních snímačů, jako jsou bezpečnostní světelné závory, laserové skenery, bezpečnostní magnetické spínače, nouzová tlačítka a další. Bezpečnostní funkce lze navzájem kombinovat pomocí běžné PLC logiky.

Mosaic

Již základní jednotka je osazena bezpečnostními vstupy, bezpečnostními výstupy a též nebezpečnostními výstupy, a je proto schopna samostatné funkce v aplikacích s malým počtem bezpečnostních prvků. Základní jednotku lze rozšířit až o 14 rozšiřujících modulů a díky až 128 vstupům a 16 párům OSSD výstupů je pak bezpečnostní systém Mosaic schopen řešit i složité bezpečnostní úlohy.
Výhodou bezpečnostní jednotky MOSAIC je její snadné programování na požadovanou aplikaci. Programovací software Mosaic Safety Designer je v ceně hardwaru a nabízí programování bezpečnostních funkcí jednoduchou formou s mnoha podpůrnými mechanismy jako logování programových změn včetně CRC kódu, 2 úrovní hesel, funkčními bloky Network pro spojení několika systémů Mosaic dohromady a mnoho dalšího.
Mosaic Safety Designer poskytuje široké možnosti diagnostiky jako grafické a textové monitorování v reálném čase. Rozšiřující moduly systému Mosaic je též možné použít decentralizovaně, a to až do vzdálenosti 250 m. K bezpečnostní jednotce Mosaic lze připojit komunikační moduly pro sítě Profinet, Profibus DP, Modbus RTU, Modbus TCP, DeviceNet, CANopen, Ethernet IP, EtherCAT, USB. Program se do bezpečnostní jednotky Mosaic nahrává běžným USB kabelem, pro přenos programu bez PC lze využít paměťovou kartu.

moaic ijednotka 2016 1

Bezpečnostní kategorie 4, SIL 3 – SILCL3 – PL e

 • modulární systém až se 14 rozšiřujícími moduly
 • monitoruje bezpečnostní senzory, bezpečnostní závory, bezpečnostní spínače, nouzová tlačítka, laserové skenery a další
 • max. 128 vstupů a 16 párů OSSD výstupů
 • komunikační jednotky pro Profinet, Profibus DP, Modbus RTU, Modbus TCP, DeviceNet, CANopen, Ethernet IP, EtherCAT, USB
 • programování běžným USB kabelem
 • MCM karta pro přenos konfigurace
 • decentralizace do vzdálenosti až 250 m
 • programovací software Mosaic Safety Designer se dodává zdarma jako součást hardwaru
 • široké možnosti diagnostiky
 • jednoduché programování v grafickém prostředí pomocí funkčních bloků
 • grafická i textová online vizualizace
 • logování programových změn včetně CRC kódu (kontrolní součet)
 • 2 úrovně hesel
 • tisk reportu

moaic ijednotka 2016 2

Ukázka síťové komunikace systému Mosaic

U složitějších strojních zařízení dochází k rozdělení řízení stroje na řízení funkční části a bezpečnostní části. Funkční část bývá realizována pomocí běžného PLC, bezpečnostní část pomocí programovatelného bezpečnostního relé, jakým je např. Mosaic. V takovéto konfiguraci bývá zapotřebí vyměňovat  data mezi oběma systémy. Nejčastěji se jedná o přenášení stavu snímačů připojených k systému Mosaic a stavu bezpečnostních bloků v systému Mosaic do nebezpečnostního PLC. Mosaic zase může z nebezpečnostního PLC přijímat např. dodatečné blokovací podmínky. K systému Mosaic jsou dostupné komunikační moduly pro běžně používané průmyslové sítě. Nebezpečnostní PLC je tak schopno vyčítat stavy vstupů a výstupů Mosac, navíc kamkoli do schématu Mosaic lze umístit prvky FieldBus Input a tím přenášet bitové informace z nebezpečnostního PLC do Mosaic, popřípadě pomocí prvků FieldBus Probe přenášet bitové informace z Mosac do nebezpečnostního PLC.

Společnost REM-Technik s.r.o. je dodavatelem produktů průmyslové a domovní automatizace, která je na trhu 14 let. Najdete zde řídicí systémy (PLC), displeje, napájecí zdroje, průmyslová tlačítka, planetové, šnekové a úhlové převodovky, pohony, spojky, lineární pohony, SCARA roboty, čidla, senzory a relé. Je výhradním dodavatelem předních německých a japonských značek s tradicí až 75 let.

Stáhněte si speciál REMinfo o Mosaic

rem technik logo

REM-Technik s.r.o.
Klíny 35, 615 00 Brno
Tel.: +420 548 140 000
Fax: +420 548 140 005
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.rem-technik.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2019

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, operátorské panely, průmyslové a kolaborativní roboty.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck Cloud - vzhůru do oblak! Se speciálním cloudovým systémem pro sběr, ukládání a zpracování produkčních dat pro potřeby monitorování různých úloh ve sféře průmyslového internetu věcí (IIoT) a Industry 4.0.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Magnetizujeme svět. Vše okolo magnetů. Přesné součásti pro přední světové inovátory v oblasti osobních automobilů, užitkových vozidel a průmyslových aplikací.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.